Sari la conținut

Linii de trend si divergente


Postări Recomandate

Salut,

sint intru totul de acord cu trasarea liniilor de trend, Elder spune acelasi lucru, acestea se traseaza prin open/close, nu prin high/low, acolo e un semn clar ca pretul a fost respins.

Urmareesc de citeva zile forumul asta si imi da o senzatie de absenta totala, in afara de citiva care posteaza, aproape toate threadurile sint moarte!

Ce se intimpla?

Stau toti pe forex factory si tsd?

Hai sa-l revitalizam un pic, baieti! Sint destui romani incepatori care ar mai invata cite ceva si e mai simplu pe limba lor.... =))

Legat de topic, am gasit zilele astea niste indicatori interesanti, care v-ar putea fi utili in aplicarea strategiei de fata.

Se pot seta cum va doreste inimioara, va pot arata cite timeframuri doriti simultan si nu incarca CPU-ul aiurea.

 

Eu folosesc CCI, Stoch si WPR, pe M15, M30, H1, H4 si D1.

 

Delectati-va!

All_CCI_v1.0.mq4

All_CCI_v1.0.ex4

All_RSI_v1.0.mq4

All_RSI_v1.0.ex4

All_Stochastic_v1.0.mq4

All_Stochastic_v1.0.ex4

All_WPR_v1.0.mq4

All_WPR_v1.0.ex4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum am zis, de obicei postam cind aveam ceva neclar; acum mi s-au clarificat multe lucruri... in plus nu mai am asa de mult timp sa postez exemple sau sa-mi scriu ideile, dar asta nu inseamna ca nu raspund la intrebarile altora.

citeste topicul, trage concluziile, treci pe practica si intreaba cind nu intelegi ce se intimpla.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

alerte pe liniile de trend. nu sunt decit email si pop-up, daca cineva ar putea sa adauge si sunet ar fi grozav. si daca s-ar mai putea ca activarea alarmei sa se produca doar dupa inchiderea candelei de partea cealalta a liniei, ar fi perfect.

Alerter.rar

Alerter4U.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

si din nou stergem praful de pe topic.

nu mai stiu daca am atasat aceasta arhiva (scleroza, ce sa-i faci...), are exemple de divergente si citeva pdf-uri explicative.

spor la studiat! si bineinteles, asteptam intrebarile.

Divergence.rar

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

primul exemplu: e-u, 30min, divergenta bearish ascunsa, confirmata (pret sub linia de trend). target cel putin 1.4090.

post-1398-1221523333_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Tocmai ma gandeam sa caut treadul asta, pentru ca am postat la analize EURUSD niste chestii legate de divergentele pe adx. Interesante de citit, pentru cine intereseaza.

 

Scoaterea lui de la naftalina e bine venita, mersi Scrat, gand la gand cu bucurie.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a mers bine tranzactia pe e-u, a atins 1.4090 (sincer ma mir cum n-a luat-o razna cu toate timpeniile care se intimpla acum in US, dar ce conteaza ce cred eu... trade inchis pe profit).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.