Sari la conținut

Lista concursuri forex


arcond

Postări Recomandate

Eu cand mi-am deschis primul cont live in 2009 la Tradeville (Vanguard pe atunci) am beneficiat de un bonus de 200 EUR primit daca depuneai mai mult de 1000 EUR in cont. Au fost chiar draguti, eu mi-am deschis contul la vreo saptamana dupa ce expirase promotia, si eram foarte suparat ca am ratat-o milimetric, si am fost foarte surprins cand am gasit in contul meu 1200 EUR in loc de 1000.

 

Conditiile de retragere erau foarte decente, nu mai tin minte exact, ceva de genul volum 100,000 EUR si retragere nu inainte de 3 luni. Le-am indeplinit repede.

 

Am stat mult sa ma gandesc atunci cum isi vor acoperi pierderea, pt ca era evident ca nu vor reusi din comisioanele pe volumul minim cerut. Probabil au zis ca oricum nu multi isi vor permite un cont nou de 1000 EUR si ca vor obtine o publicitate mai buna decat daca ar cumpara de banii aia niste reclama. Poate a fost si un raspuns la XTB care atunci intra la noi pe piata, la care am semnat si actele, dar nu am mai depus banii in cont cand am observat pe demo la ei un spike de 50 pips pe EUR/USD in ultima secunda deschisa inainte de week-end. Evident la nici un alt broker nu mai aparea acest spike.

 

Desi imi voi muta contul la altcineva cand ma voi apuca de trading pe sume mai mari (oscilez intre FXCM, dbFX si Oanda), voi pastra ceva si pe Tradeville pt ca ofera access la o tona de instrumente, gen obligatiuni guvernamentale sau stock-uri care de ex au fost foarte utile ca sa-mi hedge-uiesc actiunile restricted pe care le-am primit la job.

 

La capitolul bonus teapa pt fraieri lideri de necontestat mi se par Alpari. In fiecare an vin cu un bonus si mai gogonat. De ex acum ofera 100% bonus. Depui $1000, primesti $1000. Ar fi doar o mica steluta ca trebuie sa ai un volum total de $20 mil in 3 luni pt a primi bonusul (practic $300,000/zi) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am rulat cele 5 loturi rapid, in 3 zile am rulat , si am cont MINI, si daca vrei sa stii pe cont MINI poti sa deschizi si 0.01 loturi - 1.000 , apoi mi-a zis de la support ca trebuie sa astept 72 de ore de la ultima tranzactie pt ca profitul sa imi apara la available for withdraw. azi au trecut cele 72 de ore si mi-a aparut profitul la available for withdraw. acum astept pana luni, pt ca nu lucreaza in weekend, sa retrag. ei de obicei fac platile in cateva ore in moneybookers, alertpay sau altele. am mai fost platit de ei si sunt rapizi. un broker bun , de recomandat.

 

Te rog sa ne anunti si pe noi daca au ajuns bani la tine..

yo am bonusul lor shi inca nu am reusit sa fac cineshtie ce profit dar este timp,sunt multumit doar daca nu ii pierd..

ashtept sa ne anunti daca ai primit bani...

ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

eu am rulat cele 5 loturi rapid, in 3 zile am rulat , si am cont MINI, si daca vrei sa stii pe cont MINI poti sa deschizi si 0.01 loturi - 1.000 , apoi mi-a zis de la support ca trebuie sa astept 72 de ore de la ultima tranzactie pt ca profitul sa imi apara la available for withdraw. azi au trecut cele 72 de ore si mi-a aparut profitul la available for withdraw. acum astept pana luni, pt ca nu lucreaza in weekend, sa retrag. ei de obicei fac platile in cateva ore in moneybookers, alertpay sau altele. am mai fost platit de ei si sunt rapizi. un broker bun , de recomandat.

 

Te rog sa ne anunti si pe noi daca au ajuns bani la tine..

yo am bonusul lor shi inca nu am reusit sa fac cineshtie ce profit dar este timp,sunt multumit doar daca nu ii pierd..

ashtept sa ne anunti daca ai primit bani...

ms

 

o sa va anunt cand primesc banii, o sa va zic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca multi nu dati importanta spread-ului si influentei pe care o are in evolutia contului. Ca sa va fac sa intelegeti, va dau exp pe contul meu :

Pe 1 dec am inceput cu 2000 eur . Deschid pozitii de 3-4 ori marimea contului, in general 1-2 ( am leverage 1:20 ) . Momentan am 1800 eur.

