Sari la conținut

Semnale Forex - by dirzuandreiovidiu et al.


rox

Postări Recomandate

Offtopic
Se incing spiritele .. nu conteaza, nu-i bai, treaba e cam asa : trebuie sa-ti placa ceea ce faci. Din momentul in care devine un hobby, atunci nu mai conteaza ca pierzi sau castigi. Cand castigi, traiesti un fel de extaz asemenea celui cand iti iubesti femeia, hai fiti sinceri, ce viata colorata era cand dadeati la History si vedeati numa ordine verzi Posted Image . Cand pierzi, pierzi cu cap si-ti aduci aminte ca o moneda are doua fete : marca si banul, ziua se imparte in : ziua (lumina) si noapte (intuneric). Rezulta faptul ca avem de-a face cu o parte din ciclitatea vietii. Sa nu accepti faptul ca exista si pierderi inseamna sa fii impotriva vietii. Pierdere-castig aceasta dualitate trebuie respectata ca atare. Poti ajunge sa iei 2000 de pipsi in 5 ordine ca mai apoi in 10 ordine sa pierzi cate 200. Sau viceversa iei in 10 ordine cate 200 sa ajungi sa pierzi in 5 cate 400.
De ce vrei sa faci bani in forex? Pentru a supravietui sau pentru a incerca sa-ti atingi fericirea prin lucruri materiale ? Crezi ca daca iti iei Audi A8 vei fi mai fericit implinit. Da, nu e de condamnat, inclusiv eu gandeam asa, acum nu prea Posted Image . Dar cred ca cu cat urmaresti sa obtii fericire prin bani cu atat mai mult esti afectat de acest ciclu : pierdere-castig.

Prin urmare, ti se da exact cat ai nevoie. Vrei sa iti iei un lucru pentru ca iti place sau iti e de folosinta, in regula, dar numai sa nu fie din cauza faptului ca urmaresti sa obtii implinirea prin el. Cata vreme faci asta, dorinta de mai mult (mai multi bani) se accentueaza, rezulta nerabdare, decizii gresite, frustrare, nervi si in final pierderea. Nu spun ca nu ar trebui sa iti cumperi plasme. E in regula sa iti cumperi plasme dar nu pentru a te lauda sau a-l pune in camera dupa care sa dai la o parte draperiile sa se uite vecinii din blocul alaturat la tine in casa sa vada ca ti-ai luat plasma.

Am ajuns la concluzia ca noi vrem mai multi bani deoarece cu ei cumparam lucruri cu care sa ne simtim bine. Rareori cumparam lucruri pentru nevoi cu adevarat necesare. Imaginati-va intr-o vila somptuasa cu piscina ultra utilata si mobilata si ultra modernizata, cu SUV, cinema si toate shits-urile posibile. Dar aceasta vila sa fie pe planeta Marte, care planeta sa fie locuibila. Acum, ca esti inconjurat de toate astea, vezi daca esti fericit avand in vedere ca esti singurul om pe planeta Marte si nu exista urma de civilizatie. Ti se spune ca peste 40 de ani va veni o nava sa te ia acasa. Cum te simti acum cu toate lucrurile moderne ? Ti se dau munti de aur si euro, sa te satisfaca. Dar nimic din toate astea nu mai au valoare acum, nu ?Posted Image

Concluzia : lucrurile au valoare atata timp cat exista ceilalti in ochii carora sa ne mandrim si sa ne dam mari.

Daca urmarim sa facem bani in forex pentru strictul necesar, atunci cred ca vom reusi sa mentinem ciclul pierdere-castig in favoarea noastra, daca urmarim mai mult decat avem nevoie, ciclul va actiona impotriva noastra.

Aduceti-va aminte de ceasurile cand lansati ordine relaxati si degajati si de rezultatele de atunci.Posted Image
Editat de apolo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
...se scrie somptuoasa, nu somptuasa Posted Image
2) nu mai cumpara nici draq plasme, sunt toxice si nu stiu nici daca se mai gasesc. A aparut LEDul, de vro 2 ani. Apolo, nu citesti presa ...?


