Sari la conținut

Analiza tehnica - Teoria Elliott wave


ovidiu_gnt

Postări Recomandate

 

Salut ,

 

Deoarece vad ca numarul de vizitatori este in crestere , m-am gandit ca ar fi bine sa va atentionez ca este posibil ca in cursul zilei de astazi , sa asistam la schimbarea trendului la perechea valutara Eur/Usd . Probabilitatea de a avea o miscare violenta de intoarcere este una foarte mare , intrucat se afla in desfasurare acel ultim impuls de care va vorbeam in postul anterior si acesta este din cate se pare un impuls terminal . Intrucat valul 3 al acestui impuls nu stiu daca este finalizat , nu pot afirma daca este cu valul 1 extins sau nu , insa valul 1 a fost retras cu putin peste 61,8% ( 3 pips ) .

Spor la pipsi !

530 pips down foarte buna analiza. Felicitari

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare. Care este valoarea maxima admisa  cand pretul ajunge la un nivel fibo ? Vad ca Ovidiu zice de 3 pips, am vazut ca se vorbeste si de ticks, bine, pe stocks se vorbea de ticks, dar in forex ? Care e marja de eroare, cat peste sau sub, ca un nivel fibonacci sa fie considerat suport sau rezistenta ? 

Editat de Apollo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Dupa depasirea maximului de 1,3893 la Eur/Usd, se pare ca acel triunghi despre care scriam ca este contractiv si nelimitativ , mai are o calitate , este (va fi) de tip running. In aceste conditii , valul d , a carui confirmare o vom avea in momentul strapungerii liniei x-x , va cobora pana in zona colorata cu albastru. Va depasi linia albastra (intre minimele b si d trebuie sa fie liber), dar in acelasi timp nu trebuie sa depaseasca linia rosie (daca trece de linia rosie , va fi triunghi expandabil(?!)). Valul e , in opinia mea, va atinge un nou maxim, depasind originea valului d , insa nu cred ca va depasi 1,4050 (nu va intersecta linia a-c si va fi mai mic decat valul c). Dupa finalizarea acestui triunghi, vom discuta despre implicatiile lui, in evolutia pietii.

@Apollo

Discutia despre nivelele fibonacci a mai fost. Ele sunt doar orientative, in general pentru identificarea patternurilor (ex.: zig-zag sau plat, val b slab, normal sau puternic, val c esuat, normal sau alungit,etc.) si sa nu ai asteptari sa fie precise (ex.:am identificat un impuls 1, iar corectia trebuie sa retraga acel impuls 50%+x pips). Sunt stricte doar la identificare, dupa finalizarea valului (ex.:daca valul b retrage valul a cu un pip peste linia de 61,8%, atunci avem plat).

Sper sa fi fost de folos.

post-3630-0-68667500-1394789392_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Studiu de caz  pentru a raspunde la intrebarea.

 

Who anticipated a 700 pips movement  from 09/05/2013 on EURUSD, and 120 pips movement  from 10/22.2013.  If so..How?

Am raspuns la acesta intrebare mai demult si arata cum ne poate ajuta Elliott Wave in tranzactionare.Intrebarea a fost in engleza iar raspunsurile la fel. Dar cred ca acest lucru nu este un impediment.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I will not answer on the basis of fundamental analysis.
I want to respond to your question with a view of technical analysis from elliott wave.
On a daily chart we have a ABC move. Target for C is 100% fib. ext. around 1.3800.
Yellow line is 10/22/2013.Now wave green 4 is over and we are in wave green 5 up.
we move to H4

post-7921-0-19176600-1394951715_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On H4
We have wave green 4 over and expect 5 wave move up to end wave green 5 and end wave red C.
This 5 wave move up i count with magenta.
Wave magenta 4 is over. On Fib. Exp. we have target for wave magenta 5
target 1) 61,8% fib. exp. 1.3767
target 2) 100% fib exp. 1.3839

we move to H1

post-7921-0-81152100-1394951814_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

On H1
Wave magenta 4 is over. We expect 5 wave move up to end wave magenta 5 and end wave red A(from daily)
This 5 wave up i count with blue.
And response  is. wave blue 2 is over on 1.3661 and we wait for wave blue 3 up and wave blue 5 up.
Wave 3 blue up is over 1.3792 and wave blue 5 is over 1.3832.
From end of wave blue 2 to end of blue 3 is 131 pips and 25 hours.
From end of wave blue 2 to end of blue 5 is 171 pips and 73 hours.
And From end of wave red B to end of Wave red C is 697 pips and 42 days
Pivots are very useful to count Elliott Wave.
Green pips.

post-7921-0-75118100-1394952129_thumb.png

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.