Sari la conținut

Validitatea unei strategi


Postări Recomandate

@funkagenda

 

Am inceput sa vad lumea reala in termeni forex

Cred ca asta e o chestie care li se aplica de multe ori traderilor. Si la mine a inceput dupa cateva luni de stat pe forex. Se evidentiaza mai ales la calcularea riscurilor unor actiuni. De cativa ani, in anumite conjuncturi, am inceput sa trec pe rosu la semafor, lucru pe care inainte nu l-as fi facut pentru nimic in lume. Forex-ul/ale investitii chiar te schimba, te disciplineaza si mai ales, iti formeaza o perspectiva mult mai pragmatica asupra vietii de zi cu zi.

 

Sunt ferm convins pe factorul timp este singur responsabil care poate influenta orice previziune. Orice previzine fie ea meteo, dau forex, este destinata sa devina din ce in ce mai neclara/difuza/imprecisa/etc. odata cu trecerea timpului. Si acum dupa tot ce am aflat, cat sa cred eu in acuratetea unor analize ce tin asa putin cont de factorul timp ? Noi nu avem timpi corecti si am vrea sa stim de ce nu putem prezice viitorul mai precis ? Nu e usor sa o faci cu date complete despre volum si timp, dar cu datele incomplete ? Asa ca am pus stop deocamdata la indicatori bazati pe candele japoneze, venite la mana a 3-a, cu lag-urile aferente, si cu o platforma comerciala care ne da iluzia ca detinem controlul daca avem sub ochi un grafic voit complicat pentru a ne distrage de la o problema cu DOAR DOUA SOLUTII : SUS-JOS !

 

Daca ar fii sa facem un concurs meteorologic, sau care sa anticipeze cursul economiei in general, care predictii credeti ca ar fii cele mai precise ? Cele pe termen lung sau cele pe termen scurt ? Cele pentru o ora sau o zii, sau cele pentru anotimp sau an ?

Iti recomand sa studiezi (fara sa aprofundezi - doar superficial) teoria haosului. Consider ca ajuta la formarea unei perspective mai clare asupra price-actionului. Asta e o carte care explica destul de simplu si intuitiv fenomenul, fara a intra in detaliile matematice ale subiectului:

http://www.amazon.com/Introducing-Chaos-Ziauddin-Sardar/dp/1840460784

In caz ca o vrea cineva, o pot da pe mail in format PDF.

 

O analiza sigura nu va putea fi niciodata infaptuita din cauza imposibilitatii cuantificarii tuturor factorilor la un moment de timp. Chiar daca ar fi posibil acest lucru, ea ar fi sigura doar pentru tick-ul de la momentul urmator, deoarece deja ar aparea factori in plus care nu au fost initial luati in calcul.

 

Referitor la indicatori si candele, ar trebui mai intai sa te intrebi ce inseamna fiecare dintre acestea. Astfel o sa iti dai seama de puterea predictiva a fiecaruia. Eu apar cu tarie trading-ul discretionar bazat pe analiza tehnica cu astfel de elemente clasice. O sa incerc sa postez weekendul viitor rezultatele unei astfel de strategii pe care am testat-o pe demo aproximativ 2 luni jumatate si care a dat niste rezultate exceptionale(ma rog, exceptionale pana acum, poate dau cu bata in balta in urmatoarele 5 zile..).

 

Exista o mare diferenta de conceptie intre HFT si tradingul pe TF-uri mai mari de 5m.

In cazul HTF, se incearca doar urmarirea unor pattern-uri validate dpdv statistic. Atat. Daca se ia in calcul orice alt factor, se face tot din cauza ca, din cauza acelui factor s-au observat unele anomalii fata de comportamentul normal al strategiei.

 

Am pus limita la graficul de 5m deoarce acesta reprezinta un orizont prea mic de timp pentru a putea lua in calcul "valoarea"(subliniez, valoarea lor intrinseca, nu cea statistica) altor factori externi in afara de price action. Astfel, tranzactionarea exclusiva pe graficul mai mici sau egale decat 5m mi se pare singurul tip de tranzactionare care as putea spune ca este influentata negativ de HFT. Pot deduce ca ambele se bazeaza pe aceleasi tactici referitoare la price action, doar ca cele realizate prin intermediul computerelor sunt evident mai rapide, mancand din felia de paine a scalperului clasic, influentandu-i Risk/Rewardul, dandu-i mai putin timp de reactie(sau deloc) in momentele de entry etc.

