Sari la conținut

Strategia mea intraday - LP50


Postări Recomandate

da johny_english, m-am uitat la ce-ai intrebat. daca vrei sa setezi pretul doar la 4 zecimale (respectiv 2 pe perechile yen), instaleaza-ti demo de la alpari us. nu cred ca acesta este un parametru pe care sa-l poti modifica din platforma, prin urmare cauti un broker care asa trimite pretul pe teava.

daca nu vroiai sa intrebi lucrul asta, atunci n-am inteles ce vrei de fapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa, si apropo cum introduc indicatorii gata realizati in Metatrader 4, template-u stiu cum dar indicatorii nu. Pe Metatraderu(folosit anterior) care imi arta pipsi cu zecimala indicatorii din strategia lui lazy mi-au aparut cand am incarcat template-u lui lazy, dar acum pe Metatraderu de la Alpari US nu s-au incarcat si mi-ai fi de folos daca mi-ai spune cum sa ii incarc. Stiu ca poate razi de mine dar intelege ca sunt incepator. Mersi mult si scuze de deranj.

P.S. daca sunteti si altii care vreti sa ma ajutati va rog raspundeti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici a cincea, nici a unspea' zecimala nu ar trebui sa influenteze strategia.

indicatorii (daca e vorba de indicatori custom) se copie in folderul C:\Program Files\MetaTrader - Alpari US\experts\indicators, dupa care restartezi metatraderul.

daca nici asa nu-ti merge template-ul, incarca-ti tu singur graficul dupa instructiuni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

in ceea ce priveste aceasta strategie pot spune k este foarte buna dar am si cateva critici:D .. Ceea ce ma nemultumeste este faptul k in general profitul nu este foarte mare daca trebuie sa respecti cu rigurozitate toate regulile.... Eu foloseam o metoda destul de simpla dar foarte greu de ezplicat... Foloseam MA 5 cu MA 19 si inca un indicator ...adik ZIG ZAG iar lucrurile au mers foarte bine.....am castigat in 5 zile 450 pipsi. de cand am inceput sa folosesc metoda LP50 castigurile mele au scazut,dar pot spune ca sunt mult mai sigur cand fac o tranzactie. daca inainte foloseam un SL de 40 si un TP de 60-70...aplicand metoda LP50 folosesc SL 50 si TP de 30-40. eu va recomand sa incercati si metoda cu ZIG ZAG MA5 MA19 pentru ca mi se pare foarte buna si va poate aduce un profit considerabil. pe langa asta puteti face si o combinatie intre cele 2 metode adica sa folositi ZIG ZAG cu HistStepMAStoch din metodata LP50. Atunci cand zig zag este deja sus iar HistStep se schimba dupa verde pe rosu, acesta este un moment bun pentru sell. la fel si invers

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

in ceea ce priveste aceasta strategie pot spune k este foarte buna dar am si cateva critici:D .. Ceea ce ma nemultumeste este faptul k in general profitul nu este foarte mare daca trebuie sa respecti cu rigurozitate toate regulile.... Eu foloseam o metoda destul de simpla dar foarte greu de ezplicat... Foloseam MA 5 cu MA 19 si inca un indicator ...adik ZIG ZAG iar lucrurile au mers foarte bine.....am castigat in 5 zile 450 pipsi. de cand am inceput sa folosesc metoda LP50 castigurile mele au scazut,dar pot spune ca sunt mult mai sigur cand fac o tranzactie. daca inainte foloseam un SL de 40 si un TP de 60-70...aplicand metoda LP50 folosesc SL 50 si TP de 30-40. eu va recomand sa incercati si metoda cu ZIG ZAG MA5 MA19 pentru ca mi se pare foarte buna si va poate aduce un profit considerabil. pe langa asta puteti face si o combinatie intre cele 2 metode adica sa folositi ZIG ZAG cu HistStepMAStoch din metodata LP50. Atunci cand zig zag este deja sus iar HistStep se schimba dupa verde pe rosu, acesta este un moment bun pentru sell. la fel si invers

Sal adibig2003! Foarte interesant cea ce spui. Te rog da-mi si mie ZIG ZAG acela pe care il folosesti tu la aceasta strategie, si te rog sa-mi spui unde pui SL.

 

Multumesc

Bafta la pipsi!

