Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

  • Moderators

Si se tot duce, s-a tot dus,

De dragu'unei copile

A disparut din cer de sus,

Pierind mai multe zile....

 

Cum ziceam, economia americana duduie... Nu euro este subevaluat, ci mai degraba dolarul a fost subevaluat toata aceasta perioada. Criza caselor, petrol scumpit artificial, aur, etc. Praf in ochi. Colosul ala nu sta in doua case si trei banci, cum nu a stat nici in 2 blocuri la 9/11. Europenii se duc la NY sa faca piata, pentru ca e mai ieftin sa iti iei un bilet de avion Paris-NY sau London-NY, sa cumperi acolo ce ai de cumparat, si sa vii inapoi, decat sa iti cumperi in urbea ta natala... Piata abia incepe sa se aseze. Mai e loc.

 

244 de pipsi dintre care 152 asigurati deja (SL se misca automat)

 

post-1272-1218163852_thumb.jpg

 

Asta a fost pe real. Urmatoarea poza e pe demo (nu am avut curaj sa joc contra dobanzii pe perioada asa de mare pe G/J, de altfel efectul dobanzii se vede copios!!!). Deschise dupa o metoda asemanatoare cu level trading, inchise adineaori (TP automat). Cont demo la Varengold:

 

post-1272-1218164785_thumb.jpg

 

Hai cu cresterea aia odata, ca sa pot juca GJ si pe real :)

Se pare ca mai avem de asteptat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce s-a spart suportul pe weekly, cine mai asteapta sa intre long pina la 1.62?

Warren Buffett are asa o vorba"Cand toată lumea in panica vinde, eu cumpar"

Desigur EUR a spart tot in cale si munte si vale....

Dar, totuşi pe perioada mare(weekly) eu vad mişcarea in sus necompleta... am si ajuns si la 50% Fibo la weekly, da se poate sa se coboare si spre 61.8%(1.5050),76.4(1.4817) si chiar la inceputul valului 5 de un grad mai mic 1.4439.

Nivelurile 1.4817-1.4440 le vad ca destul de puţin probabil, deşi au teoretic toate sansele.

Deci eu rămân cu părerea ca o sa mai fie peste 1.62

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Da, pe termen lung s-ar putea sa ai mare dreptate cu 1.62, eu as zice 1.65 sau chiar mai sus. Dar asta e pe termen luuunng...

 

Euro are prostul obicei ca pe termen lung (weekly si monthly) sa se miste NU in trei valuri, ci in doua. Cineva spunea miscare (in traducere traderloveasca) EDT, adica extaz-deceptie-tzeapa... De obicei intre extaz si deceptie formeaza un pattern clasic foarte evident, pentru ca toti sa creada ca e reversal. Apoi revine pe trend si da tzeapa. Am marcat cateva din aceste puncte cu un dot mare alb. De exemplu la inceputul lui '98 a fost un "seller dries and recall" perfect (semnal puternic de sell), apoi tzeapa - creste aproape 3000 de puncte. La inceputul lui 99, pe weekly a spart o rezistenta puternica, plus o linie de suport inceputa din '91, care s-a transformat ulterior in rezistenta si care se mentine pana in ziua de azi (inca puternica, chiar deasupra cursului actual), semnal puternic de buy. Si apoi tzeapa - cade aproape 4000 de puncte. In 2004 a foat un diamond, care se vede si pe MN, dar mai ales pe W1. Semnal de reversal, toata lumea short. Well... tzeapa, cursul continua sa urce si in ziua de azi, de 5000 de puncte incoace. Dar cel mai bun exemplu e octombrie 2006, pe care l-am trait pe pielea mea fiind proapat forexist pe bani reali de ceva vreme pe atunci, cand pe monthly a format un Head and Shoulders perfect si toata lumea era short (eu inclusiv). Imaginati-va momentul in care bara din octombrie 2006 era aproape la minimul ei, cursul se retrasese foarte putin, si toate candelele din partea dreapta a ultimului punct alb lipseau (normal, ele au fost pictate ulterior). Cum jucati? Long sau short, pe termen lung? Desigur, HS perfect, nici un suport pentru cel putin 300 sau 500 de pipsi la vale, rezistentza deasupra - gramada. Concluzia: Toata lumea short. Well... Tzeapa. Am pierdut atunci de m-a usturat fundu, transformand un profit anual baban de tot (procentual peste dublu) in profit anual de 30%. Sa pun si poza, ca vorbesc in gol..

 

post-1272-1218170170_thumb.jpg

 

