Sari la conținut

Despre meseria de trader si administrarea de capital


gigi

Postări Recomandate

@gubyiq

Am un prieten care e strungar si are target la piesele facute, altul e taximetrist si are target la incasari, altul lucreaza la o banca la credite si are target.Asa ca nici money managerul nu e scutit.La prop trading in functie de targetul realizat ramai la acelasi nivel, urci sau cobori.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gubyiq

Am un prieten care e strungar si are target la piesele facute, altul e taximetrist si are target la incasari, altul lucreaza la o banca la credite si are target.Asa ca nici money managerul nu e scutit.La prop trading in functie de targetul realizat ramai la acelasi nivel, urci sau cobori.

Tradingul nu e nici strungarie nici taximetrie. singurul lucru pe care-l controlezi in trading e cat poti pierde, nu cat poti castiga. (am control sa nu pierd mai mult de 2% din cont de ex cu un SL, dar nu am nici un control sa fac 10% de ex daca pun TP acolo.) daca esti trend trader si ai cateva luni de piata in range, ce te faci ? zbori dupa prima saptamana ca nu ti-ai indeplinit targetul complet arbitrar de 4,5% :D

 

Ca sa-ti faci o idee cat de aberante sunt targeturile alea, baga intr-un calculator o suma de 20k si multiplic-o cu targeturile respective, si vezi ca in cativa ani il ajungi pe Soros din urma. 'Profesorii' care pun astfel de targeturi, de ce nu-si inmultesc ei banii, ce nevoie au sa mai predea ? ;;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am facut 50 pipsi, ieri 80 maine cred ca fac 20. de unde poti sa garantezi ca fac si maine 1%?

strungarul face piese la strung aceeasi operatie de sute de ori, eu daca nu imi convine trendul ce fac? 

taximetristul face dublul cat are plan, ce comparam mere cu pere.

eu asigur mententanta, eu repar lucruri care altii nu pot, azi nu mi-a iesit nimic. nu sunt platit la plan sunt platit la inspiratie. daia eu nu pot fi platit la norma. eu sunt platit pe inteligenta. un avocat e platit pe stiinta. se uita pe pereti si iti ia 700e/ora ca el gandeste. nu poti sa ii pui plan sa castige 80% din procese/luna.

daca vine managerul si imi arata ca face el 20%/luna si eu fac 1% imi iau singur jucariile si plec acasa.

 

http://www.myfxbook.com/members/iulik/iulik/821846

Editat de usernome
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am facut 50 pipsi, ieri 80 maine cred ca fac 20. de unde poti sa garantezi ca fac si maine 1%?

strungarul face piese la strung aceeasi operatie de sute de ori, eu daca nu imi convine trendul ce fac? 

taximetristul face dublul cat are plan, ce comparam mere cu pere.

eu asigur mententanta, eu repar lucruri care altii nu pot, azi nu mi-a iesit nimic. nu sunt platit la plan sunt platit la inspiratie. daia eu nu pot fi platit la norma. eu sunt platit pe inteligenta. un avocat e platit pe stiinta. se uita pe pereti si iti ia 700e/ora ca el gandeste. nu poti sa ii pui plan sa castige 80% din procese/luna.

daca vine managerul si imi arata ca face el 20%/luna si eu fac 1% imi iau singur jucariile si plec acasa.

 

http://www.myfxbook.com/members/iulik/iulik/821846

Ai facut 24% in mai putin de o luna.Felicitari.Deci se poate. Tu ai depasit planul luna asta.

Trebuie in continuare incredere si consistenta,

Traderul face zi de zi  acelasi lucru tranzactioneaza.

Managerul de risc nu tranzactioneaza deloc, doar evalueaza traderii.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@gubyiq

 

Prop trading cauta daily trader sau scalping.Targeturile acelea nu sunt aberatii ci realitati ale pietei forex.Daca te uiti la Dukascopy la concursul lor sunt lunar 20-40 traderi care realizeaza profituri lunare de peste 100% .Unii ajung sa faca 200-300%.Dupa ce au consistenta dispar din concurs si sunt candidati ideali pentru prop trading.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, dar daca eu am facut 23% intr-o zi (de ieri pana azi, sa traiasca Rusia), ce nivel sunt?

 

http://www.myfxbook.com/members/adal/fxopen-1/855782

http://www.myfxbook.com/members/adal/fxopen-2/855788

 

Am folosit 2 conturi pt a avea leverage 1:500 (daca puneam suma intr-un singur cont, aveam doar 1:200).

 

Cat despre concursuri, participa 5000, inevitabil 10-20 din ei vor avea randamente mari (0.5%). Si hai sa vedem ca se baga in concurs cu conturi reale, $1000+, si atunci respect. Sa lasam vrajeala in care intri cu 10 conturi demo si pui pozitii inverse pe fiecare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Auzi, dar daca eu am facut 23% intr-o zi (de ieri pana azi, sa traiasca Rusia), ce nivel sunt?

 

http://www.myfxbook.com/members/adal/fxopen-1/855782

http://www.myfxbook.com/members/adal/fxopen-2/855788

 

Am folosit 2 conturi pt a avea leverage 1:500 (daca puneam suma intr-un singur cont, aveam doar 1:200).

 

Cat despre concursuri, participa 5000, inevitabil 10-20 din ei vor avea randamente mari (0.5%). Si hai sa vedem ca se baga in concurs cu conturi reale, $1000+, si atunci respect. Sa lasam vrajeala in care intri cu 10 conturi demo si pui pozitii inverse pe fiecare.

Este irelevant ce faci intr-o zi.Dar poti sa traiesti juma de an din ziua asta.Trebuie consistenta.Cei din frunte sunt cam aceeasi. Nu poti participa decat cu un cont se vede IP. Si cei din concurs sunt doar la inceput de drum.

Editat de Tim_isoara
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.