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,sunt nou pe forum ,si in lumea forexului ,deocamdata incerc sa invat tainele tradingului ,pas cu pas,am inceput cursul babypips ,si de 2 saptamani folosesc strategia lui lazypawn ,,prima saptamana doar am urmarit chartul ,abia a doua saptamana am reusit sa deschid cateva poziti ,"ca la carte" urmarind regulile strategiei si pot sa zic ca am avut profit . Din a doua saptamana am reusit sa tranzactionez doar in 2 zile ,joi si vineri,din cauza serviciului ,si am iesit pe plus cu 77 pips per total . Am avut si 2 pierderi din cauza unor pozitii deschise fara a fi un pic atent la stiri si la regulile discretionare . Ce vreau sa va intreb ,nu stiu ce sa mai fac acum,sa incep live ? ,usor usor am inceput sa invat ,strategia am invatat-o pe derost,dar nu o folosesc mecanic,amestec si un pic de instinct . Chestia e ca nu stiu daca mai e folositoare,a trecut ceva timp de cand a fost prezentata de catre Lazypawn ,mai are rost sa o aplic ? Am vazut chiar un post in care a renuntat la ea . Dintre toate strategiile de pe forum ,bine nu chiar toate ca nu le-am vazut pe toate de pe forum ,asta m-a atras cel mai mult. Si as vrea sa stiu ce tipsuri mai puteti sa imi dati ,cei care au ceva experienta in live trading .Vreau sa invat the right way cum se zice,nu vreau sa ma grabesc .

 

Apreciez orice ajutor,"material didactic",indrumari ,lectii ,si bafta la pipsi :-?

Editat de razvan2009
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

indiferent de trsategia aleasa vei avea pierderi. Sfatul meu: citeste "la greu" forumul acesta si alte forumuri (inclusiv straine, daca stii engleza - unul ar fi http://www.forexfactory.com/forum.php). apoi joaca pe demo orice strategie pe care o consideri buna cel putin citeva saptamini astfel vei avea timp sa-i vezi si partile slabe.

Pe un cont real eu zic sa merita sa incerci minim 1k-2k euro, insa pina atunci invata money managementul si disciplina tranzactionarii (vei afla despre ea de pe forumuri).

pune orice intrebare si cei care au experienta iti vor raspunde in masura timpului disponibil. In concluzie - nu incepe un cont real. nu esti nici pe departe pregatit sa cistigi bani din forex (macar cit sa-i pastrezi pe cei initiali).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut razvan2009 si bine ai venit.

 

sfatul meu este sa NU incepi pe real. unii dintre noi au stat pe demo luni de zile. sfatul meu este sa CITESTI vreo cativa Gb de carti si sa aplici cele citite.

acum daca incep sa te intreb ce inseamna impuls, corectie, cum se manifesta pretul pe ele, faptul ca orice range inseamna o consolidare a pretului, sa te intreb cate ceva despre ratii fibonacci, despre volume, si ceva elliott, aoleo...... gata, ma opresc aici.

 

vezi ca sunt multe topicuri deschise de unde poti invata. cat despre strategii, indiferent pe care o vei alege, un alt lucru important este sa nu o schimbi dupa un timp scurt. trebuie sa lasi sa treaca ceva vreme sa te acomodezi cu ea, sa ti intri in mana ca sa zic asa, abia apoi poti spune ca merge sau nu.

daca dupa 1 2 3 sapt de lucrat cu o anumita strategie zici ca nu merge, atunci alea sunt pierdute, caci poate abia incepusesi sa te obisnuiesti cu ea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,sunt nou pe forum ,si in lumea forexului ,deocamdata incerc sa invat tainele tradingului ,pas cu pas,am inceput cursul babypips ,si de 2 saptamani folosesc strategia lui lazypawn ,,prima saptamana doar am urmarit chartul ,abia a doua saptamana am reusit sa deschid cateva poziti ,"ca la carte" urmarind regulile strategiei si pot sa zic ca am avut profit . Din a doua saptamana am reusit sa tranzactionez doar in 2 zile ,joi si vineri,din cauza serviciului ,si am iesit pe plus cu 77 pips per total . Am avut si 2 pierderi din cauza unor pozitii deschise fara a fi un pic atent la stiri si la regulile discretionare . Ce vreau sa va intreb ,nu stiu ce sa mai fac acum,sa incep live ? ,usor usor am inceput sa invat ,strategia am invatat-o pe derost,dar nu o folosesc mecanic,amestec si un pic de instinct . Chestia e ca nu stiu daca mai e folositoare,a trecut ceva timp de cand a fost prezentata de catre Lazypawn ,mai are rost sa o aplic ? Am vazut chiar un post in care a renuntat la ea . Dintre toate strategiile de pe forum ,bine nu chiar toate ca nu le-am vazut pe toate de pe forum ,asta m-a atras cel mai mult. Si as vrea sa stiu ce tipsuri mai puteti sa imi dati ,cei care au ceva experienta in live trading .Vreau sa invat the right way cum se zice,nu vreau sa ma grabesc .

 

Apreciez orice ajutor,"material didactic",indrumari ,lectii ,si bafta la pipsi :-?

stai minim 6 luni pe demo, de preferat 9 sau mai mult...forexul nu fuge nicaieri, asta e o afacere unde ai nevoie de calm si rabdare.

ce instinct poti sa ai dupa 2 sapt ? :)

nu intra pe live cu o strategie copiata de la altul, pe care chiar creatorul ei a abandonat`o, la care adaugi "instinct" . acorda`ti timp in care sa citesti, sa urmaresti piata, sa testezi ce se potriveste personalitatii tale.

succes

Editat de gubyiq
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.