 

Tranzactionarea pe orizonturi mai mari de timp decat 5 minute este deja "gandita". Desigur, cu cat e mai mic acest orizont, cu atat factorii externi(tot in afara de PA) au o influenta mai mica. Din cauza asta pretuiesc atat tradingul discretionar. In momentul de fata, nici un algoritm nu poate lua in calcul valoarea intrinseca a factorilor externi. Intotdeauna, un trader ce ia in calcul atat price-actionul, cat si aspectele fundamentale ale unui instrument va avea un edge mult mai superior fata de algorimii clasici de tranzactionare sau cei de HFT.

 

Intradevar, vremurile s-au schimbat, iar acel "noise" care inainte se vedea doar pe graficele mici, acum isi face aparitia si pe graficul de 1H, paote chiar si pe cel D1, reducand din puterea analizei tehnice. Insa asta nu inseamna ca un trader discretionar nu se poate adapta.

 

 

Pe de alta parte, te felicit inca o data pentru topic. Este un topic cu multe informatii de calitate. Intotdeauana se evidentiaza aspecte interesante cand facem trecerea de la practic la abstract si invers. Cam asta s-a intamplat in prezentul topic, am prezentat fiecare o sinteza/ o teoretizare a experientei de pana acum legate de forex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iti recomand sa studiezi (fara sa aprofundezi - doar superficial) teoria haosului.

Am gasit cartea si am downloadat-o de aici si cred ca imi va fii de folos, imi plac cartile care trateaza subiectul Chaos theory, random walk, randomness, etc, si vad ca pana acum toate admit ca exista o ordine superioara, dar ca pe noi ne depaseste deocamdata intelegerea acesteia. Din aceasi categorie am citit cartile lui Nassim Taleb (fooled by randomness, black swan) si vad ca si ce mi-ai dat tu se incadreaza in acelasi gen, pentru ca nu tinde sa intre in prea multe detalii matematice pe care nu le-as pricepe. Cred ca este de ajuns sa intelegem ideea de baza, si intelegem conceptu de risc, cat si unde si cum sa ni-l asumam.

 

 

Intradevar, vremurile s-au schimbat, iar acel "noise" care inainte se vedea doar pe graficele mici, acum isi face aparitia si pe graficul de 1H, paote chiar si pe cel D1, reducand din puterea analizei tehnice. Insa asta nu inseamna ca un trader discretionar nu se poate adapta..

Sunt sigur ca acest lucru este adevarat si il spui in cunostinta de cauza, si acesta este drumul pe care vreau sa il urmez si eu, insa nu pot sa ma abtin, sa ma opresc intre timp si sa analizez unele mici detalii pe care le intalnesc pe parcurs. Nu cred ca gresesc in a proceda asa.

 

Referitor la tradingul discretionar, m-am convins doar de curand ca acesta este posibil si ca ofera multe avantaje. Nu vrea sa par in nici un caz cel ce nu crede in acest tip de abordare, dimpotriva tind sa incerc sa cunosc cat mai multe despre subiect. Nu am cum sa critic pe cine reuseste sa realizeze aceste lucru, pentru ca din partea mea are toata admiratia, si nu pot privii decat cu putina invide la cei ce au ajuns la destinatia catre care eu de abia acum ma indrept.

 

Mi s-a parut interesant cum a descris un alt user de pe forum tradingul discretionar aici.

 

Constient de multitudinea de directii pe care o poate lua orice trader autodidact, sper sa fac tot timpul alegerile cele mai bune, si pentru faptul ca ai tinut sa imi aduci la cunostinta parerea ta iti multumesc tie si altora pt. implicare. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Imaginati-va trei planuri. In primul plan, cel indepartat, avem oamenii implicati in tranzactii, cei care cumpara si vand. In planul doi, ceva mai apropiat, avem graficul. Acesta urmareste defapt actiunea celor din planul indepartat si este strict determinat de actiunile acestora. In planul trei, cel mai apropiat, avem acelasi grafic din planul doi dar mult distorsionat, reinterpretat si redesenat sub forma unor alte valori derivate. Cele trei planuri sunt evident conectate. Primul plan il creaza pe al doilea iar planul doi il defineste pe cel de-al treilea.

