Sari la conținut

Strategie cu elemente preluate de la Bill Williams plus altele


Postări Recomandate

Trebuia sa fi pastrat acel pending

 

Vaxx eu am preluat anumite elemente folosite de Bill Williams si le-am adaptat la un sistem propriu care mi se potriveste mie. Dupa cum se vede, cam peste tot apare idea de impuls-corectie care mie imi pica bine <:-P

 

Bill Williams in schimb, ia in considerare orice spargere valida de fractal, valida prin faptul ca are loc dincolo de linia rosie; peste ea in caz de spargere in sus, sub ea in caz de spargere in jos.

 

In abordarea sa, el cauta in primul rand setup-uri unde piata a consolidat foarte mult, sau cum o vede el prin analiza sa, pretul a stat imbarligat mult prin mediile aligatorului. El considera ca de acolo piata o data si o data va exploda intr-o directie sau alta si este pregatit pentru orice scenariu cu pendinguri la fractali. De acolo, o data activat un pending de fractal incepe sa adauge agresiv in functie si de alte semnale cu alti indicatori conceputi tot de el si echipa sa de cercetare, pe care insa, eu nu ii folosesc, desi i-am studiat atunci cand i-am citit cartile.

 

Eu pe Forex am preluat de la Bill Williams acele elemente care le-am descris in acest topic si le-am adaptat la propriul stil de abordare a evolutiei perechilor valutare.

 

Da, puteam sa las acel pending pe GBPJPY si sa ies cu profit frumusel insa nu se incadra in sistemul actual de tranzactionare. Poate pe viitor la observarea altor patternuri favorabile voi include si alte tipuri de intrari la fractal in sistemul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Setup ok pe EURGBP cu divergenta ascunsa si S/R destul de clar. Ora de tranzactionare in schimb nu este ideala pentru perechea respectiva dpmdv. Miscarile sanatoase pe aceasta pereche de obicei au loc pe sesiunea Londrei.

 

Am pus totusi un pending sell stop cu volum mai mic

 

Am inchis jumatate de pozitie la nivelul 61.8 Fibo

post-2415-126949731725_thumb.gif

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt strategia ta de a intra la fractal, ma duce cu gandul ca acolo este o confirmare sau cum imi place sa-i zic eu intrare la 1,2,3 sau dupa principiile trendului atunci cand un umar este mai jos decat celalalt in cazul de trend down ne pregatim pt. short.

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt strategia ta de a intra la fractal, ma duce cu gandul ca acolo este o confirmare sau cum imi place sa-i zic eu intrare la 1,2,3 sau dupa principiile trendului atunci cand un umar este mai jos decat celalalt in cazul de trend down ne pregatim pt. short.

 

Bafta

 

Exact Vaxx... eu asta inteleg prin impuls-corectie <:-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.