Sari la conținut

Analiza tehnica - Teoria Elliott wave


ovidiu_gnt

Postări Recomandate

nici eu nu vreau sa intru in polemici inutile, doar ca mi se pare aiurea sa incerci sa potrivesti un fibo pe un grafic doar ca pice pe nu stiu ce teorie, voi va contraziceti pe valul 3 cu valul 5, teoria o stiti pe sarite si se aplica aiurea.

a incerca sa te minti singur pe nu stiu ce teorii inseamna sa pierzi bani si timp. eu am pierdut timp cu niste scule neadecvate si cu teorii pompieristice pentru ca m-am luat dupa tot felul de guru despre care credeam ca fac bani..

clipurile cu oltciter sunt interesante sa le urmaresti dar asta nu inseamna ca si a facut milioane din ewa...

noi ca romani ne-am invatat sa luam totul moca (care uneori si ala ni se pare scump) daia mt4 e lege pentru noi.

am platit 100usd pentru acces pe un forum de forex, platesc ~100usd pentru feed lunar si incep sa vad altfel piata si sa inteleg mai multe. imi pare rau ca am pierdut 5 ani din viata si sa imi dau seama ca nu stiu nimic despre forex.

va urez succes in teoriile voastre. 

Editat de iulik2k1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@iulik2k1

Exista posibilitatea sa pierdem foarte multi ani si sa ne dam seama ca nu stim nimic despre forex , dar este foarte bine daca ne dam seama . Daca te ajuta sa intelegi piata platind , este in regula , insa eu cred ca in primul rand trebuie sa ai incredere in tine .

S-auzim numai de bine !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut ,

 

Intrucat se asteapta o apreciere a dolarului , iata cum arata in opinia mea , evolutia eur/usd.

Am notat ca val a al unui zig-zag , coborarea inceputa la 1,3892 . Actualmente asistam la finalizarea valului b , format dintr-un val plat alungit (a) , o tripla combinatie  , valul (b) si un posibil impuls terminal cu valul 1 extins ca val © , ce va retrage valul (b) intre 60% si 70% .

Cred ca este posibil sa asistam la o retragere ce nu va atinge 1,3727 si atunci vom avea un plat de tip "running" .

Daca valul ce urmeaza , va avea o lungime mai mare de 161,8 din valul notat a , atunci varianta zig-zagului este pusa sub semnul intrebarii valul a devenind valul 1 , iar valul b devenind valul 2 , existand posibilitatea atingerii valorii de 1,3300 .

Spor la pipsi !post-3630-0-54855000-1389702145_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

Cred ca valul ascendent a luat sfarsit pentru Eur-Usd , asa ca din acest moment , din punctul meu de vedere , avem doar varianta coborarii .

Un obstacol , asa cum am mai scris poate fi 1,3295 . Daca nu vom avea o coborare rapida , iar strapungerea nu se realizeaza , atunci vom renumerota valurile incepute la 1,3893 . Daca 1,3295 va fi depasit in forta , atunci varianta aleasa este corecta si nu ne ramane decat sa asteptam ajungerea in zona 1,2750 , asta in functie de puterea impulsului . Insa acum nu putem sti pana unde va cobora , este doar o parere , pe masura ce valul evolueaza , vom avea date care vor fi mai precise pentru stabilirea zonei de finalizare . Abia a fost finalizat valul 2 asa , ca mai avem 3 valuri de acelasi grad , inainte de schimbarea miscarii.

Spor la pipsi !

post-3630-0-16117800-1390810378_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Voi fi foarte scurt . Pentru perechea Eur/Usd , vom avea o coborare alerta ( daca nu luni , atunci probabil marti , in functie de cat timp va lua finalizarea acestei corectii - da , am scris bine , este vorba despre o corectie de tip running - duble tree ) . Revin cu graficul dupa confirmare. 

Nu cred ca se supara nimeni daca ce am scris in postul anterior se confirma , tinand cont ca varianta cu obstacolul de la 1,3295 cade.

Spor !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa evolutia de pana acum a perechii Eur/Usd , avem doar o confirmare a ceea ce va urma sa se intample la afisarea NFP de vineri . Aceasta stagnare a pretului , consolideaza terenul castigat in ultimul timp de Usd , pentru continuarea aprecierii fiind nevoie de un   "imbold" . Din cate se observa , acel stimulent va veni vineri , odata cu afisarea NFP .

Posibil ca datele afisate sa fie pozitive si atunci , coborarea va fi una iminenta .

Insa cum va reactiona piata daca rezultatele vor fi din nou dezamagitoare ?

Raspunsul este foarte simplu . Aproape la fel , adica , dupa o crestere nu foarte mare pe eur/usd , vom avea o coborare violenta . Oricare din cele doua variante am alege , rezultatul va fi acelasi la sfarsitul zilei , dolarul se va aprecia .

Astept opinii ( nu cred ca toti impartasesc aceeasi idee ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.