Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

 

 

USD/CAD

 

Sell (sub nivelul pietii): 1.01661

S/L: 1.02511 (85 unitati)

T/P: 1.0147 (19.1 unitati)

Marime lot: 0.06

Risc asumat: 0.2%

Raport recompensa-risc: 0.22

Tranzactia a fost realizata conform scenariului descrescator din cadrul analizei prezentate in postul #36 din topicul Tranzactionarea folosind doi pivoti - analiza metodica si plan de tranzactionare

 
Mult succes!

 

 

Ajustare pierdere asumata (micsorare): 1.02266

 

attachicon.gifusdcad.15.38(gmt+2)14.06.2013.png

 

 

Tranzactia a incasat un profit de 19.1 unitati.

 

post-2510-0-57734900-1371224273_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa lupte seculare intre tauri si ursi, se pare ca primul cazut la datorie dintre traderii Fondului sunt eu. Scuzele sunt de prisos. Se pare ca mai am multe de invatat despre pietele financiare si corelatia dintre ele. Si nu in ultimul rand, despre managementul emotional (care de aceasta data a pus capac increderii acordata, si ca rezultat a dus la acest Drawdown maxim admis).

 

Toate cele bune!

 

Nu trebuie sa o iei ca pe o batalie pierduta, - aceasta tentativa de fond de hedge e un experiment nici ca pe o sentiinta mortala. Poate unul mai competitiv decat tranzactionarea obisnuita, chiar si decat cea pe real fiind la nivel inconstient ni se declanseaza acest mecanist si sunt predispusi greselilor mai mult.

 

Poate, cu aceasta ocazie ne impartasesti pareri despre emotii din lucruri cu care te-ai confruntat in timp ce ai tranzactionat. Poate si greseli pe care le-ai facut dintr-o nerespectare a strategiei si alte detalii, daca esti dispus. Cam asta ar putea fi un scop partial al acestui experiment.

 

Fiindca, chiar daca ai pierdut si noi avem de invatat anumite lucruri de la tine, invatam mereu si asta conteaza foarte mult.

 

Mult succes!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/JPY

sell stop la 148.250

SL=140.100

TP=143

v=0.2

risc~0.5%

R:R=1:3

Odinul s-a activat la 13.30

Pozitia s-a asigurat. Am avut un TS cam scurt. Frica asta, bat-o vina!

Pozitie inchisa la SL

Editat de slg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Dupa lupte seculare intre tauri si ursi, se pare ca primul cazut la datorie dintre traderii Fondului sunt eu. Scuzele sunt de prisos. Se pare ca mai am multe de invatat despre pietele financiare si corelatia dintre ele. Si nu in ultimul rand, despre managementul emotional (care de aceasta data a pus capac increderii acordata, si ca rezultat a dus la acest Drawdown maxim admis).

 

Toate cele bune!

 

...

 

Poate daca citeai regulamentul erai in alta situatie acum... Ce-i cu tranzactiile alea de 3% deschise astazi? Iti trebuie minim un avertisment daca nu suspendare doar pentru treaba asta. Apoi daca ai fi citit regulamentul ai fi vazut si ca drawdown-ul maxim admis este de 32%. Tu n-ai inca 32% ci 30.55%.

 

Esti la prima abatere si atitudinea a fost serioasa deci nu vreau inca sa iesi din joc. Poti continua deci sa activezi pana la 32%. Tinand cont insa cat de in groapa esti si ca ai incalcat deja odata regulamentul iti propun urmatoarele limitatii:

 

1. Tranzactioneaza maxim suma minima permisa in platforma (0.01 per trade din cate imi amintesc)

2. Nu mari marimea fiecarei tranzactii individuale pana cand nu ai reusit sa strangi macar inca 60 de tranzactii.

3. Tranzactionarea inceteaza cand atingi 34%

 

Iti ofer 2% drawdown in plus daca te tii de treaba si respecti regula cu 0.01 per trade. Daca zici ca oricum esti la inceput si mai ai de invatat pai nu te concentra pe procentele de profit ci pe tranzactionarea cat mai corecta. Incearca deci sa pui tranzactii bune si sa faci cat mai multi pipsi. Daca peste 60 de tranzactii ai facut treaba mai discutam alte limite. Daca atingi 34% atunci sorry dar game over.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

GBP/JPY

sell stop la 148.250

SL=140.100

TP=143

v=0.2

risc~0.5%

R:R=1:3

Odinul s-a activat la 13.30

Pozitia s-a asigurat. Am avut un TS cam scurt. Frica asta, bat-o vina!

