Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

  • Moderators

 

Si uite asa ... am ajuns sa trag cu mitraliera dupa tot ce misca. 

MAi jos 3 exemple, intrare dupa pinbar la H4, formate dupa retragere, in directia trendului D/W. 

Setari de bun simt, spatiu de manevra este, asteptam. 

 

Am incalcat o gramada de reguli, again.

 

Nu inteleg de ce incalci regulile fondului, in plus ce ai de dovedit?

 

 

M-am uitat peste tranzactii. Vad un risk ~2% per trade cu un risk ~8% per total. Conform deci cu regulamentul. Sare un pic peste 2% e adevarat insa eroarea e destul de mica incat sa o consider o eroare de calcul.

 

Regulamentul va fi impus cu forta caci nu vreau sa vad useri vechi care chiar contribuie ca se plang iar ca nu se ia treaba in serios. Prefer sa ramanem cu mai putini oameni care chiar contribuie si carora chiar le place ce fac decat mai multi si calitate zero. Nu va fi tolerata nicio atitudine dinasta la misto.

 

Edisonfx, sper ca nu e cazul sa ma repet. Regulamentul e clar. Daca nu iti convie propune modificari si discutam. Altfel n-am ce face. Ai deja un prim avertisment si daca nu iti pasa de regulament vei fi evident scos din lista. Daca vrei sa faci pe desteptul ia-te la harta cu piata pe bani reali si vezi ce-ti iese. Ai grija la calcule. "Erori" dinastea de calcul nu voi tolera decat pana la un punct.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

AUD/JPY

 

Sell (la nivelul pietii): 90.538

S/L: 92.78 (224.2 unitati)

T/P: 89.344 (119.4 unitati)

Marime lot: 0.15

Risc asumat: 0.34%

Raport recompensa-risc: 0.53

 

attachicon.gifaudjpy.15.31(gmt+2)11.06.2013.png

Tranzactia a fost realizata conform scenariului descrescator din cadrul analizei prezentate in postul #34 din topicul Tranzactionarea folosind doi pivoti - analiza metodica si plan de tranzactionare

 
Succes!

 

 

Tranzactia a inregistrat un profit de 119.4 unitati.

 

post-2510-0-97619200-1371088380_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Si uite asa ... am ajuns sa trag cu mitraliera dupa tot ce misca. 

MAi jos 3 exemple, intrare dupa pinbar la H4, formate dupa retragere, in directia trendului D/W. 

Setari de bun simt, spatiu de manevra este, asteptam. 

 

Am incalcat o gramada de reguli, again.

 

Nu inteleg de ce incalci regulile fondului, in plus ce ai de dovedit?

 

Ovidiu, in clipa de fata NU incalc regulile Fondului, urmareste tranzactiile...,  ma refeream ca incalc regulile mele!!! E altceva, respect regulile Fondului, dar sunt nevoit sa incalc regulile proprii! 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Si uite asa ... am ajuns sa trag cu mitraliera dupa tot ce misca. 

MAi jos 3 exemple, intrare dupa pinbar la H4, formate dupa retragere, in directia trendului D/W. 

Setari de bun simt, spatiu de manevra este, asteptam. 

 

Am incalcat o gramada de reguli, again.

 

Nu inteleg de ce incalci regulile fondului, in plus ce ai de dovedit?

 

 

M-am uitat peste tranzactii. Vad un risk ~2% per trade cu un risk ~8% per total. Conform deci cu regulamentul. Sare un pic peste 2% e adevarat insa eroarea e destul de mica incat sa o consider o eroare de calcul.

 

Regulamentul va fi impus cu forta caci nu vreau sa vad useri vechi care chiar contribuie ca se plang iar ca nu se ia treaba in serios. Prefer sa ramanem cu mai putini oameni care chiar contribuie si carora chiar le place ce fac decat mai multi si calitate zero. Nu va fi tolerata nicio atitudine dinasta la misto.

 

Edisonfx, sper ca nu e cazul sa ma repet. Regulamentul e clar. Daca nu iti convie propune modificari si discutam. Altfel n-am ce face. Ai deja un prim avertisment si daca nu iti pasa de regulament vei fi evident scos din lista. Daca vrei sa faci pe desteptul ia-te la harta cu piata pe bani reali si vezi ce-ti iese. Ai grija la calcule. "Erori" dinastea de calcul nu voi tolera decat pana la un punct.

 

Era vorba de Regulile proprii de tranzactionare, stati linistiti baieti!!! Sper ca am fost inteles!  Ati aruncat inutil cu piatra. Am un risc de 2 chiar sub 2% per trade. 

Editat de EdisonFx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- pe eur/chf se formeaza un pin bar

- e posibila o respingere din linie de trend

- se indreapta spre zona de supravandut

- trendul descendent a scazut in intensitate

- dpdv fundamental se stie ca chf este plafonat la 1.2

 

mai puneti si voi, dc aveti idei!

nu e o pereche exploziva, dar face un range clasic, care poate fi exploatat.

Editat de livium
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- pe eur/chf se formeaza un pin bar

- e posibila o respingere din linie de trend

- se indreapta spre zona de supravandut

- trendul descendent a scazut in intensitate

- dpdv fundamental se stie ca chf este plafonat la 1.2

 

mai puneti si voi, dc aveti idei!

nu e o pereche exploziva, dar face un range clasic, care poate fi exploatat.

Dupa parerea mea cea mai plauzibile scenarii sunt, in ordine:

1. linia galbena - 200 daily SMA

2. zona albastra - range respectat in trecut

 

post-6809-0-82669900-1371115722_thumb.gif

 

Eu am sa astept o stire destul de importanta (catalist)  buna pentru EUR sau proasta pentru CHF ca sa intru long + iesirea din zona de supravanzare a indicatorului Stochastic.

 

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schimbare de strategie: intrare random, sl 20pipsi, tp 40pipsi, risk/reward 1/2, risc/trade 1%=5 loturi. Riscul in procente ramane constant. daca am winrate de 33%, ar trebui sa fiu pe zero...

Atasez grafic, e mai elocvent.

post-6531-0-56015500-1371116288_thumb.png

Editat de johnbull
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schimbare de strategie: intrare random, sl 20pipsi, tp 40pipsi, risk/reward 1/2, risc/trade 1%=5 loturi. Riscul in procente ramane constant. daca am winrate de 33%, ar trebui sa fiu pe zero...

Atasez grafic, e mai elocvent.

 

johnbull, ce inseamna intrare random?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.