Sari la conținut

Strategie vaxx


Postări Recomandate

Salutare la toti!

 

De 3 luni testez o strategie care se pare ca da rezultate. Graficul pe care se lucreaza este H4, se foloseste graficul liniar, nu cel cu bare, si nici candele. Este ceva simplu, se intra in trade la 1-2-3 pe graficul liniar ( care afiseaza doar pretul de inchidere ), pe clustere fibo, in zona benzilor bollinger superioara, inferioara, in zona de supracumparare respectiv supravanzare pe stochastic, bineinteles se tine cont si de definitia trendului. In cele 3 luni de tranzactionare am un profit dublu la un cont de 100 usd, intrarile in tranzactii facandu-se cu loturi de 0.01.

 

Sper sa va fie de folos. De acum incolo o sa postez fiecare tranzactie pe care o sa o deschid.

O sa postez un statement cu un raport detaliat, si grafice pt. exe.

 

Numai bine.

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai jos este un exe. de intrare in trade.

1) Observam ca in pct. 3 pretul face un HL

2) Suntem la o ratie fibo de 0.618

3) Suntem la limita superioara a bollinger bands

4) Stochastic este la zona superioara

5) Intram sub minimul pct. 2 cu SL deasupra pct. 3

6) ADX are rolul de a ne arata puterea undei respective, el ne ajuta eventual dupa ce am intrat in trade sa manageriem pozitia. In cazul nostru se vede ca puterea undei respective ( short ) creste, asteptam ca pipsii sa curga. La aceasta pozitie nu am fost la calculator ca sa intru, dar nu-i nimic sanse mai sunt.

 

Concluzie: Concluzia pe care am tras-o eu pana acum in legatura cu aceasta strategie este ca in pofida raportului tranzactii pierdute vs. tranzactii castigate totusi contul se dezvolta bine pe +.

Dupa ce ati vazut statementul o sa observati ca sunt mai multe tranzactii care au dat in SL ( sau care au iesit pe minus ) decat nr. tranzactiilor care s-au inchis pe +.

Au fost si perioade cand am avut si 8 tranzactii consecutive pe - dar MM-ul acestei strategii ma tinut pe linia de plutire si nu numai chiar a si dublat contul.

post-2700-126527852999_thumb.gif

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oltciter, astept cu nerabdare si parerea ta.

 

Numai bine

 

IMO cred ca folosirea graficului liniar te lipseste de foarte multe informatii pe care ti le furnizeaza candelele sau barele. De asemena am observat ca te bazezi foarte mult pe indicatori pentru semnalele de intrare iesire.

 

Cam asta sunt observatiile mele.

 

Dar..! Atata timp cat esti multzumit de rezultate restul nu mai conteaza! Probabil o sa se scrie multe argumente pro si contra in privintza tehnicii tale. Asta importa mai putzin sau chiar deloc atata timp cat profitul pe care il realizezi te multzumeste cu adevarat. Eu prefer sa ramn neutru. Probabil cu timpul, datorita faptului ca un trader se afla intr-o permanenta perfectzionare o sa ajungi la o alta tehnica.

Deocamdata te felicit pentru rezultate si bafta la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am postat si eu rezultatul ultimelor trei zile ca sa vada Vaxx si altii care sunt sceptici din fire ca se poate daca iei atitudinea corespunzatoare.

 

post-2510-126529499365_thumb.png

post-2510-126529523351_thumb.png

post-2510-12652952461_thumb.png

 

Comentariile sunt de prisos.

Totul depinde numai de tine, restul e flecareala.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa-ti arat un template care contine o serie de indicatorii cu care lucram acum vre-un an poate ceva mai mult!

 

Am fost si eu in faza indicatorilor. Cred ca o sa ti se para beton! Eu am renuntzat la indicatorii pentru ca mi s-a parut mai beton sa lucrez cu un grafic cat mai simplu posibil!

 

Priveste imaginea!

 

post-1363-126529650974_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.