Sari la conținut

NEOWAVES & EWA ANALIZE SI TRADING


Postări Recomandate

Salut la toti !!!!!

 

@vaxx, @chris

 

Baieti din cate observ eu pe forum s-au incins spiretele si asta este bine, atata timp cat ele sunt constructive !

 

Ca sa punem la incercare aceste spirite incinse si sa vedem daca ambii baieti sunt capabili ca sa ne demonstreze cata vointa au in a invata acesta analiza tehnica , eu o sa va pun o intrebare la care ambii as vrea sa-mi dea un raspuns cu explicatii.

 

Mai jos o sa fie postate doua diagrame din cap.3 al cartii care voi ambii spuneti ca o cititi de ani de zile .

Intrebarea o sa fie simpla la obiect si vreau explicatii de la ambii asa cum intelege fiecare .

 

Cum se descifreaza sau se citesc diagramele de mai jos?

 

Fiecare din voi poate renunta la raspuns , ceea ce eu o sa o consider neconstructiv , astept raspunsul asa cum credeti voi ca se pot interpreta aceste diagrame .

 

Dupa ce o sa raspundeti , eu o sa va dau un raspuns cat mai simplist si cat mai complet si pe intelesul tuturor !

 

Aceste diagrame odata intelese o sa va simplifice procesul de invatare a cap.3 care are o importanta mare in acest gen de analiza tehnica !

 

Cu respect , pentru ambii , va urez succes!!!!

Rules1.doc

rules2.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Procesul de comparare .

 

Analiza simpla vs NEOWAVES

 

Intr-un post anterior am inceput procesul de comparare a analizei simple si NEOWAVES

Atunci am anuntat ca semnalul care il are analiza simpla este de sell dar NEOWAVES ne anunta ca piata nu este in acel moment tranzactionabila .

Am presupus si o intrare in piata imaginara .

Sa vedem rezultatele .

 

Succes!!!!

post-6242-0-21422000-1348300438_thumb.gif

post-6242-0-12579100-1348300460_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In acest post a sa va arat cum analiza tehnica NEOWAVES ne poate oferi intrari in piata destul de precise , cu o posibilitate mare de a ne calcula riscul si de a previziona destul de bine ceea ce se poate intampla in piata .

In unul din grafice chiar se vede unde a fost semnalul de intrare fata de analiza simpla , cu mult mai devreme decat poate orice fel de analiza sa o faca

Va spun sincer , chiar daca am avut un calcul foarte bun la menegmentul riscului , se vede pe unul din grafice , eu am ratat intrarile astea din cauza mediului pietii. Nu am reusit sa le prind . Da se mai intampla asa ceva , dar daca am ratat nivelul , disciplina imi spune sa nu mai alerg dupa piata , dar sa astept .

Sper sa intelegeti ca este o analiza net superioara oricarui fel de analiza tehnica .

 

Mult succes !!!

post-6242-0-30755400-1348301365_thumb.gif

post-6242-0-93517600-1348301395_thumb.gif

post-6242-0-51038000-1348301510_thumb.gif

post-6242-0-00172700-1348301537_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ toti

 

urmariti cu mare atentie, toate graficele si fiti atenti ca ele sunt analizate in acelasi zona de actiune a pretului .

cel mai bine este sa va uitati si pe terminalele mt4 care le aveti .

 

acum cred ca este clar :

 

NEOWAVES POATE FI TRANZACTIONAT PE ORICE UNITATE DE TIMP , FIINDCA PIATA ESTE FRACTALICA !!!!

 

SUCCES !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wolf, postul 81: citirea diagramei: regulile de retragere a monovalurilor.

regula identificarii:

 

regula nr 1: (m2 este mai mica de 38% decat m1)- se aplica regula nr1.

 

regula nr 2.(m2 este cel putin 38% dar mai mica de 61%)

 

regula nr 3. (m2 este exact de 61% din m1)

 

regula nr 4. (m2 este intre 61% si 100% )

 

regula nr 5. (m2 de cel putin 100% dar nu mai mult de 161% din m1)

 

regula nr 6. (m2 intre 161% si 261% din m1)

 

regula nr 7. (m 2 este mai mare de 261% din m1)

 

 

indentificarea conditiilor pentru regula 1. se aplica:

 

conditia "a" daca m0 este mai putin de 61,8% din m1

conditia "b" daca m0 este de cel putin 61%, dar mai putin de 100%

conditia "c" daca m0 este intre 100% si 161% din m1 inclusiv

conditia "d" daca m0 este mai mare de 161% din m1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza orientativa NEOWAVES DAX-30 D1

 

Acum sa incepem sa aplicam orientativ un rationament NEOWAVES privind indecele DAX-30 , indecele economic al Germaniei , care este cea mai puternica economie a Europei .

