Jump to content

[01 martie 2015] Vamist este prima si cea mai mare comunitate Forex din Romania. A luat nastere in 2005 si de-a lungul timpului a trecut prin mai multe transformari. Acum, dupa 10 ani, primim orice fel de traderi si investitori. Deci, indiferent daca tranzactionezi sau investesti in actiuni, valute, marfuri sau orice alt instrument, bine ai venit!

Vamist se transforma in comunitatea traderilor retail. Aceasta versiune a forumului va fi in continuare accesibila pentru oricine, dar numai in format read only.

Noua adresa este vamist.ro. Te asteptam acolo la discutii generale despre trading.

Photo
* * * * * 2 votes

Strategie cu elemente preluate de la Bill Williams plus altele

• Please log in to reply
136 replies to this topic

#11 dirzuandreiovidiu

dirzuandreiovidiu

Big Shark

• Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2192 posts

• Tranzactionez din 2008
  • Strategie/tehnica folosita http://forum.vamist.ro/topic/3912-tranzactionarea-folosind-doi-pivoti-analiza-metodica-si-plan-de-tranzactionare/

Posted 21 March 2010 - 11:02 PM

Interesanta optica sian, si in primul rand multumesc pt. deschiderea topicului.
Ai avut dreptate ca tehnica lui darzu se potriveste de minune cu tehnica ta.

Bafta in continuare.

Ma apuc de studiu pe istoric

Poti folosi si indicatorul de divergente pentru inceput, sa le vezi mult mai usor si pe cele hidden. Caci astea classic se vad mult mai usor.

Ai aici cateva versiuni ale FX5_Divergence:
Attached File  FX5_Divergence.rar   8.71KB   102 downloads

Spor la treaba.
  • 0

mini.jpg

mini.jpg

mini.jpg

Pentru informatii si colaborari:

twitter: https://twitter.com/dirzu

facebook: www.facebook.com/morraevo.trading

e-mail: [email protected]

telefon: 0734.142.210  

#12 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 22 March 2010 - 06:49 PM

Multumesc dar sunt suficienti indicatorii care ii folosesc. Poate pe viitor chiar renunt la ei si raman doar cu macd <:-P
  • 0

#13 Stefan

Stefan

Owner

• Management
  • 1620 posts
  • Interests:Tehnologie, afaceri si investitii, fotografie

• Tranzactionez din 2007

Posted 22 March 2010 - 11:14 PM

La cererea lui Sian, postarile despre mobile trading au fost mutate in topicul dedicat: Tranzactionam cu Iphone, Smartphone sau PDA? - Vamist Forex - Forum Continuati cu Bill Williams ca ziceti bine <:-P
  • 1

#14 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 23 March 2010 - 01:18 PM

Multumesc Stefan pentru interventie.

Pentru cei care inca sunt curiosi de setup-uri cu intrari la fractal iata doua exemple de sell la divergenta ascunsa pe NZDUSD SI EURUSD

eurusd 30m.gif eurusd 30m.gif

De regula as prefera sa nu folosesc take profit ca sa las o tranzactie sa mearga la potentialul maxim cu profitul, sau cum se mai zice printre traderi "letting the profits run". De data asta insa, am pus pendingurile noaptea inainte sa ma culc si nu as fi putut sa monitorizez tranzactiile, astfel am pus take profit in apropierea nivelului fibonacci de 61.8 pentru valul anterior ascendent.

La EURUSD a fost atins tp-ul, pe NZDUSD este inca deschisa tranzactia si arata destul de interesant: Dupa activarea pending-ului pretul a luat-o la vale pana la nivelul de 50 fibo dupa care a luat-o la goana in sus pana la vreo 3 pipsi de stop loss iar acum pozitia deja se apropie de nivelul 61.8 fibo mentionat mai devreme.

Nu obisnuiesc sa mut stop loss-ul la BE insa de data asta la cum arata evolutia pretului, o voi face la +1.

Attached Thumbnails

• nzdusd 30m.gif
  • nzdusd later.gif

Edited by sian, 23 March 2010 - 03:19 PM.

• 0

#15 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 23 March 2010 - 01:35 PM

Am reanalizat pozitia de pe NZDUSD. Pe 4h Stochasticul a fost la SupraCumparare. Initial cand am plasat pendingul m-am uitat pe 30min dar iata ca acelasi fractal la care am intrat pe 30min coincide cu fractalul format ulterior pe 1H.

Chiar daca initial decizia am luat-o pe analiza unui tf inferior, dupa cateva ore bune perspectiva de pe 4h si 1h imi permite sa elimin take profitul si sa las libertate tranzactiei fie sa imi atinga StopLoss la BreakEaven +1 fie sa mai mearga in jos.

Attached Thumbnails

• nzdusd 1h.gif
  • nzdusd 4h.gif

Edited by sian, 23 March 2010 - 01:37 PM.

• 0

#16 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 23 March 2010 - 03:10 PM

NZDUSD tranzactie inchisa la BE + 1

Era o divergenta pe 1h la stochastic care putea fi un semnal de alarma pentru revenirea pretului.

Se putea face cum recomanda Andrei: cand pretul ajunge la un nivel cat de cat semnificativ, cum este in cazul de fata nivelul 61.8 fibonacci, inchizi o parte din pozitie sa asiguri ceva profit <:-P in caz ca revine la BE sau inchizi de tot <:-P

Attached Thumbnails

• nzdusd 1h closed.gif

Edited by sian, 24 March 2010 - 02:59 AM.

• 0

#17 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 23 March 2010 - 04:49 PM

exemplu de Balance Line trade pe USDCHF 4h care a optimizat intrarea cam cu 20 de pipsi fata de intrarea la fractal

Attached Thumbnails

• usdchf 4h.gif

Edited by sian, 23 March 2010 - 04:51 PM.

• 0

#18 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 23 March 2010 - 05:05 PM

O alta pozitie luata pe AUDUSD tot pe 4h. Macd-ul deja este peste linia de semnal si setup-ul pare a fi clasicul impuls-corectie. Ramane de vazut daca urmeaza un nou impuls.

Attached Thumbnails

• audusd setup 4h.gif

• 0

#19 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 23 March 2010 - 05:57 PM

Situatie interesanta pe GBPJPY:

Pe daily stochasticul a ajuns la supravanzare

gbpjpy daily.gif

Pe 4h MACD parca se pregateste sa treaca peste semnal si s-a format un posibil setup de gen impuls corectie. Avem si o divergenta ascunsa pe MACD, evidentiata pe graficul atasat. Am pus pending de buy la fractal.

gbpjpy 4h.gif

Ideal ar fi sa se poata optimiza intrarea cu acelasi tip de setup pe 1h insa nu stiu ce sanse sunt sa se formeze un astfel de setup.

Edited by sian, 23 March 2010 - 06:06 PM.

• 0

#20 Cityzen

Cityzen

Big Shark

• Validating
  • 1164 posts

Posted 23 March 2010 - 07:16 PM

S-a format setup-ul si pe 1h la GBPJPY. Astfel am mutat pendingul cam cu 25 de pipsi mai jos.

gbpjpy 1h.gif

Si pe 4H Stochasticul arata destul de bine la SupraVanzare

gbpjpy 4h ii.gif

Edited by sian, 23 March 2010 - 07:19 PM.

• 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Tranzactiile forex implica un grad ridicat de risc. Informatiile de pe acest site NU reprezinta recomadari de tranzactionare sau investitii.
Administratorii vamist.ro nu-si asuma responsabilitatea pentru eventualele probleme sau pierderi materiale aparute in urma utilizarii informatiilor de pe site.