Deci sa revenim, interesant este ca toate bulinele albe se pot asocia cumva cu evenimente macroeconomice majore, cum ar fi trecerea la euro, 9/11 (si inceputul showului in Afganistan), ori macelul pero-dolarier din Iraq. Ceea ce imi confirma inca odata teoriile expuse in Zeitgeist. Razbelul e sa tina fraierii saraci in frau, frica, teroare, si sa ia bani de la fraierii bogati (care printre altele joaca la forex...). Well... Conform cu toata povestea spusa "cu extaz" (hihi, imi place! plus retragere si tzeapa), miscarea in sus este intr-adevar incompleta, cum zice si Iordaki, eu o zic independent, si din alte puncte de vedere. Ultima linie rosie trasa ar tebui sa mai urce nitel spre "semnu intrebarii" pus acolo, conform liniei verzi de sub ea, dar nu inainte de retragere, care si ea ar trebui sa fie in doi pasi, cum arata linia alba de dedesupt. Si totul culmineaza cu tzeapa, cand toti vor fi short si dolaru va incepe iar sa scada (ori euro sa creasca) si sa mai lase gramada de fraieri fara bani. Probabil ca la anu vom asista iar la niste evenimente majore, de exemplu ceva buluceala prin Americi, eventual probleme rasiale (presedinte USA negru?), ori soldatii care se vor retrage din Irak (ca Obama ii vrea acasa pe toti - se taie tzeava la bomba de bedrol!) nu vor avea ce face acasa si o vor pune de niste meetinguri, ori coana Iuropa mai integreaza pe careva (2009-2010, ia ghiciti: trece careva dintre tarile noi integrate, la moneda unica in 2011-2012? ca sa inceapa sa isi faca rezerve valutare? he he he...), ori se face bursa de petrol in euro, cum voia Saddam (care a schimbat rezervele valutare ale Irakului din usd in euro, fiind unul dintre cei cativa care au cauzat inceputurile cresterii cursului acum 7 ani - unul dintre motivele pentru care a fost pus cu botu pe labe). Oricare din aceste evenimente, toate foarte probabile, ar duce la o crestere accelerata a cursului pentru o perioada. Si compunand cele trei miscari enumerate, vom avea ceva de tipul miscarii pe care am dat-o cu spray alb. Se poate sa bata topul, se poate sa nu. Suportul acolo e foarte puternic, si sa nu uitam ca a fost si ATH.

 

In plus, daca va aduceti aminte, discutam la inceputul anului (cand lumea zicea ca E/U o sa cada) o alta teorie, aceea cu doi ani trend, un an choppy, un an corectie. Conform acelei teorii, va spuneam ca acest an va fi anul choppy, de aceea e foarte greu sa faci predictii. Si ziceam atunci ca E/U va creste cam 800 de puncte, dupa care va scade peste 1000, pentru ca incheia anul pe crestere cateva sute de pipsi, si sa formeze candela anuala choppy (adica sub forma de titirez, cu corpul foarte scurt si umbre mari). Va rog sa cititi acel post pentru detalii. Well... puţ... de crescut a crescut, chiar si peste asteptari, aproape 1100 de puncte (un pic peste 1000 de la data cand povesteam), mult mai bine decat in cele mai optimiste preziceri ale mele. Apoi a luat'o in jos. Din miscarea in jos am vazut deja 800 de puncte. In mod cert trebuie sa urmeze o crestere de cateva sute (3-4-5), inainte de a mai cobori vo 8-900. Si sfarsitul anului ne va aduce iar o crestere de cateva sute (well, se termina alegerile la americani, normal, nu?).

 

Iata deci ca cele doua teorii se suprapun perfect. Daca va uitati la spray-ul mazgalit cu alb pe grafic (pus conform teoriei cu extazul si tzeapa), well, urmeaza un an de corectie (down, 2009), apoi doi ani de trend (up 2010-11, care se potriveste pe teoria cu alternanta anilor), si probabil iar choppy un an in 2012, cum ii sta bine dupa orice miscare mare, ca deh... (am inghesuit un pic desenul ca nu aveam loc destul in dreapta).

 

Si ca sa pun si cireasa pe tort, eu cred ca toata miscarea asta face parte dintr-o alta miscare mult mai mare (un cilcu Kondratiev) care - normal, nu-i asa?? - este tot in doi pasi, si care e undeva aproape de finalul primului pas. Asta e linia verde groasa pictata in dreapta jos, care va aduce prabusirea, cascada de spray alb care iese in afara graficului.

 

Well, om trai si om vedea. Deocamdata suntem short, si inca mai merge, de cand am facut poza si am inceput sa scriu M30 a inceput sa faca un cârlig in sus, iar stopul a mai coborat niste puncte.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Opinii la acest head and shoulders?

Mai mergem spre SUD in spre 1.5100

Si de acolo abia o sa avem o corecţie ceva mai semnificativa.....

Iar ca target final la căderea aceasta cred ca o sa avem undeva la 1.4850

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa suport si rezistenta pe graficul daily/weekly.

 

Voi dupa ce semnal de reversal va luati?Ca mie patternurile si divergentele mi le-a inghitit de fiecare data. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred c-ai vrut sa zici suport, nu rezistenta.

ma refer la zonele de pe grafic unde am vazut poticneli pe pret. uite exemplul pe graficul weekly. se vede si targetul urmator, la 1.48.

 

Rezistenta s-a spart de mult, a mai ramas linia de trend.Sau tu te referi la acele divele de rezistenta calculate de indicator?

post-1398-1218181759_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred c-ai vrut sa zici suport, nu rezistenta.

ma refer la zonele de pe grafic unde am vazut poticneli pe pret. uite exemplul pe graficul weekly. se vede si targetul urmator, la 1.48.

 

Rezistenta s-a spart de mult, a mai ramas linia de trend.Sau tu te referi la acele divele de rezistenta calculate de indicator?

Exact asa, dar cat de curând ar trebui sa plecam într-o corecţie (valul 4 a acestui mostru) si apoi cu valul 5 o sa coboram spre 1.4800-1.4850
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asa ma gindesc si eu, iordaki. cred ca 1.54 va fi testat inainte de 1.48, ca prea a facut-o pe suportul pina acum... insa ma gindesc ca pina la 1.48 nu mai sunt decit 300 si ceva de pipsi, asa ca s-ar putea sa-i faca si sa testeze 1.54 dupa aia http://forum.vamist.ro/public/style_emoticons/default/shy.gif

om vedea. urmarim ce se intimpla pe tf mai mici ca sa intram pe retrac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.