 

Din analiza grafica se vede cum piata este destul de greoaie si de ,, ajutata,, ca sa continuie trendul ascendent . Acesta miscare nu este neaparat o miscare dintr-o psihologie clara a investitorilor. De ce ?

In primul rand patternul care ea il formeaza este suspectat intre un triunghi neutral sau unul expanding .

Ce inseamna asta ca informatie de moment si de viitor?

-Daca piata formeaza un neutral, inseamna ca, cu toata interventia exterioara, sentimentul marilor investitori este inca unul neutru , daca vb de termen lung . Din cate cunoastem , trendurile majore sunt create de catre marii investitori si jucatori din piata de capital.

-Daca piata formeaza un expanding , la fel se vede cum marii investitori nu se implica , ba din contra mai iese si cei care sunt implicati in investitii , din acest motiv piata devine extrem de periculoasa.

Deoarece noi stim ca patternurile care sunt formate pe valuri sunt patternuri psihologice , trebuie sa intelegem si cum afecteaza ele mediu de piata unde se formeaza .

 

Acum sa analizam cu aproxilmatie ambele patternuri vizibile de pe grafic :

 

1.Patternul A,B,C,D,E- presupus Neutral Triangle .

daca piata este un Neutral Triangle , atunci este un Neutral Triangle cu Alternanta Inversa .

 

- Valul A nu este retras mai mult de 38.2% FIBO de valul B.

- Valul C nu este cel mai lung segment din pattern .

- Valul D este cel mai lung segment din pattern .

- Valul E este cel mai subdivizat segnent din pattern. In cazul dat nu relationeaza FIBO cu valul A.

Daca ne uitam si la structura interna ca deja 5 segmente sunt aproape gata , am putea spune ca ne asteptam deja la o intoarcere de trend .

 

2. Patternul A,B,C,D,E - presupus Expanding Triangle .

-Valul B cel mai mic val din formatiune .

-Valul E este cel mai mare val din formatiune si ar trebui sa fie aproximativ 161.8% din A.

- Valul E cel mai subdivizat val din structura .

- Toate valurile isi depasesc punctul de inceput , valul E acum se afla la depasire .

Ne mai asteptam la o impingere in sus si formatiunea va fi gata de intoarcere de trend major.

 

In ambele variante , intoarcerea este iminenta !

 

Acum sa analizam figura , care se afla in pozitia valului E.

 

1. Este la randul ei un triunghi neutral , daca se vede am marcat ca deja valurile a si e sunt egale in pret si in plus valul e este mai mare in timp , valul c ar fi cel mai mare val din structura, deci formatiunea ar putea fi gata si din acel punct sa inceapa o intoarcere de trend major .

2. Daca piata continuie sa urce ascendent , o sa rezulte formarea unui expanding triangle cu valul e cel mai mare val , ma astept sa fie undeva la 161.8% din a si apoi sa se intoarca trendul major .

 

Ne aflam intr-un punct important !

 

Succes!

 

 

.

post-6242-0-09580600-1348311728_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@wolf

Eu nu citesc teoria de ani de zile, ai inteles gresit, si @chris a inteles total eronat cea ce am vrut sa spun.

Nu o sa mai intervin, pentru ca lumea pe aici iti da in cap observ, asta este.

 

Am vrut sa-i dau un sfat bun acestui chris dar se pare ca omul este plin de el, auzi, cand invatam eu teoria multi se intreba cei aia. OK maestre sa fii sanatos si succes la tranzactionare, sper ca faci si bani din asa ceva.

Eu vad lucrurile altfel, niciodata in orice domeniu oricat de bine stiam un lucru consideram ca mai este de invatat de perfectionat pe ramura respectiva.

Bineinteles ca nu voi fi inteles, dar asa vorbesc eu singur ca proasta in targ.

 

O seara buna,

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza orientativa NEOWAVES DAX-30 D1

 

Acum sa incepem sa aplicam orientativ un rationament NEOWAVES privind indecele DAX-30 , indecele economic al Germaniei , care este cea mai puternica economie a Europei .