 

post-3657-0-70838200-1311606972_thumb.jpg

 

Tu cand interpretezi datele in vederea aniticparii unei miscari viitoare ce plan urmaresti?

 

Ai trei optiuni: Planul I, cel al participantilor, al celor care determina defapt piata, adica eu, ceilalti colegi de forum care tranzactioneaza si toti ceilalti traderi, Planul II, cel al afisarii rezultatelor celor din planul I, al graficelor si Planul III, cel al analizei planului II, al analizei tehnice, fundamentale, al interpretarii.

 

Planul I este imposibil de urmarit – nu putem urmarii toti participantii la piata in acelasi timp, iar Planul II, la fel, nu poate fi urmarit, caci el de capul lui este insignifiant, deoarece nu poti scoate nimic din grafic si atat, ai nevoie sa il interpretezi. Singurul care poate fi urmarit in mod direct este Planul III, cel apropiat, cel format din opinii si interpretari ale Planului II - ale graficului.

 

Dar ce inseamna asta? Inseamna foarte simplu ca puterea noastra de a anticipa evolutia viitoare a pietei sta in puterea noastra de a interpreta si a analiza informatia. Stiu, pana aici n-am facut decat sa redescoperim focul, sa reinventam roata. Totusi nu e atat de simplu. Problema care trebuie sa ne-o punem consta defapt in ce interpretam si cum interpretam.

 

Cei mai multi nu vad mai departe de cele doua planuri… Pentru ei totul se rezuma la grafice si la interpretare, analiza. Ei cauta solutia in medii mobile, in stochastice, macd-uri, rsi-uri si culmea… de cele mai multe ori au impresia ca o gasesc… Solutia in procesul dezvoltarii unei strategii valide, functionale, profitabile consta defapt in intelegerea acelui plan indepartat, Planul I, planul traderilor (adica al oamenilor, asa cum sunt ei, imperfecti, mediocri, condusi de emotii) si a legaturii acestuia cu ceea ce se vede si se interpreteaza pe grafic.

 

Parerea mea e ca singura modalitate de a putea dezvolta o strategie cu adevarat profitabila consta in cautarea unei legaturi intre orice apare in planul III, al interpretarilor, si planul I, al traderilor. Eu unul nu vad nicio legatura intre stochastice, rsi-uri si alte instrumente tehnice de asemenea natura si deciziile emotionale ale oamenilor.

 

Luati ca exemplu stochasticul… Un stochastic de perioada 9 care e OB nu face decat sa iti arate ca pretul curent de inchidere e foarte apropiat de maximul ultimelor 9 bari (in fine mai e si %D, slowingul care e defapt o medie a stochasticului de baza, dar ideea de baza asta e) Ori ce imi spune mie despre traderii care pun ordine in piata aceasta idee? Imi spune ca pe ultimele bari s-a cumparat destul de mult, destul cat sa ridice pretul mai sus in raport cu ultimele 9 bari… Pai asta vad foarte clar si daca ma uit direct pe graficul pretului…

 

Acuma eu nu vreau sa imi sariti in cap, ca ma iau de indicatoare tehince. Nu am zeci si sute de ore de back testing pe istoric ca sa pot sustine afirmatii de genul: stocasticul e degeaba sau adx-ul nu merge s.a.m.d. Ce vreau insa sa subliniez pentru a nshpe miia oara e ca toate informatiile din acesti indicatori se afla in graficul original al pretului. Sunt convins ca aici imi dati dreptate. Deaia pledez pentru o analiza a graficului ce ia in primul rand in calcul aspectele psihologice ale traderi-lor care formeaza piata si nu pentru o analiza care nu urmareste decat niste cifre prin intermediul unor formule nu pot cuantifica frica, euforia, sau alte emotii specifice.

 

Asadar, scopul nostru in dezvoltarea unei strategii castigatoare consta in intelegerea legaturii dintre planurile II-III, ale analizei si interpretarii, si planul I, al traderilor. Astfel recomand mai intai la o foarte buna auto cunostere – caci nu uitati, si voi sunteti parte din planul I – si mai apoi la o dezvoltare a unei analize ce urmareste legatura dintre elementele concrete (grafice, interpretari tehnice, etc) si deciziile emotionale ale traderilor.