Later edit:
Offtopic
...ca te tot luai de mine ca nu scriu cu 2 de i ... Posted Image
Editat de sec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

EUR/USD pe time frame H4 a format un triunghi si il astept in limitele 1.3440 , vezi aici...

 

Presupunerea ta e gresita ca ar fi un triunghi numerotat astfel, fiindca un triunghi are structura (3-3-3-3-3), pe cand la tine valul B are o structura formata din 5 valuri, ceea ce intr-un triunghi nu poate exista.

 

Eventual, un triunghi numerotat cu valul A unde plasasesi tu valul C, acum aflandu-ne in structura valului D, de-abia.

 

post-2510-0-43850800-1335093688_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

EUR/USD pe time frame H4 a format un triunghi si il astept in limitele 1.3440 , vezi aici...

 

Presupunerea ta e gresita ca ar fi un triunghi numerotat astfel, fiindca un triunghi are structura (3-3-3-3-3), pe cand la tine valul B are o structura formata din 5 valuri, ceea ce intr-un triunghi nu poate exista.

 

Eventual, un triunghi numerotat cu valul A unde plasasesi tu valul C, acum aflandu-ne in structura valului D, de-abia.

 

post-2510-0-43850800-1335093688_thumb.png

 

 

EUR/USD pe time frame H4 a format un triunghi si il astept in limitele 1.3440 , vezi aici...

 

Presupunerea ta e gresita ca ar fi un triunghi numerotat astfel, fiindca un triunghi are structura (3-3-3-3-3), pe cand la tine valul B are o structura formata din 5 valuri, ceea ce intr-un triunghi nu poate exista.

 

Eventual, un triunghi numerotat cu valul A unde plasasesi tu valul C, acum aflandu-ne in structura valului D, de-abia.

 

post-2510-0-43850800-1335093688_thumb.png

 

da, ai dreptate, mi-am dat seama putin mai tirziu, deci la moment ramine ca pretul sa atinga punctul criitc de 1.3250 ( punctul D) si posibil sa avem o coborire, dar vedem ce spune piata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Posibil setup, AUD/NZD:

 

 

Analiza preliminara:

 

Din punct de vedere al canalelor, pretul se afla in jumatatea inferioara a canalului, sub linia mediana. Bears-ii executand presiune pe bull-si.

 

Scenariu sell:

 

Asteptam ca pretul sa inchida sub linia inferioara a canalului ascendent si vom intra sell dupa cum urmeaza:

 

1) cu target-are la 1.29064 (adica 50.0 Fibonacci din miscarea 1.27674-1.30453), daca pretul inchide la cel putin la cativa pips peste nivelul de 50.0 (incat sa avem putin spatiu de manevra si sa recuperam spread-ul).

 

2) cu target-are la 1.28736 (adica 61.8 Fibonacci din miscarea 1.27674-1.30453), daca pretul inchide sub nivelul de 50.0 Fibonacci astfel incat nu poate fi facut gestiunea tranzactiei pe acel target, ori daca inchide sub acel nivel.

 

post-2510-0-89591700-1338191437_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semnalul s-a concretizat in 26 de pips profit.

 

Cei care au ascultat inidicatiile postului anterior ar fi incasat un profit frumos de 26 de pips. Intrarea se prezenta in felul urmator. Pretul a inchis candela sub linia inferioara a canalului ascendent la 1.29381, acolo se intra sell (market) cu target-are la 50.0 Fibonacci din miscarea 1.27674-1.30453, adica la 1.29064, conform imaginii.

 

post-2510-0-44407000-1338366705_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate cineva sa-mi explice ce s-a intamplat cu eur/usd azi la ora 14?rar am vazut asa crestere. sunt incepator si incerc sa inteleg fenomenul...sper ca am postat unde trebuie.ms.

 

Stire cu impact negativ pentru USD la ora 14 . Vezi calendarul economic http://investitorforex.blogspot.com/p/calendar-economic.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.