Sari la conținut

Linii de trend si divergente


Postări Recomandate

Marco,

Incearca vreo cateva tranzactii si vezi pe unde ai probleme. Posteaza-le si sa vedem si noi cu ce te putem ajuta.

 

@Scrat!!!

Nu vrei sa dam si cu putin Pronto pe acest topic si sa punem analize concrete?Teoria si cateva exemple sunt simple dar sa vedem unde intaplmin dificultati.Si chiar as avea o problema de rezolvat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problema la care m-am gandit am rezolvat-o.O sa ma uit pe grafic sa caut un exemplu bun.Pana atunci am sa atasez chartul de la EU Weekly.

Deci se observa ca linia de trend cea rosie nu a rezistat mult timp, doar a retinut putin pretul la acel nivel, iar linia de trend galbena, adica ultimul nivel pare sa reziste ceva ma mult, ba chiar ma astept la o urcare, fiind prezente un pattern de reversal si o divergenta pe CCI.

post-1335-1221645339_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite cum vad eu situatia.

am sa incep cu graficul monthly: pretul s-a lovit de linia de trend ascendenta, care sustine miscarea in sus. fiind vorba despre trendul de pe monthly, cred ca era clar ca ricoseaza inapoi in sus - macar pentru un retracement, daca nu chiar un reversal spre un nou virf peste 1.6039 (in momentul asta nu stiu care varianta este corecta).

nu prea vad nici o divergenta relevanta pe acest grafic, asa incit presupunerea mea este ca trendul ascendent ramine intact, deci actiunea principala este de a intra long pe fiecare scadere.

 

graficul weekly: am marcat divergenta bearish clasica pe virfuri. am pus si linia de trend care arata confirmarea divergentei bearish si momentul de intrare pe short.

in momentul de fata, nu vad nici o alta divergenta pe oscilatori la graficul weekly. vad doar un nivel oversold puternic, ceea ce imi spune sa ma duc pe graficul daily, ca sa caut o oportunitate de intrare long pe un eventual retracement in sus.

post-1398-1221657812_thumb.jpg

post-1398-1221657824_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai departe.

 

graficul daily imi arata o divergenta bullish clasica, ceea ce impreuna cu nivelul oversold puternic de pe weekly sugereaza ca e timpul pentru o schimbare de directie. cind? pai, avem mai multe variante in functie de graficul pe care ne decidem sa facem intrarea:

1. cel mai sigur si mai clar este cind linia de trend de pe daily va fi incalcata, sau

2. ne uitam pe graficele inferioare, h4 si h1 si incercam sa intram mai precis. dezavantajul cu aceste timeframe-uri mici este ca intrarea nu e asa sigura ca pe daily, insa nici SL-ul nu e asa mare.

 

si am ajuns si la graficul h4. ei bine, aici incep sa vad semnalul de long mult mai bine conturat.

am lasat linia de trend de pe daily pentru o imagine de perspectiva mai buna.

ce vedem? 2 lucruri importante:

- primul, o serie de divergente clasice bullish pe trendul descendent, marcate cu linii albe; asta e normal pe un trend descendent puternic, si pot sa fie o gramada... uitati-va pe g-j, o sa gasiti foarte multe in cadrul aceluiasi trend. din experienta proprie, va spun ca nu e bine de intrat contra trendului indiferent cite divergente fac oscilatorii. asa ca... astept un al doilea semn.

- al doilea, o divergenta ASCUNSA bullish, marcata cu linia rosie. e, asta nu mai e normal pe un trend descendent, si dupa parerea mea este semnalul ca trendul daily s-a schimbat si suntem pe primul retracement (am subliniat daily pentru pina acum caderea de la 1.6039 am urmarit-o pe daily, si pentru ca e important la stabilirea nivelelor fibo de retracement). asa ca, recomandarea mea este de asteptat finele miscarii h4 in jos dupa care se intra long cu target (cel putin) pe un fibo relevant intre 1.6039 - 1.3885. pentru cine urmareste si topicul cu analiza EW, flames are varianta cu un nou maxim pe e-u, dincolo de 1.6039.

tot scenariul acesta trebuie reevaluat daca pretul se duce mai jos de 1.3880.

