Sari la conținut

Zona Comuna [analize & discutii]


Criodi

Postări Recomandate

@ Vaxx 

 

Da asa este doar ca  sa tranzactionezi asa marime de val trebuia un SL putin mai jos de valul E fiindca asa este normal daca vrei sa ei asa marime de val si tranzactionarea este pe termen lung de cateva luni . 

Din acest motiv , am asteptat sa inteleg miscarea sa se accentuieze trendul si apoi sa caut oportunitati pe termene mai scurte . 

Daca o sa te uiti mai bine , valul G a fost o structura dubla si daca o sa te gandesti unde am pierdut ultima tranzactie pe Lira o sa vezi ca era la 80% retragere din valul G si era in directia trendului .

 

 Ce spune regula ? 

 

O structura dubla nu poate fi retrasa mai mult de 80% de valul de acelasi grad , daca acest lucru se intampla trendul s-a schimbat si este un trend mult mai mare decat miscarea ultimului val care a fost retras complet . 

 

Ei uite ca este adevarat ce scrie ala prin carti , doar ca trebuie luate si invatate . 

 

Eu am oprit tranzactionarea ca sa ma clarific in miscare si sa vad ce se intampla . Apoi o sa actionez . 

 

Succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EUR/JPY

sell stop la 126.120

SL=127.800

TP=120.700

v=0.7

risc~ 1%

RR-1:3

Ordinul a fost activat

Editat de slg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/JPY

sell stop la 148.250

SL=140.100

TP=143

v=0.2

risc~0.5%

R:R=1:3

Odinul s-a activat la 13.30

Editat de slg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ wolf

De ce alerg dupa piata si de ce am asa multe tranzactii. Pentru ca nu pot sa astept formarea unui patern la weekly plot, sau daily plot. Dureaza poate chiar cateva saptamani sau o luna. Este foarte mult. Si daca dureaza atat de mult un patern cum pot invata eu teoria ? Nu este mai bine sa intru pe tf-uri mici ( evident ca semnalele sunt mai multe dar mai slabe calitativ ) si sa recapitulez de fiecare data un patern, cum se formeaza, cand este confirmat etc ? Nu asa acumulez mai bine, imi insusesc mai bine teoria ?

 

Daca astept o luna de zile sa se formeze un patern, oare cand voi mai invata ? apoi trebuie sa mai astept inca o luna sa se formeze al doilea patern si tot asa.

Daca astept cu lunile inseamna ca trebuie sa dau drumul la calculator de 2 ori pe luna si sa vad ce sa mai intamplat, timp in care am uitat tot ce am invatat.

 

Da-mi o sugestie, si te rog, spune-mi care sunt instrumentele din portofoliul tau de tranzactionare.

 

 

Cu respect,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza tehnica DAX30-14062013

 

Indicele German se stabilizeaza . Din punct de vedere tehnic  vad o fluctuatie intre nivelul de 8350-7950.

Piata acum o sa fie in asteptare pe acesta zona fiindca ne apropiem de sf contractelor standartizate .

O depasire a nivelului de resitenta de 8214 poate duce indicele catre urmatoarea zona de rezistenta la 8350 .  Felul cum se va dezvolta piata in acest val si inclinatia lui fata de orizontala o sa ne informeze despre miscarea viitoare a pietei .

In acest moment socot tranzactionarea periculoasa ! Daca totusi se initiaza o tranzactie pe termen scurt este bines a fie facuta pe epuizare adica la nivelele limita si cel mai recomandat este in directia trendului inceput in 22052013 .

Orice depasire a nivelelor limita v-a schimba numaratoarea .

Va urez succes !

post-6242-0-49983900-1371200687_thumb.png

post-6242-0-15888200-1371200692_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D

Analize tehnice  12062013

Gold – piata aurului se pare ca are un inceput de trend descendent si o corectie pana in zona de 1400 usd/uncie ar fi o oportunitate buna de vanzare . Ma astept ca suportul de la 1354 sa fie spart pentru continuare de trend .

EurUsd – evolutia paritatii in ultimele doua saptamani a fost ascendenta miscarea marcand un trend de  530 de pipsi . In caz ca paritatea aluneca sub cotatia de 1.3300 ma astept la o corectie pana la 1.3150 .  O alunecare sub aceasta cotatie ar fi o buna oportunitate de vanzare pe termen scurt .

GbpUsd – Se pare ca lira sterlina a inceput acum doau saptamani nou trend . Primul segment din trend fiind unul destul de puternic marcand 690 de pipsi ceea ce este destul de bine pentru Lira . Ca sa fie clar daca trendul a fost intors definitive avem nevoie de o testare suplimentara a suportului de 1.5415 . Orice alunecare sub nivelul de 1.5600 putem  sa spunem ca Lira incepe o corectie si exista o buna oportunitate de vanzare pe termen scurt .

AudUsd – evolutia dolarului Australian din ultimele doua saptamani pune accentual unei posibile intoarceri de trend  .  O buna oportunitate de vanzare pe termen scurt ( cu toate ca eu o socot periculoasa in acest moment )  este apropierea catre nivelul de nivelul 0.9680 . Ca trendul sa fie intors as mai astepta testarea suportului de la 0.9380.

Va urez tuturor mult succes!

 

 

Aceasta analiza facuta de mine in 12062013 incepe sa devina realitate .  :D !

Chiar daca am avut o incercare de impingere in sus la EUR si GBP aia a fost pentru vanatoarea de SL . :D

O miscare mai jos de nivelele mentionate la EUR si GBP o sa fie confirmarea ca corectia prinde contur . 

 

Va urez mult succes !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ wolf

Intrebarea este atasata in grafic. Este vorba de audusd.

 

Cu respect,

 

Daca iti dadeam unda verde la aceasta tranzactie probabil ca erai acum suparat foc fiindca incasai un SL !!!!  :48: . Daca intrai si puneai un SL acolo unde am spus probabil ca acum tranzactia era pe plus dar depaseai riscul , sunt sigur de asta . EI vezi Vaxx cum este piata ?!  :D  ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.