Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

Sistemul meu de tranzactionare se bazeaza pe zone de suport si rezistenta, zone care se delimiteaza pe baza nr. lui Fibonacci (reprezentate grafic prin medii mobile).

In mare parte, cea care a inventat acest tip de tranzactionare are meritul de a explica cel mai bine. Daca totusi sunteti dispusi sa discutam in detaliu ar trebui sa vedeti voi insiva despre ce anume este vorba ... 

 

Cautati pe youtube Raghee Horner channel.

 

Mi-ar face placere sa pot dicuta cu cineva despre acest tip de tranzactionare.

 

Mult succes.

Editat de Mighty Eagle
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Dupa lupte seculare intre tauri si ursi, se pare ca primul cazut la datorie dintre traderii Fondului sunt eu. Scuzele sunt de prisos. Se pare ca mai am multe de invatat despre pietele financiare si corelatia dintre ele. Si nu in ultimul rand, despre managementul emotional (care de aceasta data a pus capac increderii acordata, si ca rezultat a dus la acest Drawdown maxim admis).

 

Toate cele bune!

 

Nu trebuie sa o iei ca pe o batalie pierduta, - aceasta tentativa de fond de hedge e un experiment nici ca pe o sentiinta mortala. Poate unul mai competitiv decat tranzactionarea obisnuita, chiar si decat cea pe real fiind la nivel inconstient ni se declanseaza acest mecanist si sunt predispusi greselilor mai mult.

 

Poate, cu aceasta ocazie ne impartasesti pareri despre emotii din lucruri cu care te-ai confruntat in timp ce ai tranzactionat. Poate si greseli pe care le-ai facut dintr-o nerespectare a strategiei si alte detalii, daca esti dispus. Cam asta ar putea fi un scop partial al acestui experiment.

 

Fiindca, chiar daca ai pierdut si noi avem de invatat anumite lucruri de la tine, invatam mereu si asta conteaza foarte mult.

 

Mult succes!

 

 

Exista un loc in care multi traderi se afla la un moment dat, si anume acela in care pur si simplu se simt coplesiti. In cazul meu acest fapt se manifesta (cred eu) prin multitudinea de ore de instruire a diferitelor forme de training de pe internet si nu numai, in legatura cu tranzactii, sisteme, piete, indicatori samd. Acest lucru a produs in mintea mea o confuzie care (cred eu) a existat (exista) in vietile celor 5% dintre traderii de succes. Cred ca ma aflu intr-un punct in care trebuie sa cern toata aceasta informatie (vreo 15 carti despre trading, cateva sute de ore de video despre trading, un curs si multe nopti nedormite)...

 

Cu toate ca am gasit si mi-am definitivat Sistemul Propriu de tranzactionare, inca nu am scapat de obiceiurile proaste de a cauta in continuare pe Net si a primi tot felul de emailuri si telefoane de la diferite persoane care au o influenta mai mica sau mai mare asupra deciziilor mele de tranzactionare.

 

Acestea cred ca sunt greselile mele momentan. Daca ati trecut prin asa ceva si puteti da oaresice sugestii si sfaturi va rog nu ezitati...

 

Eu nu plec nicaieri. Raman pe baricade!  :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te ajuta, inaintea unei tranzactii noteaza-ti undeva, intr-un caiet, intr-un fisier pe calculator sau chiar pe forum, pe undeva, o analiza detaliata a intrarii si o sa vezi ce greu e sa faci acest lucru. O sa vezi ca daca inconstient, crezi ca nu are prea mare sanse de reusita, dupa ce efectuezi analiza, o sa renunti la acea tranzactie - mie mi s-a intamplat. De asemenea, iti recomand cu caldura sa tranzactionezi acelasi numar de loturi si, cu timpul, te vei debarasa de emotiile indiferent de ce tranzactie deschizi.

 

Mult succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cei are invata neowaves am atasat niste analize la perechile audcad, audusd, nzdusd. Astept pareri pro si contra. Vreau sa invatam impreuna aceasta teorie pentru ca si eu sunt afon.

 

post-2700-0-86901900-1371446260_thumb.png

post-2700-0-77071300-1371446276_thumb.png

post-2700-0-20341200-1371446291_thumb.png

post-2700-0-72264400-1371446306_thumb.png

post-2700-0-45411800-1371446325_thumb.png

post-2700-0-10714500-1371446339_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, uitasem! Pus SL la 1.57897, 98.1pps, risc 0.64%.

Cred ca m-am grabit cu lira, trebuia sa mai astept, sa dau sell de mai sus! TP-ul urmarit e cel putin la 100pps de deschidere, deci RR 1/1.

 

Multam de atentionare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, uitasem! Pus SL la 1.57897, 98.1pps, risc 0.64%.

Cred ca m-am grabit cu lira, trebuia sa mai astept, sa dau sell de mai sus! TP-ul urmarit e cel putin la 100pps de deschidere, deci RR 1/1.

 

Multam de atentionare!

 

Si eu sunt short pe gbp/usd, insa tinta de pret e mare, poate rezista tranzactia asta si pana la sfarsitul anului, daca nu mai mult. 1.4238 ca tinta, acum suntem la 1.5529.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica EURUSD  17062013

 

Tehnic paritatea  a intrat in corectie de  joi  13062013 . Faptul ca acest val  se dezvolta lateral mai accentuiaza inca odata faptul ca trendul ascendent este destul de puternic . Daca aceasta consolidare o sa se intinda in timp normal ar trebui  ca piata sa coboare undeva in jurul valorii de 1.3230 . Daca o sa fie asa si numaratoarea este corecta ma astept ca dupa acest val piata sa explodeze cu o miscare ascendenta care v-a atinge cotatia de 1.3500 . 

 

Succes!

post-6242-0-27541900-1371472757_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica GBPUSD 17062013

 

Tehnic  Lira a intrat in corectie dupa un val impulsiv. Faptul ca corectia are un trend lateral exista probabilitatea unei corectii de tip Running ceea ce v-a demonstra ca trendul ascendent este extreme de puternic . Este un lucru absolut normal fiindca Lira a terminat o miscare destul de mare ca grad si in urmatoarea perioada ma astept sa continuie trendul ascendent . Corectia a inceput si are nevoie de timp de desfasurare . Daca o sa asistam la o corectie de tip Running  o sa inteleaga o parte din voi ce insemna un range ascendent .

 

Succes !

post-6242-0-66259500-1371473679_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.