Sari la conținut

Analiza tehnica - Teoria Elliott wave


ovidiu_gnt

Postări Recomandate

Ia sa vedem aici. In poza mea am desenat exact ce zice EWI pentru Euro si e si la ei pe site. Ei zic ca se duce sus dar, dupa, mai sus nu!

 

http://charts.mql5.com/4/240/eurusd-h1-admiral-markets-as.png

 

As for the euro dollar, now that it’s met its wave target, Currency Pro Service says that “any upward potential will likely prove limited.

Read more: http://www.elliottwave.com/freeupdates/archives/2014/03/06/How-Watching-Market-Psychology-Can-Help-You-Time-the-Market.aspx#ixzz2wnP4VVBn 

 

http://charts.mql5.com/4/240/eurusd-h1-admiral-markets-as-2.png

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Barbones

In 5 martie     EURUSD

          [Posted On:] March 05, 2014 03:27 PM
 
From nearby levels further consolidation through waves D and E [of the unfolding triangle] should set the stage for a thrust above 1.3824.
 
On Thursday morning, not only did the euro hit its Elliott wave target, it actually went as high as 50 points above it.
 
In 6 martie  Euro era la 1.3730 si au dat un target la 1.3824. Adica un potential castig de 95 pips
Acesta a fost atins ba chiar depasit cu 50 pips.
 
As for the euro dollar, now that it’s met its wave target, Currency Pro Service says that “any upward potential will likely prove limited
 
In 6 martie.Deci suntem cu Euro la 1.3875. Ei spun ca orice miscare in sus e limitata.O predictie short.
In 7 martie Euro ajunge la 1.3915 deci urca 35 pips(limitata urcarea dupa cum au spus.)
Si coboara la 1.3834 adica 79 pips intr-o corectie ABC.
Vezi ca graficul e de 90 minute sunt analize zilnice nu sunt nici macar pe termen mediu.Miscarea medie zilnica a Eur este 71 pips.
Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Predictie short cu 140 de pips diferenta. Adica, din zona de predictie short unde pui SL ul ? la 70 de pips media zilnica sau 140 sau 210 sau 280 de pips? 

 

Ce vreau za zic este ca da, au dat una buna cu triunghiul dar faptul ca a mai urcat inca 140 asta nu e buna si cum media predictiilor conteaza, cred ca si metoda asta are multe rateuri. 

M am uitat pe filmulete si dau doar ce vor ei sa arate. Iti pot face acum demonstratia ca metoda asta pe termen lung nu e castigatoare. Uita te pe S&P . Ai extensie dupa extensie. Ai 5 valuri in principiu dar se pot extinde la greu si pana sa numeri a trecut trendul. Cand intra pe corectie iar vezi dupa si realizezi ca a inceput corectia care poate fi din 3 sau din 5. Si daca e din 3 si iar incepe in sus cum de altfel face si SP si EURO de ceva vreme. Probabil ca o sa transformam semnul intrebarii de final de 5 mult mai tarziu, adica dupa ce avem deja 1 2 3 la vale. Cu alte cuvinte, pe metoda asta, tot trendul bull e pierdut pentru ca esti setat pe short pentru ca din Iunie a inceput si pare ca da semne de oboseala. Tot ce poti sa faci este sa astepti iar un 5 si sa incerci short, pana cand, pana iese. Si tot asa. E greu. Nu zic ca nu faci tu treaba doar ca, daca ma uit pe SP, trendul se tot duce dupa ce tot am finalizat cate un 5 si... iar o ia in sus. 

 

Ce stiu eu este ca finalizarea reala se vede dupa. Inainte nu poti de cat sa pui semnul intrebarii si sa bagi si banii pe semnul ala daca vrei dar dupa cum se vede, se pierde destul pe semne de intrebare. Poti sa zici ca te duci si buy si sell, poti sa spui multe dar eu spun asa: de ce EWI da semnale si nu face trade? R: pentru ca e mult mai safe sa vinzi semnale care pot sau nu sa mearga de cat sa o arzi in piata pe propriile semnale.

 

No offence, si eu numar, dar doar de fun si numar pe clasic, nu neowave. 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Predictie short cu 140 de pips diferenta. Adica, din zona de predictie short unde pui SL ul ? la 70 de pips media zilnica sau 140 sau 210 sau 280 de pips? 

