Sari la conținut

Linii de trend si divergente


Postări Recomandate

  • Moderators

Nu m-am putut abtine si l-am desenat. Mamaaa ce perfect e!

 

post-1272-1221745876_thumb.jpg

 

incepe cu gap, apoi valuri aproape perfecte... liniile albastre se inclina (adica presiune care se dezvolta in jos), suportii partiali se intalnesc in acelasi punct, toate proportiile se potrivesc, mediana trece exact prin varfuri... singura chestie care se impotriveste e ADX, care arata o divergenta usoara bullish (de aia l-am si pus pe grafic), in rest, in situatia asta wolfe wave theory zice ca se bate mediana (desenata cu rosu gros). Linia orizontala e locul unde ar trebui sa ajunga. Daca nu e trap (totul arata prea perfect, poate fi doar momeala pt fraieri ca mine care vad paternuri de astea si se grabesc sa intre short), s-ar putea sa bata chiar maine... vinerea a oferit de multe ori surprize...

 

Well, eu abia astept, ca sa pot intra dupa aia long, pe termen lung :) ca deh, dobanda e foarte tentanta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cumva e setup bullish? s-a format chiar dupa un trend descendent puternic.

 

Nu m-am putut abtine si l-am desenat. Mamaaa ce perfect e!

 

post-1272-1221745876_thumb.jpg

 

incepe cu gap, apoi valuri aproape perfecte... liniile albastre se inclina (adica presiune care se dezvolta in jos), suportii partiali se intalnesc in acelasi punct, toate proportiile se potrivesc, mediana trece exact prin varfuri... singura chestie care se impotriveste e ADX, care arata o divergenta usoara bullish (de aia l-am si pus pe grafic), in rest, in situatia asta wolfe wave theory zice ca se bate mediana (desenata cu rosu gros). Linia orizontala e locul unde ar trebui sa ajunga. Daca nu e trap (totul arata prea perfect, poate fi doar momeala pt fraieri ca mine care vad paternuri de astea si se grabesc sa intre short), s-ar putea sa bata chiar maine... vinerea a oferit de multe ori surprize...

 

Well, eu abia astept, ca sa pot intra dupa aia long, pe termen lung :) ca deh, dobanda e foarte tentanta...

post-1398-1221795037_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Well, poti sa il iei si asa, si eu m-am gandit, atat datorita trendului down de care zici tu, cat si datorita inclinarii in jos pe care o are. De obicei WW bearish e inclinat in sus si WW bulish e inchinat in jos (ca flagurile, ori toarta la "cup and handle", sunt inclinate in directia contrara trendului). Problema lui insa este ca apare peste weekend, iar bucata aia care apare ca turnul eiffel rupta in jumatate la inceput ar trebui vazuta cu un gap (in timp) de cateva bare intre (adica gapul in pret care apare, eu l-am intins in mintea mea si in timp). Atunci apare bearish clar.

 

Daca e cum zici tu, acum suntem in partea finala, am trecut de punctul 6, si ar trebui sa bata direct 204, eventual in 2 waveuri scurte. S-ar putea sa ai dreptate, avand in vedere ca si ADX incepe sa intinda divergenta bullish deja formata anterior, de care vorbeam (o largeste!) si de asemenea Stochasticul atat pe D1 cat si pe H4 are un buy-recall (a iesit scurt din zona OB si acum s-a intors si intra iar in OB, de obicei asta e semnal de buy, vezi tutorialul lui Denis Karr despre Stoch). Dar stoch pe D1 a facut 2 hook-uri (!! semnal de sell) de aia eu nu as pune mare baza pe el, cred ca miscarea in sus e epuizata, si suntem d'abia in punctul 5 all WW-ului. Teoria spune ca WW depaseste un pic linia de canal (adica rezistenta improprie in cazul nostru) in punctul 5, intotdeauna. Apoi se intoarce, si semnalul de confirmare e dat de reintrarea in canal. Ceea ce tocmai vedem acum e o depasire timida a liniei. Aici insa e alta nenorocire belita, vorba unui prieten, pe cazul concret al nostru, nu avem nici o linie de canal, ci e chiar linia de rezistentza proprie (adica inclinata in jos), de aia nici eu nu prea stiu ce sa cred. E sus? E jos?

