Sari la conținut

EUR/USD


maslow

Postări Recomandate

exact asa ma gindesc si eu, iordaki. cred ca 1.54 va fi testat inainte de 1.48, ca prea a facut-o pe suportul pina acum... insa ma gindesc ca pina la 1.48 nu mai sunt decit 300 si ceva de pipsi, asa ca s-ar putea sa-i faca si sa testeze 1.54 dupa aia http://forum.vamist.ro/public/style_emoticons/default/shy.gif

om vedea. urmarim ce se intimpla pe tf mai mici ca sa intram pe retrac.

Chiar ca a coborât dezastruos si inca 300 de pipsi acum par chiar teribil de mult. Rămân cu părerea ca din 1.5100/20 o sa înceapă corecţie

Acum apare întrebarea ce forma o sa ia aceasta corecte---Sincer sper la un Zig-Zag.

Si inca un moment cred ca pana la închiderea săptămânii o sa se întoarcă in valul B din corecţie, adică mai aproape de LOW-urile înregistrate pentru ca mişcarea nu e terminata si ar trebui sa dea de inţeles si se sa închide nu cu o lumânare de reverse .....mai degrabă neutra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m a surpins total apreciarea dolarului, ma asteptam la cel putin doua corectii maricele la euro dolar (15580 si 15460) si chiar continuarea trendului de buy dar nu a fost sa fie, (d.p.d.v.d elliott am mers pe un expanding flat sau (horizontal or expanding triangle -asta inca a ramas in picioare pana in momentul de fata(dar nu mai cred in el)). Aveam numai semnale de buy-toate scenariile mergeau peste 16500 cu final de trend pe la 1760, dar nu a fost sa fie. acum daca am facut in jos 4 de 1-2 abia ultimul pare aprope de sf si doar val 3 o sa atasez poza analizele sunt pe h4 daily.- mergem foare tare in jos (nu mai are rost sa spun numai ca in momentul de fata nu stiu ce ar putea fi) sunt total de acord cu tradelover -face parte dintr o miscare mai mare, asta la weekly. la lira dolar avem un mare zigzag si abia am inceput vaulul C finaulul e departe, am stat din martie pana acu intr un B flat cu c failure-(asta e parerea mea)am atasat posibile scenariii la lira pe topicul lira dolar. finalul e departe cu target la 18500-18300 si cine stie poate 17800 mai putin probabil -dar nimic nu e batut in cuie aici. cat de uj si a cam atins primul target 50% din val Weekly (sau e aproape aici sunt posibile doua topuri ori 110 ori 113? ) la uf targetul 10700 a fost atins e posibil sa urmeze 10116 sau 1144?.

 

 

 

P.S. pentru Tradelover- foarte interesanta teoria ta si total valida.

La fundamentale baieti e grav --toata lumea vorbeste(gura targului) (stiu ca nu are relavanta asa mare dar scriu pentru conversatie) ieri mister Trichet a vb de o incetinire a ritmului de crestere in UE si chiar probleme incepand de anul viitor --(ceee ce vad eu in piata este panica)-- -piata imobiliara da semne ca isi revine in america si criza pare aprope de sf. (daca nu as fi roman mai ca as crede chestiile astea si ma refer la anii cu alegeri la noi cand guvernul declara ca a fost si va fi lapte si miere -toata lumea e asistata social moneda se intareste economia duduie etc.- pacat ca americanii astia nu sunt romani).

 

 

P.S. asteptand miscarea in sus m a prins in hedge la gu si eu (acu o saptamana bagama mana in foc pentru buy la euro si inca unu mare.) acu

post-1776-1218184168_thumb.jpg

post-1776-1218184174_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m a surpins total apreciarea dolarului, ma asteptam la cel putin doua corectii maricele la euro dolar (15580 si 15460) si chiar continuarea trendului de buy dar nu a fost sa fie, (d.p.d.v.d elliott am mers pe un expanding flat sau (horizontal or expanding triangle -asta inca a ramas in picioare pana in momentul de fata(dar nu mai cred in el)). Aveam numai semnale de buy-toate scenariile mergeau peste 16500 cu final de trend pe la 1760, dar nu a fost sa fie. acum daca am facut in jos 4 de 1-2 abia ultimul pare aprope de sf si doar val 3 o sa atasez poza analizele sunt pe h4 daily.- mergem foare tare in jos (nu mai are rost sa spun numai ca in momentul de fata nu stiu ce ar putea fi) sunt total de acord cu tradelover -face parte dintr o miscare mai mare, asta la weekly. la lira dolar avem un mare zigzag si abia am inceput vaulul C finaulul e departe, am stat din martie pana acu intr un B flat cu c failure-(asta e parerea mea)am atasat posibile scenariii la lira pe topicul lira dolar. finalul e departe cu target la 18500-18300 si cine stie poate 17800 mai putin probabil -dar nimic nu e batut in cuie aici. cat de uj si a cam atins primul target 50% din val Weekly (sau e aproape aici sunt posibile doua topuri ori 110 ori 113? ) la uf targetul 10700 a fost atins e posibil sa urmeze 10116 sau 1144?.

 

 

 

P.S. pentru Tradelover- foarte interesanta teoria ta si total valida.

La fundamentale baieti e grav --toata lumea vorbeste(gura targului) (stiu ca nu are relavanta asa mare dar scriu pentru conversatie) ieri mister Trichet a vb de o incetinire a ritmului de crestere in UE si chiar probleme incepand de anul viitor --(ceee ce vad eu in piata este panica)-- -piata imobiliara da semne ca isi revine in america si criza pare aprope de sf. (daca nu as fi roman mai ca as crede chestiile astea si ma refer la anii cu alegeri la noi cand guvernul declara ca a fost si va fi lapte si miere -toata lumea e asistata social moneda se intareste economia duduie etc.- pacat ca americanii astia nu sunt romani).

