Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

 

In forex exista intr-adevar cateva lucruri care pot creea in mintea mea semne de intrebare si uneori...chiar emotii negative de frustrare! Dar astea nu sunt nicidecum legate de managementul riscului ! Un semnal bun este un semnal bun iar unul gresit este unul gresit ORICARE ar fi managementul riscului ! Singurele emotii mi le creeaza calculatorul meu antic  care se blocheaza atunci cand imi doresc sa inchid cateva tranzactii ,astfel incat in loc sa ies cu un profit de 25 % din cont,  pe zi ... ies cu doar unul de 12 %( si culmea...mi se reproseaza ca 10 % e prea mult ...!  dar de 25 % ce ati spune ?) Cele cateva minute in care calculatorul se blocheaza sunt singurele semne de intrebare ...  singurul risc pe care trebuie sa mi-l asum...

Intr-un acces de mandrie ratacita as putea sa spun ..."Ah... 100 de tranzactii fac fara nicio pierdere... !" Insa n-am sa spun asa...  !

Nu imi ramane de facut decat sa ma imbogatesc de unul singur...

Singura frustrare este aceea ca trebuie ca in fiecare dimineata sa ma grabesc spre serviciu ... pana intr-o zi ... !

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tu nu ai inteles, sa iti explic din nou. 

 

5 tranzactii cu 2%risk cu 50% sansa de castig fac mai mult decat 10% cu 90% sansa de castig.

 

asta e, faci mai mult nu ai ce cauta aici. nu pune la suflet mergem mai departe  :48:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eurusd - h1 - breakout

 

sell stop=1.2882 sl=1.2916 tp = 1.2820 risk = 0.5% r/r = 1/1.8 vol = 1.46

post-1363-0-91527300-1369708594_thumb.jpg

 

Atasez un script MT4 creat de Tradelover care calculeaza volumul tranzactionabil in functie de marimea stop loss. Am adus o modificare scriptului : calculul se va raporta la Balance sau Equity in functie de valoarea cea mai mica dintre cele doua.

Daca la plasarea pozitie (pending sau market):

 1. Balance> Equity calculul se raporteaza la Equity

 2. Equity>Balance calculul se raporteaza la Balance

CalculRisk.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/USD

Trend daily spre sud!

H1- sell stop la 1.50800; Volum=1.0 lot; SL= 1.51150; TP=1.49750 risc~1%; RR=1-3; TS=35 ;La 1.50200 voi inchide 1/3 din pozitie.

Negarea scenariului: daca pretul in urmatoarele ore continua sa urce si trece de nivelul sl-ului anulez ordinul.

Sper ca am spus ce trbuia sa spun si ca n-am gresit cu nimic.

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Magicianul

 

O tranzactionare fara a sti sa calculez  riscul este una utopica !

Vb de sute de procente pe luna dar nu-ti permiti sa bagi 1000 usd si sa le faci , cum vine asta ?

Vb de trading  si de asa succese ( cate 100 de trazactii fara nici o pierdere) dar esti angajat si lucrez pe un salariu ? Cum vine asta ?

Oare nu este prea legat cu ata rosie ceea ce spui tu aici ?

Ai atatea posibilitati de a participa in concursuri pe tot internetul care au si premii sa sf daca nu ai 1000 usd si vrei sa-i faci . De ce nu o faci ?

Sau serviciul unde lucrezi iti aduce 100 000 usd pe luna si nu vezi rostul sa renunti ?

 

@ iulik2k1

 

Toate comentariile care nu sunt legate de analiza tehnica strict si de tradingul din cadrul acestui proiect te rog sa le faci in alta parte si nu aici !

Deschideti un topic de critica si fa acolo tot ce vrei daca iti permite moderatorul .

Nu mai arunca comentarii peste tot fara sa stii ce ai de spus !

 

Am mai intalnit oameni euforici care cand au vazut ca castiga 50% pe zi au luat-o razna si totul a fost doar de moment pana la prima schimbare de situatie ca mai apoi sa ramana sa traiasca cu acest sentiment si cu acest vis in momentul cand s-au facut praf !

 

@ ambii

 

Discutati visele voastre in privat nu in public ! Aceste discutii nu au legatura cu acest topic si probabil ca nici cu Forumul !

 

 

P.S. Imi cer scuze pentru acest post de la toti participantii acestui proiect . Sper sa nu mai fie nevoie de interventii de genul asta .

 

Mersi !

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In forex exista intr-adevar cateva lucruri care pot creea in mintea mea semne de intrebare si uneori...chiar emotii negative de frustrare! Dar astea nu sunt nicidecum legate de managementul riscului ! Un semnal bun este un semnal bun iar unul gresit este unul gresit ORICARE ar fi managementul riscului ! Singurele emotii mi le creeaza calculatorul meu antic  care se blocheaza atunci cand imi doresc sa inchid cateva tranzactii ,astfel incat in loc sa ies cu un profit de 25 % din cont,  pe zi ... ies cu doar unul de 12 %( si culmea...mi se reproseaza ca 10 % e prea mult ...!  dar de 25 % ce ati spune ?) Cele cateva minute in care calculatorul se blocheaza sunt singurele semne de intrebare ...  singurul risc pe care trebuie sa mi-l asum...

Intr-un acces de mandrie ratacita as putea sa spun ..."Ah... 100 de tranzactii fac fara nicio pierdere... !" Insa n-am sa spun asa...  !

Nu imi ramane de facut decat sa ma imbogatesc de unul singur...

Singura frustrare este aceea ca trebuie ca in fiecare dimineata sa ma grabesc spre serviciu ... pana intr-o zi ... ! 

Nu m-am putut abtine sa nu intru si sa nu iti dau un punct pozitiv ! !.

- Tot ce ai spus acolo e corect . E stilul tau de tranzactionare , dar , regulile le-ati facut voi si le-ati acceptat !.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.