Sari la conținut

NEOWAVES & EWA ANALIZE SI TRADING


Postări Recomandate

@ flames

 

....stau si ma gandesc , cand ma uit la patternul de la S&P 500 postat de tine si imi dau intrebarea : Oare sa fi aparut aici NEELY?

 

in sfarsit !!!!! pe acest forum a inceput sa apara ceea ce lipsea!!! ghiata este sparta !!!!

 

trebuie sa intelegeti si sa stiti ca nu trebuie sa fiti timizi sa va spuneti parerea si sa va expuneti analiza asa cum o intelegeti , ea va fi analizata de mai multi si faptul ca este criticata sau apreciata o sa va arate cat mai aveti de munca si in ce stadiu va aflati.

 

Cu respect , mult pentru tine @ flames !!!!

 

Sunt bucuros de ceea ce se intampla si cred ca o sa mai apara traderi din ce in ce mai multi .

 

Mult , succes!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@buluitza

 

@dax , posibil sa fie si un neutral , dar ca sa poti sa intelegi mai bine trebuie sa fie trasat

ca sa putem sa aplicam masuratorile

 

REGULA TRIUNGHIULUI NEUTRAL

 

1. Valul B trebuie sa fie mai mic in timp si pret decat valul A

2. Valul C trebuie sa fie cel mai lung in pret si mai mare in timp decat toate valurile

3. Valul D nu retrage in totalitate valul C .

4. Valul E este aproximativ egal , sau are relatii FIBO de pret sau de timp cu valul A.

5. La un neutral se traseaza linia de trend A-E si B-D , nu asa cum sunteti invatati , A-C si B-D .

6. Triunghiul trebuie sa aiba doar 4 puncte de atingere a liniilor de trend ( in cazul dat valul C este in afara lor )

 

Situatii dificile: TRIUNGHI NEUTRAL CU ALTERNANTA INVERSA

 

1.Se respecta regulile de mai sus .

2.Daca valul B este mai mic de 61.8% din valul A , adica un 38.2% , atunci posibil sa avem alternanta inversa adica valul D sa fie mai mare dacat valul B si ar putea sa fie cel mai mare val din toata formatiunea .

3. La un neutral , cu alternanta inversa trasajul liniilor de trend se respecta la fel , singura diferenta o sa fie ca nu o sa arate asa cum va asteptati , dar invers .

 

Incercati sa-l desenati pe o foaie si sa trasati liniile de trend si o sa vedeti diferenta !!!!!

 

Mult succes!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum si graficul

 

Salut,

Imi permit sa raspund eu, chiar daca o sa gresesc.

Avem un patern impulsiv la euro cu val 5 extins. Linia de trend pe care ai trasat-o trebuie sa treaca prin valul 2 si 4 al paternului mare, linia de trend nu poate trece prin valul 2 al paternului mare si valul 2 al paternului impulsiv din valul 5 mare. Probabil te-ai gandit ca aceasta linie de trend trece si prin valul 4 al paternului mic impulsiv. In concluzie linia de tren trebuie sa inglobeze toata piata, ea nu trebuie incalcata.

De aceea wolf a schimbat numaratoarea pentru ca pica varianta din zilele trecute.

 

Succes,

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ toti

 

am schimbat numaratoare fiindca nu-mi place cum se comporta patternurile ca viteza de confirmare sau ca extinderi pentru confirmari

adica, ca sa fie pe intelesul tuturor caracterul valului :D

ce inseamna asta ?

un val C chiar daca este impulsuv este diferit in comportament de un val 3 .

da , este greu de inteles asta, dar mai ales comportamentul se vede atunci cand un B este incurcat cu un X sau si mai bine cand un X este incurcat cu un 4

 

ei, acest lucru nu-l cunosc cei care folosesc EWA CLASIC si le apare mai tarziu la cei care invata NEOWAVES sau care inca nu au experinta necesara .

si eu de multe ori le incurc , de aia nu ma supar sau ma incapatinez cand aud si alte puncte de vedere , dar mai ales cand sunt si argumentate cu reguli ....deja ..... :D

 

salut !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.