 

 

P.S. asteptand miscarea in sus m a prins in hedge la gu si eu (acu o saptamana bagama mana in foc pentru buy la euro si inca unu mare.) acu

Nu pretind la absoluta dreptate, mai ales ca de zeci de ori ar refacut cauntul

Eu le vad asa.

 

http://smages.com/t/6e/36/6e368fb3c6b48ef372441cd383dcb569.jpg**http://smages.com/t/ca/81/ca815ebc62f38e92fc185e8799960970.jpg

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

varinta de buy nu a cazut (si eu m am gandit la un abc (daca e abc e flat-si probabil vom avea un elongated) cu c alungit la tine e varianata de buy si cu plecare de pe la 14870), pana aici e chiar foarte ok scenariul nu a cazut --idee e ca daca mai mergem in jos ce ar putea fi? daca mergem mai jos de 14878 pe termen mediu (daily chiar nu pot sa mi dau seama ce ar putea fi) ideeal ar ca dupa oprire sa nu fie un abc in sus -eu mi as dori un 12 12- ca sa poate intra adevar sa termine val 5-chiar daca va fi mai jos asta ar inseman inca un raly catre 158 -16- eu chiar am crezut in scenariu l asta dupa ce am vazut ca triunghiurile nu au cum sa tina. am atasat o poza din scenariul de buy din atasamentele tale.

 

 

P.S pentru scenariul bearish nu prea se leaga si chiar nu stiu ce e.

post-1776-1218187324_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

varinta de buy nu a cazut (si eu m am gandit la un abc (daca e abc e flat-si probabil vom avea un elongated) cu c alungit la tine e varianata de buy si cu plecare de pe la 14870), pana aici e chiar foarte ok scenariul nu a cazut --idee e ca daca mai mergem in jos ce ar putea fi? daca mergem mai jos de 14878 pe termen mediu (daily chiar nu pot sa mi dau seama ce ar putea fi) ideeal ar ca dupa oprire sa nu fie un abc in sus -eu mi as dori un 12 12- ca sa poate intra adevar sa termine val 5-chiar daca va fi mai jos asta ar inseman inca un raly catre 158 -16- eu chiar am crezut in scenariu l asta dupa ce am vazut ca triunghiurile nu au cum sa tina. am atasat o poza din scenariul de buy din atasamentele tale.

 

 

P.S pentru scenariul bearish nu prea se leaga si chiar nu stiu ce e.

Speculatorii sunt ca nişte vrăbii-- daca vad malai stau gramada pana-n nu il mănâncă pe tot si fac si gălăgie si zarva multa si aşa continua pana nu vine si nu le sperie cineva, atunci nu le mai vezi nici urma. Ce vreau sa zic-- e suficient sa avem o riposta mai mare si sa vezi cum dispar toţi "ursii". Nu exista căderi la nesfărşit si ar strica paterne mari si foarte mari....Nu o sa le permită.

Aşa ca o sa fie buy acum putem sa ne greşim cu +- 200--300 de puncte maxim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

interesanta cadere -- vom vedea ce va construi in continuare eu merge pe senariul de buy pe la 1500 voi cumpara caderea e neterminata dar altfel (vb lui iordaki) stricam patternu in oricecaz va face o corectie mai mare si in functie de corectie voi lua decizii. am citit mai multe forumuri si multi traderi sunt in deruta din cauza panicii multi vad schimbare de trend la weekly (argumentele ar fi nivelul 16 si shooting star la montly lumnare de intoarcere) cum am scris mai sus targeturile la uf si uj au fost atinse mai sunt inca doua dar ii trebuie corectie sau chiar reversal, nu sunt singurul care vede un mare V in sus sau in jos pe majore daca nu e sa fie ma voi conforma. in schimb nu mi place lira dolar --daca aceasta va cade in C pana la targeturi -18500-18300-- nici euro nu cred ca va urca prea mult.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate observa ochiul meu de speculator :) , pretul va intra imediat intr-o corectie, iar dupa ce stochasticul va iesi din OS, pretul va merge iarasi in jos pentru a forma o divergenta clasica.Binenteles coborarea va fi confirmata de o alta divergenta pe H4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

De cand ne certam noi aici :) a batut 1.5113, marind coborarea totala la 900 de pipsi, iar stochasticul pe D1 nu a mai fost asa de jos de doi ani, indiferent ca i-ati pune perioada de 3, 5, 8, 10, 31 sau mai mare. Asta ar arata ca o intoarcere (ori congestie la valoarea actuala) este iminenta. Pe de alta parte, un MFI pus pe grafic e undeva la mijloc, deci nu toti cei care erau long au fost dati afara. Mai are potential, cel putin inca pe atat cat a facut in ultimele zile. ADX-ul abia incepe sa creasca, indicand ca trendul down incepe sa prinda forma, este la valoarea 30, iar DX- este mult deasupra. O retragere pana la fosta linie de suport puternic din ultimele 5 luni (aproximativ 1.5380) este posibila oricand dupa asemenea cadere brusca. Dar daca se intoarce si se reflecta iar in jos (suportul devine rezistentza, ceea ce e foarte probabil, ca miscarea brusca a prins multi tauri pe picior gresit, care au cumparat la suport, abia asteapta sa revina ca sa vanda pe BE), atunci urmatorul target e asa cum l-am pictat eu cu spray, adica sfarsitul lunii (ori mijlocul lui septembrie) ne prinde cu euro la 1.4570.

 

Oricum, noi stam pe un profit de 353 de pipsi, din care am asigurat cu SL mai mult de 250. Ori 1.3 parai bucata (0.13 loturi). Sa tot fie la mai mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.