IN ACEST TIMP AM PLATIT SPREAD APROXIMATIV 900 EUR.

 

 

PS Asta ca sa stiti pe ce se duc banii dumneavoastra si de ce va dau brokerii momeli.

Editat de wallye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

eu am rulat cele 5 loturi rapid, in 3 zile am rulat , si am cont MINI, si daca vrei sa stii pe cont MINI poti sa deschizi si 0.01 loturi - 1.000 , apoi mi-a zis de la support ca trebuie sa astept 72 de ore de la ultima tranzactie pt ca profitul sa imi apara la available for withdraw. azi au trecut cele 72 de ore si mi-a aparut profitul la available for withdraw. acum astept pana luni, pt ca nu lucreaza in weekend, sa retrag. ei de obicei fac platile in cateva ore in moneybookers, alertpay sau altele. am mai fost platit de ei si sunt rapizi. un broker bun , de recomandat.

 

Interesant ce spui, să ne spui si noua dacă ai deschis beturi in TOTAL mai mare de 0.5 loturi. Nu pe fiecare bet, ci per total, adică dacă măcar ai avut la un moment dat un bet de 0.6 (sau mai mult) sau două beturi in acelasi timp de 0.3 fiecare (sau mai mult, etc, ai prins ideea). Chestia asta am remarcat-o si eu, si am şi vorbit desprea ea in postul anterior, dar probabil că era prea lung si multi nu au citit, inclusiv tu.

 

Leverage-ul MAXIM al contului este de 500 la 1, ceea ce la cei 100 de parai in cont ai tai inseamnă că poti controla MAXIM 100*500=50000 parai, adică 0.5 loturi. Ca să deschizi bet de 1 lot trebuie să ai cel putin 200 in cont, deci ori ai mai venit cu bani de acasă, ori ai dublat contul in alea 3 zile, ori brokerul nu stie ce e ăla leverage, ori pur şi simplu minţi.

 

Varianta cea mai probabilă este că ai mai venit cu bani de acasă, deaorece suma minimă la contul MINI este de 300 de parai. Atunci problema stă cu totul altfel, dacă aveai cont mai demult, cu sute sau mii de parai in el, normal că poti rula cele 5 loturi rapid. Dar atunci, cei 100 de parai nu iti folosesc la nimic. Tu ai tranzactionat cu banii tăi, ai făcut profit, şi probabil tot atât profit ai fi făcut şi fără suta lor de parai, doar dacă nu cumva ai fost atât de aproape de Margin Call încât suta lor in plus "ţi-a prins bine", şi atunci nu mai vorbim de trading, ci de gambling chior. Reciteste te rog primul meu post.

 

Cei care au postat pe aici vorbeau de "cum să iei cei 100 de parai FĂRĂ să mai aduci bani de acasă". Răspunsul este simplu: nu se poate, cei 100 de parai nu se pot retrage, se spune clar in promotie. Doar profitul generat de ei se poate retrage, si doar in momentul cand ai rulat 5 loturi, pentru care, ca să le rulezi fără a-ţi asuma riscuri nebunesti de tip 6/49, iti trebuie doi sau trei ani, iar la sfarsit, cu o doză imensă de skill si un car de noroc, poti face cateva sute sau mii de parai, deci câţiva dolari pe lună, ori cel mult câteva zeci lunar.

 

Varianta mai putin probabilă, adică pe locul 2 după cea de mai sus, este că minţi, deoarece la broker se specifiă clar că pe contul MINI lotul minim este 0.1, şi nu văd de ce şi-ar da singuri cu firma in cap dacă ar fi posibil să pui bet de 0.01 asa cum zici. Link aici. Pe de altă parte, la contul MINI leverageul maxim permis este doar de 200 la 1, deci NUMAI cu suta aia de parai, presupunand că te lasă cu ea deşi suma minimă e 300, deci numai cu ea, nu poti pune un bet mai mare de 0.2 loturi. La inceput chiar mai mic, datorită spreadului. Asteaptă tu să faci rulajul!