 

post-3657-0-64501700-1311606824_thumb.jpg

 

Personal am gasit legatura asta urmarind nivelele importante de pret – nivelele de S/R si mai ales nivelele round number. Am plecat de la ideea ca, evident, orice grafic nu este decat rezultatul actiunii oamenilor din spatele lui – oameni care tranzactioneaza la un pret. Astfel, am realizat ca cel mai important lucru de pe grafic este pretul (straniu nu?) si nivelele pe care acesta le ia de-a lungul timpului. Cand pretul s-a invartit mai mult in jurul unui anumit nivel sau cand pretul a format varfuri pe anumite nivele e clar ca acelea au fost zone de intensitate emotionala ridicata pentru traderi. E clar ca cel mai probabil in viitor tot acolo vor reactiona oamenii. (Nu vreau sa mai intru in detalii tehnice despre strategia de trading in sine. Am vorbit ceva mai mult despre strategie pe topicul “Trading pe nivele de suport si rezistenta”.)

 

Asa inteleg eu piata si aceasta cred eu este calea ce trebuie urmata in vederea dezvoltarii unei strategii valide. Aceasta se vrea a fi doar baza sau fundatia unei mentalitati valide. Teoria cum ar veni. Mai departe trebuie evident mers cu practica si descoperit ce anume se potriveste mai bine structurii propuse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord criodi, exact ceea ce vroiam si eu sa exprim in postul anterior prin:

 

Referitor la indicatori si candele, ar trebui mai intai sa te intrebi ce inseamna fiecare dintre acestea. Astfel o sa iti dai seama de puterea predictiva a fiecaruia. Eu apar cu tarie trading-ul discretionar bazat pe analiza tehnica cu astfel de elemente clasice.

Date fiind explicatiile tale, imi este mai usor acum sa detaliez ideea:

Scopul principal al acestei intelegeri este de a mari acel edge pe care il avem in strategie.

O sa iau un exemplu banal: Sa spunem ca avem un semnal de intoarcere - o divergenta, un pinbar, o formatiune de intoarcere, nu conteaza exact. Acum, sa luam in calcul doua scenarii

1)Acel semal este intr-o zona fara importanta, nu este acolo nici un suport sau vreo rezistenta si nu a fost declansat de ceva anume.

2)Semnalul este plecat fix dintr-un suport important, sau a fost pe fondul unei stiri ce schimba(mai mult sau mai putin fundamentele).

 

Eh, in cazul in care tranzactionam automat sau in cazul in care nu facem acea legatura intre grafic si traderi (cum spunea Criodi), am trata ambele cazuri cu aceeasi abordare:acelasi trade, acelasi risk pe pozitie etc.

In cazul unei abordari mai profunde a situatiei, pe o baza de intelegere, este evident ca semnalul dat in urma acelei zone de S/R, sau pe fondul unei stiri are o probabilitate mult mai mare de succes. Mergand mai departe, analizand acel S/R, sau acea stire, putem sa ne facem o idee in plus despre asteptarea pe care o avem de la trade. In functie de ce magnitudine are stirea, ptuem sa avem anumite asteptari despre lungimea miscarii pe care o asteptam, cat si despre felul ei(cadere/ascensiune brusca, sau choppy). Ori, in cazul unui S/R, ne putem uita pe grafic la istoricul acestuia si vedem cat de semnificativ este. Acum, mergand si mai departe, luand in considerare si mai multe elemente, putem sa luam din mers alte decizii. Mai apar alte stiri? Ar fi bine sa marcam profiturile inaintea unei stiri ce urmeaza si ce ar putea sa anuleze efectul primeia? Ne-am apropiat de un alt nivel de S/R, de unde alti traderi ar putea intra in piata? In caz ca da, ei pe ce orizont ar gandi? Am putea sa iesim la acel nivel din piata, iar apoi sa intram din nou pe directia initiala in urma reactiei la acel S/R pe care il avem in fata?

 

Cu cat luam in calcul si intelegem mai multe aspecte legate de piata, ne marim acel edge al strategiei urmate.

 

Offtopic
Sa definesc ce vreau sa spun prin trading discretionar, ca sa nu creez confuzie, dat fiind postul lui tradelover in care comenta aceasta definitie. Deci, prin discretionar inteleg un trader care are o strategie(ma rog, definitia e valabila si fara strategie, insa cam toata lumea are una) si o tranzactioneaza. Totusi, strategia nu este nu exterm de precisa, ci sunt doar niste linii generale. Astfel, marea majoritate a deciziilor logice pe baza carora sunt facute intrarile si iesirile din piata sunt luate de catre trader, real time, pe baza informatiilor ce vin constant din piata. Deci, discretionar nu inseamna haotic in acceptiunea mea, ci doar un proces de o complexitate destul de mare, ce nu poate fi facut decat manual si imposibil de a fi codat.