 

Totusi desenul era asa de frumos, ca nu m-am putut abtine sa nu il pun. Si ca "feeling" eu sunt in continuare bearish. Era in discutie doar cat de jos se poate duce, daca se confirma. Ca in sus e clar: daca se duce in sus, se poate opri oriunde, 204, 213, 229, chiar peste 250, sunt cifre perfect posibile, le-am mai avut, au mai fost praguri recent, nu ar mira pe nimeni. Eu voiam sa zic ca si 179 este perfect posibila, conform TA. Cifra este cumva incredibila pt unii in acest moment, mai ales dupa ce am avut anul trecut pe vremea asta peste 251, si nimeni nu credea cand eu ziceam ca e posibil sa bata 189 (well, eu insumi nu m-am asteptat sa se intample asa de repede, nici nu ma asteptam SERIOS sa se intample, dar era o posibilitate). Pe de alta parte, la asa coborare, ma mir cum de nu s-a retras mai deloc pana acum. Poate se intampla ceva ce nu stim noi. Or fi vrand englezii sa treaza la euro? :)

 

Apropo, RECOMAND TUTUROR cartea de care zicea ener ("When Genius Failed") acum vreo cateva zile. Mi-a dat-o si mie pe mess si am citit-o pe nerasuflate in ultimele zile, printre asteptarile de confirmare de la ATC08.

 

later edit: Ca sa nu deviez de la topic, am creat un topic nou legat de ATC08 si am mutat tot ce scrisesem aici in continuare, pentru ca s-a lungit si era o deviere serioasa de la topic. Oricum ne trebuie un thread despre ATC. Acolo in primul post explic si cum am ajuns sa citesc cartea, si de ce se merita sa o cititi.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa propun o mica modificare a regulei initiale de intrare in tranzactii: urmarim trecerea CCI dincolo de +/-100, in loc de trecerea prin 0.

setarile ramin aceleasi: CCI 14 (close sau typical - eu prefer typical, dar depinde de fiecare).

 

Dragi traderi incepatori,

...

In termeni simpli metoda, asa cum spune si in titlu, se bazeaza pe linii de trend; spargerea liniilor de trend si trecerea prin nivelul 0 la cci(14) reprezinta semnalul de intrare long/short. Semnalul de iesire este dat la atingerea nivelelor 2.5R sau 2.5S de la fibo_pivot. Deci nu trebuie sa faceti previziuni si sa va bazati pe ele, trebuie doar sa asteptati confirmarea trecererii pretului peste liniile de trend.

...

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

hihi, Marco, tocmai ai descoperit cum e construit matematic CCI...

 

CCI nu este decat o "ratie" de variatie a pretului (vezi pe investopedia formula de calcul), e normal ca sa ajunga la extreme cand pretul iese din monotonie (a se citi canal). De aia unii zic ca nu iti trebuie nici un indicator, ca pretul e cel mai bun indicator, si ca toti indicatorii nu fac decat sa urmareasca pretul. CCI bate capetele cand pretul sparge linii de trend, ori un pic inainte ca pretul sa ajunga la linia de trend. Nu e decat consecinta a exprimarii lui matematice. Tot asa cum RSI face linii de suport si de rezistenta pe care le sparge un pic inainte ca pretul sa le atinga. Nenorocirea e ca nu poti sa le iei de bune, deoarece uneori pretul nu trece dincolo de linie (multe semnale sunt false). RSI e la fel ca CCI, doar ca e limitat sa stea in intervalul 0-100, un fel de CCI procentual, daca vrei. Eu cu CCI nu prea m-am jucat, dar la RSI sunt "expert" :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

situatia e complexa si are multe aspecte, domnu ovidiu :) .

tradelover are un post foarte fain despre comportamentul oscilatorilor principali, si despre cum se pot folosi liniile de trend si pe ei.

acuma, ce vreau eu sa zic e ca se pot face si diferentieri pe situatia cu CCI dincolo de +/- 100: in sensul trendului, in majoritatea cazurilor e suficienta trecerea lui CCI prin 0; in momentele in care suspectam ca trendul se schimba, musai asteptam 100.

am sa revin cu niste exemple cind am timp...

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat!!

Intradevar sunt fel si fel de situatii.Dar parerea mea este ca cel mai bine e sa asteptam spargerea liniei de trend.E adevarat ca in anumite situatii lasi cativa pipsi, dar in alte situatii te salvezi de la un reversal fals.

Eu am ajuns cu contul din aceasta cauza.N-am asteptat trecerea peste linia de trend.

post-1335-1221993227_thumb.jpg

Editat de MarcoTrader2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.