 

P.S. ceea ce am descris la graficul h4 se poate aplica cu succes la orice timeframe. o serie de divergente clasice contra trendului, urmate de o divergenta ascunsa in acelasi sens (divergente bullish clasice urmate de divergenta bullish ascunsa; sau divergente bearish clasice urmate de divergenta bearish ascunsa) reprezinta o configuratie cu o rata mare de succes.

cam asta e... sper c-am explicat destul de clar.

post-1398-1221659579_thumb.jpg

post-1398-1221659585_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Foarte fain, Scrat! bravo! Mai, tu si cu Iordaki o sa ma convingeti pana la urma ca eurusd urmeaza sa creasca... hihi...

da' eu tot bearish il vad, adica deocamdata balbaiala, cum ziceam mai deunazi, apoi in jos. Vad ca ieri si azi a tinut cu mine :)

Drept urmare am trecut la trading demo, si bine am facut....

 

Da' analizele tale, foarte misto! Eu tocmai ma pregateam sa ii zic lui Marco ca divergenta aia care o vede el e sus in varful trendului si e bearish, nu prea se lega cu ce voia el, cu cresterea adica. Tu insa, ai zis-o foarte misto. Imi place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam' fain de apreciere!

acuma, ar mai fi niste lucruri de zis. din punctul meu de vedere, caderea s-a cam terminat pentru moment. asta inseamna doua lucruri:

- ori incepe o consolidare

- ori incepe un retracement (care de fapt sa fie un reversal si sa vedem un nou maxim pe monthly).

nu stiu care din variantele astea o sa mearga pe termen lung, insa stiu ca pe termen mediu o sa vedem pretul inapoi in sus. cit de mult, ramine de vazut.

 

p.s. parerea mea e ca fondul ramine bearish. insa dupa ce ispravi fac americanii, imi vine greu de crezut. pina una alta, pretul a facut ricoseu din linia de trend... cu sau fara lehman, aig si alte gogosi. asa ca, in loc sa casc ochii si urechile la prostiile de pe wall street, mai bine imi analizez graficele si imi asum riscuri calculate.

 

Foarte fain, Scrat! bravo! Mai, tu si cu Iordaki o sa ma convingeti pana la urma ca eurusd urmeaza sa creasca... hihi...

da' eu tot bearish il vad, adica deocamdata balbaiala, cum ziceam mai deunazi, apoi in jos. Vad ca ieri si azi a tinut cu mine :)

Drept urmare am trecut la trading demo, si bine am facut....

 

Da' analizele tale, foarte misto! Eu tocmai ma pregateam sa ii zic lui Marco ca divergenta aia care o vede el e sus in varful trendului si e bearish, nu prea se lega cu ce voia el, cu cresterea adica. Tu insa, ai zis-o foarte misto. Imi place.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca un grafic, g-j. aici situatia cred ca arata in felul urmator:

 

daily arata divergenta bearish ascunsa puternica, cu configuratie de consolidare/congestie - vedeti elipsa gri si uitati-va la configuratia oscilatorilor. urmatoarea miscare are mai multe sanse sa se produca in jos decit in sus, DAR se intra NUMAI pe confirmare. confirmare pe care o cautam pe un grafic inferior celui daily, incepind de la h4 in jos.

 

h4 e destul de complicat, pentru ca desi graficul daily arata OS pe oscilatori, pretul (paradoxal!) continua sa coboare intr-un canal. am mai pus o linie de trend in interiorul canalului, care se vede foarte bine pe h1 (da' tre' sa schimbati voi si sa va jucati cu asta, ca nu pun graficul h1 aici). pina cind nu vedem o iesire din acest canal de pe h4, adica trecere peste virful de la 192.04, nu cred ca putem vorbi de o schimbare de trend pe termen mediu - cu alte cuvinte, retracement.

daca acest virf este depasit, urmatorul target cred ca va fi la 38.2 fibo de pe daily, care e situat la 196.46.

daca linia de trend minora, rosie (din interiorul canalului principal), este incalcata, atunci probabil vom vedea pretul din nou in jos.

 

in astfel de situatii (consolidare/congestie) e bine de tranzactionat in functie de nivele de suport/rezistenta. spre exemplu, short la limita superioara a canalului, cu target la limita inferioara; sau long daca pretul iese ferm deasupra canalului. sau stam pe tusa si ne facem lectiile.

post-1398-1221734908_thumb.jpg

post-1398-1221734931_thumb.jpg

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.