Sari la conținut

Strategie cu elemente preluate de la Bill Williams plus altele


Postări Recomandate

Interesanta optica sian, si in primul rand multumesc pt. deschiderea topicului.

Ai avut dreptate ca tehnica lui darzu se potriveste de minune cu tehnica ta.

 

Bafta in continuare.

 

Ma apuc de studiu pe istoric

 

Poti folosi si indicatorul de divergente pentru inceput, sa le vezi mult mai usor si pe cele hidden. Caci astea classic se vad mult mai usor.

 

Ai aici cateva versiuni ale FX5_Divergence:

FX5_Divergence.rar

 

Spor la treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

La cererea lui Sian, postarile despre mobile trading au fost mutate in topicul dedicat: Tranzactionam cu Iphone, Smartphone sau PDA? - Vamist Forex - Forum Continuati cu Bill Williams ca ziceti bine <:-p>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Stefan pentru interventie.

 

Pentru cei care inca sunt curiosi de setup-uri cu intrari la fractal iata doua exemple de sell la divergenta ascunsa pe NZDUSD SI EURUSD

 

post-2415-126934265454_thumb.gif post-2415-126934265454_thumb.gif

 

De regula as prefera sa nu folosesc take profit ca sa las o tranzactie sa mearga la potentialul maxim cu profitul, sau cum se mai zice printre traderi "letting the profits run". De data asta insa, am pus pendingurile noaptea inainte sa ma culc si nu as fi putut sa monitorizez tranzactiile, astfel am pus take profit in apropierea nivelului fibonacci de 61.8 pentru valul anterior ascendent.

 

La EURUSD a fost atins tp-ul, pe NZDUSD este inca deschisa tranzactia si arata destul de interesant: Dupa activarea pending-ului pretul a luat-o la vale pana la nivelul de 50 fibo dupa care a luat-o la goana in sus pana la vreo 3 pipsi de stop loss iar acum pozitia deja se apropie de nivelul 61.8 fibo mentionat mai devreme.

 

Nu obisnuiesc sa mut stop loss-ul la BE insa de data asta la cum arata evolutia pretului, o voi face la +1.

post-2415-126934268243_thumb.gif

post-2415-126934303992_thumb.gif

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am reanalizat pozitia de pe NZDUSD. Pe 4h Stochasticul a fost la SupraCumparare. Initial cand am plasat pendingul m-am uitat pe 30min dar iata ca acelasi fractal la care am intrat pe 30min coincide cu fractalul format ulterior pe 1H.

 

Chiar daca initial decizia am luat-o pe analiza unui tf inferior, dupa cateva ore bune perspectiva de pe 4h si 1h imi permite sa elimin take profitul si sa las libertate tranzactiei fie sa imi atinga StopLoss la BreakEaven +1 fie sa mai mearga in jos.

post-2415-126934411748_thumb.gif

post-2415-126934422236_thumb.gif

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NZDUSD tranzactie inchisa la BE + 1

 

Era o divergenta pe 1h la stochastic care putea fi un semnal de alarma pentru revenirea pretului.

 

Se putea face cum recomanda Andrei: cand pretul ajunge la un nivel cat de cat semnificativ, cum este in cazul de fata nivelul 61.8 fibonacci, inchizi o parte din pozitie sa asiguri ceva profit <:-P in caz ca revine la BE sau inchizi de tot <:-P

post-2415-126934996791_thumb.gif

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Situatie interesanta pe GBPJPY:

 

Pe daily stochasticul a ajuns la supravanzare

 

post-2415-126935988002_thumb.gif

 

Pe 4h MACD parca se pregateste sa treaca peste semnal si s-a format un posibil setup de gen impuls corectie. Avem si o divergenta ascunsa pe MACD, evidentiata pe graficul atasat. Am pus pending de buy la fractal.

 

post-2415-126936030821_thumb.gif

 

Ideal ar fi sa se poata optimiza intrarea cu acelasi tip de setup pe 1h insa nu stiu ce sanse sunt sa se formeze un astfel de setup.

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.