Sari la conținut

NEOWAVES & EWA ANALIZE SI TRADING


Postări Recomandate

@ toti

 

Toti cei care practica teoria EWA CLASIC , va astept in cadrul acestui topic sa primiti raspunsuri profesioniste si la cele mai neinsemnate intrebari care sunt legate de acesta teorie , orice intrebare care voua vi se pare nesemnificativa , poate avea o importanta majora in analiza corecta bazata pe aceste teorii care au devenit atat de slabe din cauza lipsei de cunoastere corecta a principiilor fundamentale .

 

Intensitatea intrebarilor , o sa va clarifice garadul de interes fata de aceste teorii si aplicatia lor corecta .

 

Va salut , cu respect .

 

Mult succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ falames

 

Observatii la postul nr 26 legate de figura care este analizata .

 

3. Nu se vede clar unde este terminarea valului A si terminarea valui C, acest lucru este important.

 

4.Din explicatiile analizei , vb despre alternanta intre valurile D si F ca fiind doua triunghiuri , fapt ce face sa ma indoiesc. Din punctul meu de vedere aici si este una din cele mai importante situatii care apare in procesul de analiza corecta. Aici eu cred ca aceste triunghiuri sunt cu doua grade mai mici decat structura mare si cred ca tocmai asta este cheia acestui pattern , prin prezenta regulei similaritatii prea mari , ambele fiind corectii complexe duble non-standard categoria 1 care se termina cu triunghiuri si nu pot indeplini regula egalitatii si echilibrului fata de valurile alaturate.

Nu pot sa fie un val X ,din alt motiv, sunt prea complexe pentru patternul care il urmeaza.

Un alt semnal ca aceasta figura se deformeaza si poate sa fie un pattern nou din teoria NEOWAVES este faptul ca valul D daca este o structura dubla nu trebuia sa fie retrasa de valul de acelasi grad in totalitate, valul E. Retragerea max admisa fiind doar de 80% .

Acestea sunt detalii mici si par la inceput nesemnificative , dar exact aceste detalii confirma sau nu aparitia unui pattern nou din teorie .

 

Regula valului X .

 

Valul X este un pattern corectiv care separa doua corectii standard.

 

Valul X poate sa fie de doua tipuri in corectiile complexe si din acest motiv el divizeaza corectiile in doua categorii:

 

1. Corectii complexe cu val X mic,mai mic de 61.8%, care se numesc: Corectii complexe non-standard categoria 1

2.Corectii complexe cu val X mare , mai mare de 161.8%, care se numesc : Corectii complexe non-srandard categoria 2

 

Forme posibile ale valului X :

 

1.Zigzag

2.Flat

3.Triunghi doar contracting non-limiting

4.Monoval simplu , in acest caz valul X consuma cel mai putin timp din intreg patternul.

5. Corectie complexa non-srandard categoria 2.

 

Valul X , intr-o corectie ,complexa categoria 1 , nu are voie sa retraga mai mult de 61.8% prima faza corectiva si nu are voie sa fie mai complex in constructie ( ex. retrage un zigzag , valul X max. poate sa fie o corectie standard sau un triunghi, nu poate fi mai mare , dubla)

Daca corectia complexa categoria 1 contine mai mult de un val X atunci este admis ca doar unul dintre ele sa fie triunghi contracting non limiting.

Valurile corective X pot sa fie similare din toate punctele de vedere ca pret , timp , constructie , procent de retragere si nu este obligatoriu sa alterneze , prin acest detaliu noi si intelegem ca ne aflam intr-o corectie dar nu intr-o impulsiva , exact prin lipsa alternantei .

De ce ?

Fiindca la o impulsiva este oblogatoriu sa existe alternanta intre valurile corective .

 

Greseala cu gradul valurilor este frecventa si exact acest moment important ii rataceste pe traderi si le invalideaza patternurile presupuse , de cele mai multe ori . Orientarea fractalica si echilibrul intre grade vine odata cu experienta si analiza minutioasa a fiecarei miscari respectand regulile NEOWAVES .

 

Cititi cu mare atentie ce am scris eu aici , este recomandat cu patternul in fata si cu cartea langa voi ca sa observati cu mare atentie acest moment , important la felul cum poate fi recunoscuta o figura noua NEOWAVES.

