Sari la conținut

Semnale Forex - by dirzuandreiovidiu et al.


rox

Postări Recomandate

Closed

 

Order: 46658956

Time: 2011.08.03 11:54

Type: Sell

Symbol: AUD|USD

Price: 1.07485

S/L: 1.09214

T/P: 1.0718

Closing time: Time: 2011.08.03 14:16

Closing price: 1.07181

Profit: +30.4 pips (+0.4%)

 

post-2510-0-15848800-1312381296_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Haide sa incerc sa va explic ce am aflat eu incercand de multi ani, la fel ca voi, sa stiu totul depre forex.

 

1. Cei care vand semnale pe net sunt deobicei, sub contractori de servicii la altii mai mari ( market makerii - nu isi folosesc direct numele lor, pt mai multe motive, in general, marketing ).

2. De ce ar vinde un semnal, cand daca e bun, se poate imbogati el cu ei ? SIMPLU: cu cat au mai multi afiliati, cu atat pot "influenta" piata prin intrarea de grup. ( cam ceea ce a facut Soros cand a prabusit lira...Asta e motivul pt care uneori "par" bune semnalele lor )

3. Poate fi o idee sa cumperi semnale...dar inainte de a face asta intreaba-te: Prefer sa pierd contul pe mana altora ? Chiar daca au avut 100% acuratete in semnale...pana acum...crezi ca au stategie cu 100 % rezultate, pe termen lung ?

 

Parerea mea: mai bine sa pierzi pe mana ta...ca iti pare mai putin rau de bani, decat daca pierzi pe mana altuia !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Lord_Ice are dreptate,

 

Un semnal chiar si bun, poate sa nu aiba mare valoare fara sa stim mai multe despre strategia, principiul sau filozofia de trading care l-a generat. Un semnal de buy de exemplu poate fi generat in acelasi timp si de o strategie de scalping, si de un de o strategie de swing. Acelasi semnal generat in doua contexte foarte diferite.

 

Asadar, doar ca cineva ne da semnalul, plus un stop loss si un take profit nu inseamna mare lucru. De fapt oricare dintre noi putem sa generam semnale aleatorii, care sa produca tranzactii profitabile doar folosind management de risc foarte bun.

 

Obisnuiam sa scalpez cu strategie inspirata din sistemul de pariat martingale, unde un castig mare chiar daca se intampla rar, este calibrat in asa fel incat sa acopere toate pierderile marunte si dese. Aceasta strategie era doar 25% precisa. Dar din cauza unui stop loss de numai 5 pips si un profit de 52 de pips, eram profitabil. Strategia genera in medie cate 20 de semnale per pereche valutara pe zi in ambele directii.

 

Cum spune, Lord_Ice, strategia era 'curve fitted' adica calibrata doar pe un set restrans de date si trebuia mereu optimizata, ajustand mereu stop loss-ul si take profit-ul, altfel n-ar fi functionat prea bine intr-un viitor mai indepartat.

Editat de forex.gump
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Salutare,

 

Din punctul meu de vedere semnalele forex sunt folositoare doar in momentul in care le integrezi intr-un Plan de trading,si o Strategie de trading (sau mai multe, folosite in diferite conditii de piata) care sa se plieze pe caracterul Traderului si personalitatea acestuia.

 

Ideea este ca trebuie sa-ti urmezi propriile Analize si Planul de trading, folosind Volumul ca principalul semnal de trading (cu trimitere la Strategia - Volumes Spread Analysis). Analiza tehnica si Fundamentala o poate face orice trader cu ceva Experienta, insa Managementul Emotiilor, Psihologia Pietei, semnalele Oferite de "Smart Money" (Strong Holders) sunt cu totul alta poveste.

 

Cred ca cele mai bune semnale de trazactionale sunt oferite gratuit e forumurile de specialitate, cum este si Vamist.ro. Insa este imperios necesar sa le folosesti ca si confirmare pentru propriile semnale generate de propria-ti analiza si strategie. Ramane la latitudinea fiecarui trader daca foloseste aceste semnale pentru a tranzactiona in aceeasi directie cu ele sau impotriva lor.

 

post-5730-0-55354100-1325941018_thumb.jpg

 

post-5730-0-46338200-1325941048_thumb.jpg

 

Spor la pipsi,

 

Tiberiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Sell acum EUR/USD @1,2905, Stop loss @1,2925, Take profit @ 1,2825

SL atins la 14: 53

Tranzactia ramane valabila cat timp nu se depaseste "stop hunt-ul" de la 1,2925.

 

Pai hotaraste-te, are Stop loss sau nu? La mine pe platforma a depasit nivelul ala cu 0.7 pips, deci tranzactia s-ar fi inchis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.