Sari la conținut

Postări Recomandate

Tocmai ce era sa ma propun cu un pin de la USDCHF h1 (descoperit acum cu intarziere, caci pana la 13.30 fusei plecat), fara sa-mi dau seama ca este imaginea rasturnata a ceea ce propusese deja un pic mai devreme Oltciter pentru EURUSD.

Cu alte cuvinte, reinventam roata!

 

PS: astept si eu raspunsul la GU h4, fara sa am vreun raspuns viabil (faptul ca da cu capul sau ar strapunge 1.50 pana la un eventual urmator nivel Fibo ar fi semnificativ, dar cu inchidere sub acest prag pentru a nu-l transforma in suport. Oare?!).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imaginea E/J o fi sau nu o fi ....

 

 

Auzi shefu ?! Mancatzhash conturilii bacare si pupatzhash portofelu tau! Tu ai vazut filmul in care prezint configuratia pinului, beobului su buobului , confirmarile lor si in functie de care bara ne raportam?

Daca da , mai uitate odata la el! Daca nu, cauta-l si uitate de doua ori la el.

Sha pa urma vino cu raspuns propriu, ca de nu pun baragladina sa te blastame!

 

ochei?

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

olticer> ce parere ai , e de luat in seama sau pass, varful e la ppz cu aproximatie, locatia buna, spatiu de dezv e cam ingust e mult trafic , marime buna .

Ma deranjeaza ca acest pin nu are pret de inchidere deasupra deschiderii , conteaza asta?

La treime superioara este..

 

poti sa dai cu rosu (ruj ) pe poza aia sa vad ce nu e bun si cum trebuia sa fie bun?

Editat de nirolf69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ATENTIE ... INCEPATORII!

Refuz sa va mai raspund la intrebari pana nu va puneti la punct cu elementele de configurare si confirmare ale barelor care formeaza setupurile! Aveti tot ceea ce va trebuie in primele 15 clipuri daca nu ma insel! Nu pot sa stau si sa repet chestii de baza care sunt foarte clar explicate in filme.
Asta imi dovedeste mie ca ori nu ati vizionat filmele deloc ori daca le-ati vizionat ati trecut foarte repede fara sa va insusiti cunostintele si informatiile de acolo.

Acestea fiind spuse ne vedem saptamana viitoare. Sper sa faceti schimb de informatii intre voi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la exercitiul propus de tine pe 4h gbpusd, banuiesc ca un buy limit ar fi la nivelul ochiului sting de la pin, la 1.4900. Intrebarea mea acum este, o data ce pinul a facut un break deasupra lui, mai e valabil ret. la nivelul ochiului? Daca da, pina cind tii deschis un limit order?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la exercitiul propus de tine pe 4h gbpusd, banuiesc ca un buy limit ar fi la nivelul ochiului sting de la pin, la 1.4900. Intrebarea mea acum este, o data ce pinul a facut un break deasupra lui, mai e valabil ret. la nivelul ochiului? Daca da, pina cind tii deschis un limit order?

 

Referitor la chestia cu ordinul limit, daca ordinul stop pus la break pleaca la modul serios nu mai tin limitul! Il anulez!

Pe de alta parte exercitiul se referea la un sell limit nu la un buy limit! Rolul exercitiului este de a exersa aflarea zonelor in care corectia trendului major down se poate opri , si de acolo sa continue miscarea down!:smile:

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu o sa mai scriu scuze deranj

 

Te-ai suparat degeaba. Prostiile mari ti le voi corecta eu, daca vrei. Ideea lui Oltciter era ca inainte de a scrie sa vizionezi/vizionati filmele. Daca te-ai uitat la ele si tot vei scrie prostii ti le voi corecta eu (daca le vad si daca vrei).

Sincer, din cele 60 de filme cate ai vazut? Macar o data?

 

Sa retii ca nu te critic (si nici nu te aprob) ca nu te-ai uitat la toate. (daca nu e asa, imi cer scuze).

 

Trebuie sa stii sa iei si o critica.

 

Referitor la pinul din discutie, eu te inteleg ca te-ai referit la un pin by proxy (si de-aia cred ca ceva filme ai vazut) dar ar trebui sa te uiti la toate. Sunt multe lucruri care nu pot fi scrise exact si le inveti din practica, charturi vizionate (un alt ex. este zona de blocaj (sunt niste min./max. de bare dar nu toate)). Proxy ar fi fost daca era mai apropiat ochiul (max. cam 2-3 bare).

 

Zambetul pe buze!

 

:smile:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

nu o sa mai scriu scuze deranj

 

Te-ai suparat degeaba. Prostiile mari ti le voi corecta eu, daca vrei. Ideea lui Oltciter era ca inainte de a scrie sa vizionezi/vizionati filmele. Daca te-ai uitat la ele si tot vei scrie prostii ti le voi corecta eu (daca le vad si daca vrei).

Sincer, din cele 60 de filme cate ai vazut? Macar o data?

 

Sa retii ca nu te critic (si nici nu te aprob) ca nu te-ai uitat la toate. (daca nu e asa, imi cer scuze).

 

Trebuie sa stii sa iei si o critica.

 

Referitor la pinul din discutie, eu te inteleg ca te-ai referit la un pin by proxy (si de-aia cred ca ceva filme ai vazut) dar ar trebui sa te uiti la toate. Sunt multe lucruri care nu pot fi scrise exact si le inveti din practica, charturi vizionate (un alt ex. este zona de blocaj (sunt niste min./max. de bare dar nu toate)). Proxy ar fi fost daca era mai apropiat ochiul (max. cam 2-3 bare).

 

Zambetul pe buze!

 

:smile:

 

Nu ma supar asa usor, ma surprinde ca la altii le raspunde desi zice ca nu mai raspunde.

A zis intr-un clip : " sa nu radem de incepatori sa sa nu uitam ca si noi am fost asa( avansatii)..."

 

Pana una alta am marcat 70 pps pe pinul ala aici!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Unde as pune eu sell limit pe GU ? Undeva in zona 1.51

 

Avem fibo expansion 100% al lui A din corectia AB dezvoltata pana acum + retracement de 161.8 din valul B + 38.2 retracement din caderea mare.

 

Alt nivel apropiat ar mai fi 1.52 unde avem cateva minime de bare (fost suport ar putea deveni acum rezistenta) + acel gap (falling window de care vorbea si oltciter recent).

 

Dar toate astea numai daca trece de 1.5, nivel foarte puternic.

 

Aceleasi lucruri se vad defapt si pe graficul postat de tandrei. Aveam totsui poza facuta si am zis sa postez chiar daca se stiu deja aceste lucruri :smile:

post-3657-126753848013_thumb.gif

Editat de Criodi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.