Sari la conținut

NEOWAVES & EWA ANALIZE SI TRADING


Postări Recomandate

salutare! sunt nou pe acest forum , dar cu o experienta de 2-3 ani in analiza Neowave. Ma bucur ca intalnesc aici pasionati de Elliot si putem discuta pe acest subiect !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa parerea mea analiza pe Elliot e inutila pe TF mici , deoarece exista riscul de a te insela . Daca tranzactionezi pe baza analizei Neowave trebuie cel putin pe Daily sa ai setat chartul... Eu analizez Elliot pe spotul de la Bucuresti si doar pe perechea eur/usd de la daily in sus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cine e abonat la serviciile lui Neely isi da seama ca pe valul ala de scadere din primavara de pe eurusd si el la un moment dat zice ca pe la 1.23 triunghiul ala expandat se gata si o ia in sus , dupa care se duce spre 1.2... Dar pe weekly el anticipeaza bine spunand ca sunt sanse mici sa vedem sub 1.1640, minimul din noiembrie 2005 ...sa vedem pana unde va merge in sus.. In 2-3 ani am citit cartea lui Mastering Neowave cred ca de 5-6 ori si mi-am dat seama ca-ti trebuie ani de zile sa " citesti " graficele
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@chris

 

bun venit , te salut !!!!

 

da este greu sa tranzactionezi in general , nu numai pe NEOWAVES

 

dar daca o sa te alaturi acestor discutii , noi o sa incercam sa-ti raspundem si la cea mai neinsemnata intrebare , pana cand o sa incepi sa intelegi ca se poate tranzactiona cu acesta strategie pe ce fel de unitate de timp vrei tu !!!!

 

te salut si astept sa fii activ , de ex. sa postezi o analiza care o ai ca sa te intelegem mai bine !

 

Cu respect , succes!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ chris

 

am uitat sa-ti spun ceva in legatura cu riscul de a te insela ......

 

,, daca te temi de lupi , nu trebuie sa mergi in padure ? ,,

 

riscul este meseria noastra , noi nu ne temem de el , fiindca stim sa-l gestionam , din acest motiv meseria asta este frumoasa , doar trebuie invatata .

 

Respect , inca odata,bun venit !

 

Succes!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti spun din ce zicea chiar Neely ca teoria Neowave este foarte utila in reversal-uri , utila in rangeuri (acumulare distributie ) si nu prea utila in trenduri... Deci trebuie sa fii extrem de experimentat ca sa o utilizezi in trading, si mai ales cand tranzactionezi in marja, forex, futures... De aceea eu tranzactonez pe baza de pattternuri, mai ales reversals.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica NEOWAVES OIL H1

 

Pattern terminat .

 

Din analizele anterioare se vede cat de grea a fost in perioada acesta piata pietrolului . Din punct de vedere al analizei tehnice NEOWAVES eu in acesta perioada m-am intalnit la OIL cu o situatie extrem de complicata , cu care inca nu m-am intalnit niciodata .

 

Pe miscare de grad superior se vede clar un zigzag , dar felul cum este format valul B este unic . Valul B a facut o corectie extrem de rara care se numeste Running Doublee Three . Fiindca valul X al acestei corectii a fost destul de mare am fost dus o perioada in eroare dar in final am reusit sa-mi explic constructia miscarii. La fel a facut si valul C al zigzagului o figura destul de rara , un Impuls Terminal , cu un val 5 polival , care este un flat normal . Care a citit sau are cat de cat ideie ce inseamna aceste doua figuri , o sa inteleaga ce inseamna asta .

Nu am reusit sa le inteleg decat astazi cand s-au terminat , in dezvoltarea lor mi-a fost destul de greu sa le inteleg .

Din cate se vede terminalul este aproape confirmat .

 

Va dau un sfat , studiati bine acest zigzag ca este o structura extrem de rara !

 

Mult succes !!!!

post-6242-0-24717000-1348073214_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ chris

 

Piata este fractalica , si dupa cum se vede clar din analiza de la OIL este tranzactionabila cu teoria NEOWAVES dar trebuie invata foarte bine ca sa poti analiza miscarile live si sa-ti dai seama ce se poate intampla in viitorul apropiat .

 

Sper ca acesta figura de la OIL sa-ti arate ca se poate !!!!!

 

Running Doublee Three pe chart de H1 cu X de 261.8% si cu un inceput de Flat Double Failure ?????

 

Este ceva ce zici ???

 

Astept parerea ta .

 

Cu respect , salut si mult succes!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate vad esti foarte documentat, citit si stii foarte multe despre Neowave ! ai un spirit analitic si vezi foarte bine ! In primul rand eu ma uit pe un timeframe de la daily in sus. Pana acum nu m-am "obosit " sa interpretez alte perechi sau indici in afara de eurusd sau sp500 pe Neowave.

Ca si big picture din cate vad , valul ala violent de scadere din 2008 l-as considera un val corectiv puternic A. E posibil ca valul de crestere care dureaza din 2008 pana anul asta sa fii fost un B . nu-s sigur ca in martie 2012 s-a gatat B. Si in mod normal al trebui sa inceapa un impuls in jos, val C, pentru a gata acest flat urias , impuls care sa ne duca spre zona minimelor lui A, intr-un interval de timp ca jumate din durata valurilor A si B , adica undeva in jur de 2 ani. asta cu conditia ca B sa se fii gatat in feb 2012.

cam asa vad eu la prima vedere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.