 

 

Las ca e ok, uneori si frica. In cazul tau, mai ales, fiindca daca nu ma insel ai cea mai buna deviatie standard de la media aritmetica a tranzactiilor.

 

Felicitari!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

GBP/JPY

sell stop la 148.250

SL=140.100

TP=143

v=0.2

risc~0.5%

R:R=1:3

Odinul s-a activat la 13.30

Pozitia s-a asigurat. Am avut un TS cam scurt. Frica asta, bat-o vina!

 

 

Las ca e ok, uneori si frica. In cazul tau, mai ales, fiindca daca nu ma insel ai cea mai buna deviatie standard de la media aritmetica a tranzactiilor.

 

Felicitari!

 

Poate ca-frica nu-I ca lacomia. Dar tot ramane dusmanul nostrum, al traderilor.

In mod normal eu asigur pozitiile cand ating aceeasi distanta ca pana la SL, adica 1/3 din TP. Concomitent inchid 1/3 din pozitie. Asta aduce un profit de 0.33%. Daca pretul se intoarce, imi ia SL-ul si nu am ce sa regret. Daca pleaca spre TP, e mult mai bine, face +2% profit. Adunat cu primul rezulta 2,33%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dupa lupte seculare intre tauri si ursi, se pare ca primul cazut la datorie dintre traderii Fondului sunt eu. Scuzele sunt de prisos. Se pare ca mai am multe de invatat despre pietele financiare si corelatia dintre ele. Si nu in ultimul rand, despre managementul emotional (care de aceasta data a pus capac increderii acordata, si ca rezultat a dus la acest Drawdown maxim admis).

 

Toate cele bune!

 

...

 

Poate daca citeai regulamentul erai in alta situatie acum... Ce-i cu tranzactiile alea de 3% deschise astazi? Iti trebuie minim un avertisment daca nu suspendare doar pentru treaba asta. Apoi daca ai fi citit regulamentul ai fi vazut si ca drawdown-ul maxim admis este de 32%. Tu n-ai inca 32% ci 30.55%.

 

Esti la prima abatere si atitudinea a fost serioasa deci nu vreau inca sa iesi din joc. Poti continua deci sa activezi pana la 32%. Tinand cont insa cat de in groapa esti si ca ai incalcat deja odata regulamentul iti propun urmatoarele limitatii:

 

1. Tranzactioneaza maxim suma minima permisa in platforma (0.01 per trade din cate imi amintesc)

2. Nu mari marimea fiecarei tranzactii individuale pana cand nu ai reusit sa strangi macar inca 60 de tranzactii.

3. Tranzactionarea inceteaza cand atingi 34%

 

Iti ofer 2% drawdown in plus daca te tii de treaba si respecti regula cu 0.01 per trade. Daca zici ca oricum esti la inceput si mai ai de invatat pai nu te concentra pe procentele de profit ci pe tranzactionarea cat mai corecta. Incearca deci sa pui tranzactii bune si sa faci cat mai multi pipsi. Daca peste 60 de tranzactii ai facut treaba mai discutam alte limite. Daca atingi 34% atunci sorry dar game over.

 

Tranzactiile deschise azi - cele cu 3% au avut ca scop recuperarea pierderilor recent incasate (1-2 zile) si au fost executate prin prisma frustrarii + lacomiei .

 

In alta ordine de idei multumesc pentru incredere, desi nu stiu daca ma voi descurca in noile conditii - desi ma voi stradui...

 

Poate ca nemaiavand presiune din cauza profitului/pierderii si avand ca scop doar nr. de pipsi voi avea alt randament. 

 

Hai noroc si la mai mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mighty Eagle

 

Asa ar fi trebuit sa tranzactionezi de la bun inceput, fara presiune. Nu e niciun premiu, poate e putina mandrie si-atat, deocamdata. Poate, daca merge bine fondul, pe viitor, va veni vreun investitor si va zice: bai, baieti, va las sa tranzactionati 1000 usd, cu aceleasi termeni si conditii. Zic si eu, e posibil.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mighty Eagle

 

Asa ar fi trebuit sa tranzactionezi de la bun inceput, fara presiune. Nu e niciun premiu, poate e putina mandrie si-atat, deocamdata. Poate, daca merge bine fondul, pe viitor, va veni vreun investitor si va zice: bai, baieti, va las sa tranzactionati 1000 usd, cu aceleasi termeni si conditii. Zic si eu, e posibil.

Ai dreptate. Nu astept vreun premiu, insa nici faptul ca se poate urmari evolutia unui anumit trader de catre posibilii investitori nu da bine in CV`ul nimanui. In definitiv, pentru asta ne luptam cu totii, cred eu.   :-S

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.