 

De asta tot afirm ca tradingul discretionar imi pare a avea cel mai performant edge, insa are costurile lui. Disciplina, care se pretuieste de cand s-a inventat speculatia probabil :laugh:, este probabil factorul cel mai determinant al acetui edge.

 

Pe de alta parte, exista si o limita a informatiilor luate in calcul. Daca ar fi prea multe, deja am avea un sistem de o complexitate prea mare, care chiar daca nu e nevoie sa fie automatizat, ne-ar zapaci oricum.

 

Parca mai aveam niste idei, dar cat am stat sa scriu postul le-am uitat. Daca revin mai postez.

Editat de Adi.M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eh, in cazul in care tranzactionam automat sau in cazul in care nu facem acea legatura intre grafic si traderi (cum spunea Criodi), am trata ambele cazuri cu aceeasi abordare:acelasi trade, acelasi risk pe pozitie etc.

Trading-ul algoritmic nu e neaparat chior. Exista site-uri care detecteaza automat trend-line-uri, canale, triunghiuri: http://finviz.com/help/technical-analysis/charts-patterns.ashx

 

Sau zonele de S&R:

 

http://dl.dropbox.com/u/190212/vamist/algo_sr.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

gigi: Exista site-uri care detecteaza automat trend-line-uri, canale, triunghiuri:

Este si autochartist. Am incercat de la alpari uk dar sunt si alti brokeri care il ofera. E destul de interesant. Iti arata diferite formatiuni pe diferite tf-uri atat complete/confirmate cat si incomplete.

 

Later edit: link

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gigi

Am exagerat putin comparatia pentru claritatea ipotezelor sustinute.

 

Si eu pretuiesc tradingul automat. Vazusem un studiu facut de cei de la BarclayHedge - am impresia in care comparau rezultatele traderilor discretionari vizavi de sistemele automate. Randamentele erau cam aceleasi. Diferenta era in liniaritatea lor. Astfel, cei discretionari aveau o crestere destul de constanta, pe cand cei bazati pe trading automat aveau o linie de profit mai neregulata, cu drawdownuri mai ample.

 

In continuare cred in acel edge superior al traderului discretionar, dar sistemele automatate compenseaza prin faptul ca nu se supun limitelor umane (timp disponibil, fluctuatii de obiectivitate - de genul moare pisica etc).

 

Acum, ca abordare personala, incerc oarecum sa le imbin pe cele doua. Vreau sa automatizez unele aspecte ale strategiei unde nu e foarte mult loc de interpretare pentru a imi usura/eficientiza munca.

 

Offtopic
Ca diploma, si eu tot programator sunt, doar ca nu am continuat niciodata in meserie.

Presupun ca, in stadiile mai avansate ale meseriei, cand deja umbli cu sume mai mari , eventual mai manageriezi si niste fonduri, diversificarea este ceva destul de necesar. Atunci in mod sigur e infinit mai usor sa automatizezi(sau macar semiautomatizezi) unele strategii decat sa trainuiesti oameni care sa tranzactioneze pentru tine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....iar Planul II, la fel, nu poate fi urmarit, caci el de capul lui este insignifiant, deoarece nu poti scoate nimic din grafic si atat, ai nevoie sa il interpretezi.

Legat de schema propusa de tine am sa diferentiez pe culori plaurile propuse de tine pentru a le distinge mai bine.

 

Planul I -->> Planul II -->> Planul III

Planul I <> traderi

Planul II <> grafic

Planul III <> analiza

Sa inteleg ca acesta (Planul II) nu poate fii urmarit in direct si ca nu se pot lua decizii fara ajutorul indicatorilor, adica strict pe baza actiunii pretulu ?

Este insignifiant ? Nu cred... cred ca este esential in viziunea schemei propuse de tine, pentru ca pe el se bazeaza Planul III.

Acesta (Planul II) este o reprezentare grafica (de aia ii si zice grafic) al miscarilor care au loc in Planul I.