Nu a urcat 140pips ci 35 pips si a coborat 79 pips la 1.3834  adica 38% fib. ret. Despre asta vorbeau ei. In cazul acesta au avut dreptate.Daca esti daytrader   ai SL de 25-50pips. si targeturi de 25-100 pips.

La ce am vazut la tine tu nu esti daytrader si ceea ce spuneau ei acolo nu ti se potriveste. Tie iti trebuie analiza de pe H4 si Daily.

Cu Elliott wave te astepti la o rata de 60-70% sa ai dreptate nu mai mult.Dar poti avea un RR bun mai mare de 1.

Eu folosesc si Elliott Wave(clasic) dar impreuna cu alte metode.La mine sunt importante graficele de la 1H in jos. Eu sunt day trader si practic si scalping.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba de mine sau de tine ci de metoda. Eu vad ca tot se extind valurile, aici e problema. Ma refer la metoda. Pe istoric se vede intr un fel, dar pentru predictie? 

Aici e duda. Sa dai semnale e buna, dar sa intri... 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@barbones

E buna sa intri, Dar ar trebui sa analizezi mai multe paritati si sa intri la cea care  merita sa fi pe trend si nu contratrend. Este o metoda cu 60-70% win rate si RR mai mare de 1.Dar trebuie sa o cunosti bine si nu se invata usor. Statisticiile spun ca iti cam trebuie 4-5 ani sa  inveti si sa o aplici corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@barbones

E buna sa intri, Dar ar trebui sa analizezi mai multe paritati si sa intri la cea care  merita sa fi pe trend si nu contratrend. Este o metoda cu 60-70% win rate si RR mai mare de 1.Dar trebuie sa o cunosti bine si nu se invata usor. Statisticiile spun ca iti cam trebuie 4-5 ani sa  inveti si sa o aplici corect.

Statisticile spun bine si sunt destul de optimiste. Eu unul nu inteleg cum poti face tranzactionari zilnice, cand un val complet dureaza uneori cateva saptamani.

La acest moment sunt convins ca Eur/Usd va ajunge intr-o anumita zona (post 105), dar ce forma va avea acel val si cat va dura, habar nu am. Este drept ca teoria este valabila pe orice TF, insa uneori ca sa iti dai seama de un val pe TF de 1h ce parcurs are, e necesar sa te duci si pe TF de 1min, dar sunt situatii cand nici acolo nu afli ce te intereseaza si presupui, pana la finalizare.

Fiecare are metoda lui, iar valurile sunt interpretate in fel si chip, indiferent de experienta.

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

@barbones

E buna sa intri, Dar ar trebui sa analizezi mai multe paritati si sa intri la cea care  merita sa fi pe trend si nu contratrend. Este o metoda cu 60-70% win rate si RR mai mare de 1.Dar trebuie sa o cunosti bine si nu se invata usor. Statisticiile spun ca iti cam trebuie 4-5 ani sa  inveti si sa o aplici corect.

Statisticile spun bine si sunt destul de optimiste. Eu unul nu inteleg cum poti face tranzactionari zilnice, cand un val complet dureaza uneori cateva saptamani.

La acest moment sunt convins ca Eur/Usd va ajunge intr-o anumita zona (post 105), dar ce forma va avea acel val si cat va dura, habar nu am. Este drept ca teoria este valabila pe orice TF, insa uneori ca sa iti dai seama de un val pe TF de 1h ce parcurs are, e necesar sa te duci si pe TF de 1min, dar sunt situatii cand nici acolo nu afli ce te intereseaza si presupui, pana la finalizare.

Fiecare are metoda lui, iar valurile sunt interpretate in fel si chip, indiferent de experienta.

 

Ok. Am sa-ti explic cum fac tranzactii zilnice ajutand-ma de EW.

Dar vreau sa-mi raspunzi,te rog.la anumite intrebari.

Valul complet la care te referi pe ce TF il vezi?

Cand esti convins ca euro ajunge intr-o anumita zona la ce TF te referi|?

Cand intri in tranzactie pe baza EW pe baza carui TF intri?

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu tranzactionez un ciclu complet de valuri pe H1. Vreau sa stiu in H1 in ce val sunt.

Si tranzactionez pe m5 m15. Dar pentru ca am inceput cu scalpingul, rar tranzactionez un ciclu pe m15(aici consider ca fac o gresala) mai degraba ma multumesc cu 5 valuri  sau 3 pe m5.Tranzactionez si pe trend si contratrend.In general am  target 25-50 pips.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.