 

Nu am nimc cu tine şi nu te cunosc, poate tu esti cinstit in felul tău şi poate că chiar ai reusit să faci un profit fain pe contul tău MINI, in care ai cateva sute sau cateva mii (sau mai mult) de parai. Bravo ţie! Dar este un cont pe care il ai mai demult, si in care AI INVESIT bani (şi muncă, deoarece probabil nu ti-a fost uşor să îl păstrezi, să nu îl distrugi, eventual să mai faci si profit). Atitudinea asta de a spune adevărul doar pe jumătate, pentru a arăta altora ce bazaţi suntem noi, este foarte dăunătoare. Un incepător care citeste ce ai scris tu va crede si va spera că peste nu stiu cate luni sau ani o sa fie un al doilea Buffet plecând de la suta aia de parai, fără să mai depună nimic, şi tranzacţionând cu loturi intregi. Forex, easy money...

 

Fiecare e liber să ia decizia care ii convine lui, mai aduce bani, joacă cu cei 100 doar ca să înveţe şi ca să aibă feelingul a ceea ce inseamnă cont real pe un server real, sau pur si simplu decidă să nu piardă timpul şi să facă lucruri mai serioase. Cei care visează să inceapă cu cei 100 de parai dati gratuit şi să facă bani de trai, eventual cât de repede se poate, sunt doar atât, visători. Eu asta voiam să spun.

Editat de tradelover
bolduit pe ici pe colo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si la mine astazi sa "activat bani" adica au aparut la available funds dar am facut paroximativ 200 tranzactii cu loturi de 0.01 si maxim 0.03 deocamdata sunt pe plus. Eu nu imi doresc sa ma imbogatesc sau sa traiesc din forex cu acesti 100 de dolari,dar vreau sa tranzactionez pe real inainte sa depun bani de la mine sa invat si apoi sa incep,daca o sa cred ca o sa am vreo sansa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@macanaky

 

well, asta e atitudinea de care vorbeam, şi pe care ar trebui să o aibă TOŢI de pe aici!

 

@merlyn

 

haha, man, am zis că nu mai dau reply la posturile tale, dar să ştii că 2 parai jumate la cei 100 inseamnă profit de 2.5 la sută, care NU E PUŢIN DELOC, şi pe care dacă l-ai făcut in câteva zile, de când ai acest cont, atunci stai foarte bine! Este mai mult ca perfectul! Ţine-o tot aşa, fă tu bani, că nu am de ce să mor eu de ciudă, nu de la mine i-ai luat. Eu am închis toate conturile pe care le aveam, pe ultimul chiar sâmbăta trecută, aşa că acum nu sunt nici măcar trader demo, deci dacă vreunul de pe aici va zice că "în acest caz nu prea eşti în măsură să dai sfaturi", well... nimic mai adevărat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tradelover

 

eu inteleg ca tu crezi k eu am adus bani de la mine, dar nu e asa. chiar daca la contul MINI scrie minim 300$, ei iti dau cei 100$ bonus si nu trebuie sa depui tu pana la suma de 300$. Prima data s-a acordat bonusul pe cont Lite. Si acolo era leverage de 500:1. Cred k si din cauza asta au schimbat k era prea mare leverage-ul. Eu sunt scalper si de aceea am reusit sa fac cele 5 loturi asa de repede. Nu am profit mare. Pt ca cele mai multe tranzactii le-am inchis pe 0 sau pe putin profit. Am facut la inceput vreo 100 si ceva de parai si apoi luasem de 0.20 loturi tranzactia si inchideam pe 0 sau pe profit f putin. am zis k fac asa deoarece vreau sa vad care sunt regulile si in cat timp platesc. si pe urma , dupa ce o sa fiu platit apoi o sa fac ce stiu in continuare. Oricum, avand in vedere ca sunt bani gratis, eu intotdeauna risc cu acest tip de bani. nu ma intereseaza ca ii pierd, pt ca nus banii mei bagati de la mine din buzunar.

Editat de tradelover
sters citatul la postul ala imens al meu, inlocuit cu "@tradelover"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.