Ce imi scapa ? Poate nu ai definit bine Planul II, dar pe imagine eu vad clar ->> GRAFIC. Nu cred ca graficul nu poate fii urmarit !!

 

@gigi

- o intrebare importanta cred ca este CUM SE FORMEAZA PRETUL ?

crezi ca e relevanta intrebarea de mai sus ? aflarea raspunsului e conditie necesara sau suficienta pentru scopul propus de noi ? (castigul)

 

Pe de alta parte, exista si o limita a informatiilor luate in calcul. Daca ar fi prea multe, deja am avea un sistem de o complexitate prea mare, care chiar daca nu e nevoie sa fie automatizat, ne-ar zapaci oricum.

Si eu pretuiesc tradingul automat......'' ''.............Acum, ca abordare personala, incerc oarecum sa le imbin pe cele doua. Vreau sa automatizez unele aspecte ale strategiei unde nu e foarte mult loc de interpretare pentru a imi usura/eficientiza munca.

Adi, tot ceea ce consideram acum ca putem face doar manual, poate fii automatizat cu timpul, totul se indreapta spre simplificare, caci asa cum am mai spus-o smecheria este sa reduci o problema complexa la una simpla fara sa se piarda ceva pe drum. Tot o problema ramane, dar este mai usor de abordat si mai usor de luat o decizie in timp real, de aceea totul tinde sa fie lasat pe seama calculatoarelor, si daca acum 10 ani desenai la mana graficul, acum ti-l deseneaza un calculator, si daca pana acum 5 ani trebuia sa recunosti la ochi un pattern, acum ti-l recunoaste autochartistul pe care il mentioneaza Cityzen, si exemplele sunt infinte nu are rost sa continui, directia este clara, cu cat creste puterea de calcul, cu atat mai putin task-uri pentru om.

Si daca anumite meserii dispar din lumea asta pentru a lasa loc altora este tocmai datorita automatizari despre care vorbim, oamenii inlocuiti de roboti, acolo unde oamenii nu credeau vreodata ca vor putea fii inlocuiti. Vor exista tot timpul domenii in care oamenii vor fii indispensabili, insa suntem siguri ca este acesta domeniul ? In fond si la urma urmei, care sunt elementele ce compun miscarile din pret ? ...niste cifre, ...a e ok ..pentru ca omul intelege si el simbolistica cifrelor sau reprezentarea lor grafica, insa suntem siguri ca prelucreaza cifrele mai bine decat 'rivalul' sau calculatorul ?

 

@barbones

 

:laugh: Femeia e desteapta !!

 

Dawn Bolton-Smith has been a technical analyst for almost 40 years. Now, in her early 70s, and although retired, she remains one of the most respected analysts in the world.

Vorbeste si despre Mircea Dologa, analist tehnic care propune tehnica pe care el o numeste Pitchfork, si despre care spune : I don't think there's anyone in the world who can come up to his knowledge si o cand o face se refera la cunostiintele acestuia despre indicatori. Am dat si eu intamplator peste site-ul lui Mircea Dologa, in urma cu vreo doua saptamani, si spun intamplator pentru ca link-ul l-am gasit in semnatura unui user de pe un alt forum romanesc de FX. Chiar daca nu are un aspect profesional, cred ca merita vazut despre ce este vorba. Asta pentru cine nu judeca o carte dupa coperta, eu prefer de multe ori sa o judec pentru a economisi timp ...numai bine ! Posted Image

Editat de funkagenda
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- CUM SE FORMEAZA PRETUL ?

 

...

@gigi crezi ca e relevanta intrebarea de mai sus ? aflare raspunsului e conditie necesara sau suficienta pentru scopul propus de noi ?

E relevant pt un programator cum anume functioneaza jonctiunile P si N din semiconductoarele dintr-un procesor? Nu. Il ajuta sa stie asta? Foarte putin.

 

Cum se formeaza efectiv pretul e relevant strict pt Ultra-High Frequency Trading.

 

Procesul e studiat de teoria microstructurii pietei:

http://en.wikipedia.org/wiki/Market_microstructure

http://scholar.google.com/scholar?q=market%20microstructure

 

Asta daca am inteles bine intrebarea ta. Poate astepti un raspuns de genul "traderii actioneaza din lacomie la breakout si cumpara .... si asta cauzeaza cresterea pretului". Daca la asta te gandeai, atunci ce am spus mai sus nu e relevant si nu am raspuns la intrebarea ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.