 

Din analiza grafica se vede cum piata este destul de greoaie si de ,, ajutata,, ca sa continuie trendul ascendent . Acesta miscare nu este neaparat o miscare dintr-o psihologie clara a investitorilor. De ce ?

In primul rand patternul care ea il formeaza este suspectat intre un triunghi neutral sau unul expanding .

Ce inseamna asta ca informatie de moment si de viitor?

-Daca piata formeaza un neutral, inseamna ca, cu toata interventia exterioara, sentimentul marilor investitori este inca unul neutru , daca vb de termen lung . Din cate cunoastem , trendurile majore sunt create de catre marii investitori si jucatori din piata de capital.

-Daca piata formeaza un expanding , la fel se vede cum marii investitori nu se implica , ba din contra mai iese si cei care sunt implicati in investitii , din acest motiv piata devine extrem de periculoasa.

Deoarece noi stim ca patternurile care sunt formate pe valuri sunt patternuri psihologice , trebuie sa intelegem si cum afecteaza ele mediu de piata unde se formeaza .

 

Acum sa analizam cu aproxilmatie ambele patternuri vizibile de pe grafic :

 

1.Patternul A,B,C,D,E- presupus Neutral Triangle .

daca piata este un Neutral Triangle , atunci este un Neutral Triangle cu Alternanta Inversa .

 

- Valul A nu este retras mai mult de 38.2% FIBO de valul B.

- Valul C nu este cel mai lung segment din pattern .

- Valul D este cel mai lung segment din pattern .

- Valul E este cel mai subdivizat segnent din pattern. In cazul dat nu relationeaza FIBO cu valul A.

Daca ne uitam si la structura interna ca deja 5 segmente sunt aproape gata , am putea spune ca ne asteptam deja la o intoarcere de trend .

 

2. Patternul A,B,C,D,E - presupus Expanding Triangle .

-Valul B cel mai mic val din formatiune .

-Valul E este cel mai mare val din formatiune si ar trebui sa fie aproximativ 161.8% din A.

- Valul E cel mai subdivizat val din structura .

- Toate valurile isi depasesc punctul de inceput , valul E acum se afla la depasire .

Ne mai asteptam la o impingere in sus si formatiunea va fi gata de intoarcere de trend major.

 

In ambele variante , intoarcerea este iminenta !

 

Acum sa analizam figura , care se afla in pozitia valului E.

 

1. Este la randul ei un triunghi neutral , daca se vede am marcat ca deja valurile a si e sunt egale in pret si in plus valul e este mai mare in timp , valul c ar fi cel mai mare val din structura, deci formatiunea ar putea fi gata si din acel punct sa inceapa o intoarcere de trend major .

2. Daca piata continuie sa urce ascendent , o sa rezulte formarea unui expanding triangle cu valul e cel mai mare val , ma astept sa fie undeva la 161.8% din a si apoi sa se intoarca trendul major .

 

Ne aflam intr-un punct important !

 

Succes!

 

 

 

Parerea mea este ca este incalcata o regula ca sa fie neutral, regula fiind urmatoarea:

- valul b trebuie sa fie mai mic in pret si timp decat valul a;

din figura ta reiese ca intradevar valul b este mai mic in pret dar parerea mea este ca avem un val b mai mare in timp decat valul a. ===> regula incalcata.

 

O alta observatie ar fi ca nu ai reprezentat bine grafic timpul consumat de valul e care este mai mare decat timpul consumat de valul a. La graficul tau reprezentarea ta geometrica prin dreputunghiuri " mangenta ", arata ca aceste valuri sunt egale in timp.

 

 

Intrebare:

Din cartile pe care le am eu, nu scrie nicaieri ca la triunghiul expansiv, valul e trebuie sa fie 161.8 % din valul a. Ma poti ajuta in aceasta confuzie a mea ?

In legatura cu valul e pe care il am eu explicat in carte:

-valul e va fi aproape intotdeauna cel mai mare val al triunghiului;

-valul e va fi de obicei cel mai mare ( ca timp ) si cel mai complex segment al triunghiului.

 

DAR NU SCRIE NICAIERI CA VALUL e TREBUIE SA FIE 161.8 % DIN VALUL a. POTI DETALIA TE ROG DE UNDE AI SCOS ACESTE RELATII INTRE VALURI LA TRIUNGHIUL EXPANSIV ?

Editat de Vaxx
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.