Nu uitati , orice regula incalcata , creaza o alta regula !

Din acest motiv , autorul Glenn Neely si a inceput sa dezvolte ate patternuri care au alt comportament fata de regulile deja existente care le aveti in carte .

Toate aceste detalii o sa le studiem pe parcurs live , odata cu aparitia lor .

 

Astept denumirea completa si logica a acestui pattern in dezvoltare , flames !

 

Cu respect, mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!!!

 

O sa postez un chart educativ , care arata cum incepe sa apara o complicatie NEOWAVES si cum piata incepe fractalic sa se formeze pana la un anumit punct de la mare la mic si apoi incepe invers .

 

Pe desen exista si o intrebare , la care as vrea sa primesc raspuns de la cei care sunt interesati sa inteleaga mai bine teoria valurilor .

Aici se vede destul de clar , unde EWA CLASIC se incurca atat de tare , ca este greu sa mai functioneze ca strategie de trading.

 

Va urez , mult succes!!!

post-6242-0-53519000-1347781304_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!!

 

Analiza tehnica NEOVAVES EUR\USD H1

 

Pattern se apropie de sfarsit .

 

Din analiza anterioara se vede cum piata intareste idiea unui pattern impulsiv cu valul 5 extins si subdivizat .

Impulsul din valul 5 este un impuls cu un val 3 extins dupa parerea mea , fiindca valul 3 este de aproape 261.8% din valul 1. Daca este asa ma astept la ultimul val , valul 5 se fie egal sau mai mic decat valul 1 din impuls , de acest lucru o sa ne confirme si constructia valului 4, care este in dezvoltare .

In concluzie , daca analiza este corecta si numaratoarea se confirma , piata ar trebui sa mai faca o miscare in sus ca sa confirme patternul de grad mai mare si sa termine acest pattern .

In acest caz piata trebuie urmarita cu mare atentie, fiindca exista o mare probabilitate de intrare in trading .

Tradingul , dupa un val 5 extins este dificil , fiindca nu se mai asteapta spargerea liniei de trend 2-4, ca la orice alt pattern obisnuit .

 

Cu mare , atentie , cu un menegment al riscului calculat, care sa nu fie depasit , asteptam intrarea in trading .

 

Succes!!!!

post-6242-0-20418400-1347861691_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica NEOWAVES AUD\USD H1

 

Pattern se apropie de sfarsit sau terminat .

 

Din analiza anterioara se vede cum a evoluta piata si am presupus formarea unui expanding , dar piata a continuat sa evoluieze in continuare .

Pentru acest motiv , nu am schimbat numaratoarea dar am continuat numaratoarea in continuare si am trecut la urmatorul pattern cel mai apropiat de expanding , un diametric.

Mediul unde este probabila acesta figura de pret este destul de volatil si asta o confirma si piata prin miscari buste si extrem de puternice , daca va uitati pe charturi mai mari .

Exista o probabilitate de trading , dar exista si probabilitatea sa fi ratat intrarea . Daca piata o sa mai faca o miscare in sus , probabil sa ne ofere o intrare in piata , daca nu, nu.

 

Mare atentie!

 

 

Succes!!!

post-6242-0-70390300-1347865659_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !!!!

 

O sa continui si astazi cu , procesul de educatie NEOWAVES si o sa va postez doua desene cum cand si de ce se intra in trading , dupa teoria NEOWAVES si care este rationamentul la nivel simplist .

 

Care sunt avantajele si dezavantajele unui asemenea sistem de tranzactionare ?

 

Avantajele :

Cu un asemenea sistem , se poate evita in primul rand tranzactionarea excesiva si expunerea la riscuri nejustificate . Trebuie de inteles ca profitul nu vine din multitudinea de tranzactii dar din acuratetea si disciplina menegmentului banilor . Cei care nu vor intelege si respecta acest lucru sunt sortiti pierderilor. Acesta teorie iti ofera o orientare in piata mult mai mare decat orice alta teorie inventata vreodata , este o metoda unica , dinamica si nu rigida, care poate sa se dezvolte odata cu schimbarile de orice nivel , fie ele fundamentale sau psihologice .Odata stapanit bine acest sistem obtii o disciplina din toate punctele de vedere ,incredere in ceea ce faci si in sine personal, ceea ce este vital pentru a supravietui unei asemena afaceri , ea iti dicteaza cand , cum, de ce, cat, etc. trebuie sa risti ca sa detii controlul total asupara emotiilor si din asta deriva si controlul total asupara capitalului care il ai , fiind cel mai important lucru, fiindca toti partcipantii la piata vor bani .Acest sistem iti dezvolta o vointa de fier si iti controleaza emotiile atunci cand toti sunt ferm convinsi ca ceea ce spui sau felul cum planuiesti intrarea in piata este absurda si nu are nici o baza fundamentala . Anume in acel moment si se cere increderea totala si controlul suprem asupra personalitatii unui trader educat , care mai are in spate un menegment bun al banilor , fiind ultimul sistem de aparare al capitalului . Inca un avantaj suprem care il ofera acest sistem este construirea strategiei de aparere in primul rand si apoi a astrategiei de atac,tranzactionare. Putini sunt cei care gandesc strategiile asa si de cele mai multe ori se inseala . Cei mai buni strategi ai tuturor timpurilor au abordat si folosit lucrurile exact indirect , nu direct si asa au reusit !

 

Dezavantaje :

Timp mult de invatare si aplicatii pe miscarile in dezvoltare . Acest sistem, fiind net superior multor sisteme si strategii de tranzactionare , cere abilitati de orientare in spatiu destul de mari , nu fiecare va putea tranzactiona dupa el , chiar sunt foarte putini care o fac si o vor face . Doar cei cu o vointa peste medie vor reusi sa invete , din acest motiv eu socot ca este un dezavantaj pentru multi acest lucru .Daca faceti o evaluare a tuturor teoriilor o sa va dati seama ca este singura care nu se invata dupa trecut , dupa istoria tranzactiilor , dar se invata pas cu pas cu miscarile pietelor aplicand regulile in timp live. Da! Este un ,, dezavantaj ,, privit de multi oameni , dar daca aplicam logica , cred ca este invers . Nu poti sa devii trader peste noapte cum reclameaza majoritatea brokerilor fara sa ai cunostinte solide, clare si extrem de bine orientate catre piata si ceea ce vrei sa obtii de la ea . Din acest motiv vad postari cu o majoritate de plangeri si nemultumiri asupra ,, marilor rechini,, care nici macar nu au emotii atunci cand va iau banii. Asta este regula jocului , pe care majoritatea l-au transformat in cazino, incercand sa lupte cu traderi antrenati , educati,disciplinati si nu in ultimul rand care au bani multi. Sansele castigurilor in felul asta sunt mai mari la cazino , sa nu uitati ceea ce va spun!Poate o sa para absurd , dar asta este punctul meu de vedere si deoarece teoria m-a educat sa spun lucrurilor pe nume chiar si atunci cand cei mai multi sunt contra , imi confirma inca odata ca sunt pe o gandire corecta .

post-6242-0-98421200-1347878673_thumb.png

post-6242-0-56241200-1347878687_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!!

 

Analiza tehnica NEOVAVES EUR\USD H1

 

Pattern se apropie de sfarsit .

 

Din analiza anterioara se vede cum piata intareste idiea unui pattern impulsiv cu valul 5 extins si subdivizat .

Impulsul din valul 5 este un impuls cu un val 3 extins dupa parerea mea , fiindca valul 3 este de aproape 261.8% din valul 1. Daca este asa ma astept la ultimul val , valul 5 se fie egal sau mai mic decat valul 1 din impuls , de acest lucru o sa ne confirme si constructia valului 4, care este in dezvoltare .

In concluzie , daca analiza este corecta si numaratoarea se confirma , piata ar trebui sa mai faca o miscare in sus ca sa confirme patternul de grad mai mare si sa termine acest pattern .

In acest caz piata trebuie urmarita cu mare atentie, fiindca exista o mare probabilitate de intrare in trading .

Tradingul , dupa un val 5 extins este dificil , fiindca nu se mai asteapta spargerea liniei de trend 2-4, ca la orice alt pattern obisnuit .

 

Cu mare , atentie , cu un menegment al riscului calculat, care sa nu fie depasit , asteptam intrarea in trading .

 

Succes!!!!

 

Salut,

De ce 1.32720 este nivel de confirmare ? Cum ai masurat ?

 

Multumesc,

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.