Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

ma bucura teribil revigorarea acestui thread (( ca sa fac o marturisire se cam implineste un an de cand am citit prima data strategia lui mfx -am practicat o pe demo cu ceva timp in urma cu f mare succes dar dintr un motiv care imi scapa am renuntat la ea- a fost pur si simplu, fara vreo motivatie anume!!!, intre timp am abordat elliot wave l am inteles f bine dar ceva imi scapa in modalitatea de trading nu de analiza si de intelegerea miscarilor: ceva de genu il inteleg dar nu pot sa l aplic- nu cunosc f bine aceste motive care dupa pararea mea sunt de ordin psihic -nu sunt pshilog si nici un mare cunoscator in tainele mintii- revenirea la h4 daily nu face decat sa ma bucure teribil si sa mi lamuresc anumite chestiuni in urma discutiilor cu tavi si mfx,)).

 

o sa particip pe contul demo care vad ca merge din plin si cu ceva harababura acolo (intr un timp destul de scurt -o saptamana si deja sunt peste 10 %) -asta ar face orice trader invidios-- eu voi merge pe alte perechi ca sa nu incurcam lucrurile .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal all!

E prima mea analiza postata in acest thread ...... deci va rog sa avem ingaduinta ....... multumesc.

Cu toate ca e un time frame mic .... nu ma intereseaza sa intru in aceasta tranzactie ...... ma intereseaza principiul in sine.

 

Avem un pattern bullish Bat.

Linia de trend incalcata (arata asa deoarece am trasat-o pe graficul linie, unde sunt afisate valorile close)

Divergenta clasica bullish.

Nivel OS.

Ma gandeam la un SL 0.9505 cu un TP initial la 0.9696.

Ce parere aveti?

post-2359-1225586507_thumb.jpg

Editat de cornelantoche
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal all!

E prima mea analiza postata in acest thread ...... deci va rog sa avem ingaduinta ....... multumesc.

Cu toate ca e un time frame mic .... nu ma intereseaza sa intru in aceasta tranzactie ...... ma intereseaza principiul in sine.

 

Avem un pattern bullish Bat.

Linia de trend incalcata (arata asa deoarece am trasat-o pe graficul linie, unde sunt afisate valorile close)

Divergenta clasica bullish.

Nivel OS.

Ma gandeam la un SL 0.9505 cu un TP initial la 0.9696.

Ce parere aveti?

Daca ne referim strict la 15 min intrarea long nu e rea cu precizarea ca nu cred ca va atinge tp-ul.Mai degraba vad un tp pe la 0.9629. Dar tinand cont de ceea ceea ce se vede pe 1h si 4h as spune ca intrarea de baza va fi short pe o divergenta bearish ascunsa(si bininteles cu celelalte conditii de rigoare) dupa ce longul tau se consuma , deoarece banuiesc ca vom vedea o continuare a coborarii sub forma unei corectii pe 1h cu tp macar pina la 0.9390. Dar piatza poate infirma in orice moment toate anticiparile....Deci...traieste clipa!

 

:))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cornelantoche

Welcome on board!

Mi se pare super tare tranzactia. E optima si tp poate fi lungit mult si bine. Punctul meu de vedere e sa ne uitam la tf 5min, unde se vede clar ca cel mai probabil urmeaza o impulsiva in sus care va depasi ultimul varf, ala de la 0.9696

Am atasat si poza ptr. clarificare

post-1465-1225614599_thumb.jpg

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit mult la o situatie...

Am discutat cu multi traderi incepatori sau mediu avansati, care se plang de MM si de faptul ca n-au bani multi de investit la bursa; asadar incearca "sa dea tunuri" in forex, folosind tranzactii cu risc ridicat, in ideea ca din cateva tranzactii vor capitaliza contul. Il vor aduce la o suma din care sa poata face trading for living...

Premiza s-a dovedit intotdeauna falsa. Cateva tranzactii poate vor reusi, dar la prima tranzactie nereusita contul se volatilizeaza. Asadar nici nu pot sa-i sfatuiesc altceva decat sa reduca riscul cat mai mult. Sa zicem un sl de 0.5% din cont. Punct! Batut in cuie.

Apoi, sa intre in directia trendului, imediat dupa corectie (ptr. minimizarea sl-ului si maximizarea profitului). Dupa ce pretul se indeparteaza de pozitia noastra, asiguram sl pe profit. Putem dup-aia sa piramidam. Totusi ptr. multi si asta e complicat.

Atunci ce ne ramane? Ar mai fi versiunea ca dupa ce sl e asigurat pe profit, sa vanam alte perechi si sa adaugam pozitii sistematic, pe masura ce fiecare tranzactie are sl pe profit. O sa dau cateva exemple si in acest sens. Cu cateva tranzactii corect facute in fiecare zi, s-ar putea ajunge foarte departe... :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar mai fi o solutie, pe care eu o aplic.Tranzactionarea pe un Tf mic, cum e M1, M5, unde va puteti permite un Sl strans 10-15 pipsi, uneori si 5 pipsi.Dar trebuie sa stapanesti bine strategia, deoarece Tf-urile cele mai mici sunt cele mai grele.

Timeframe-urile mici produc foarte multe "zgomote" de aceea evit foarte mult tranzactionarea pe aceste tf + ca duce la scalping in definitiv ..... ceea ce nu e atat de sanatos.

E super ok sa facem o intrare pe un tf mic ........ insa sa avem target pe un tf mare.

Dupa cum s-a vazut la mfx se poate intra cu SL strans pe timeframe mic si cu target pe tf mare, asta aducand un r r foarte bun.

Fiecare cu stilul sau, nu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta vroiam sa zic si eu: analizam pe tf-uri mari h1/h4/daily dar facem intrarea in tranzactii pe tf-uri mici, in ton cu miscarile de pe tf-urile mari.

Si chiar am recomandat intr-un post trecut, ca daca tranzactionam la h1 (intraday), sa facem intrarea pe tf m5 (mai nou cu volatilitatea extrem de mare, pe diverse perechi, chiar pe m1), daca lucram cu h4, facem intrarea precisa la m15 si daca lucram pe daily, facem intrarea in tranzactie la h1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Binenteles.Se poate lua si exemplul lui Mfx.doar ca daca iti propui sa faci 50 de pipsi pe zi e destul sa iti pui targeturi pe acele tf-uri, sau ai putea intra in piramidare, pana cand se atinge targetul de pe Tf-ul mai mare.Sunt multe modalitati, important e sa analizezi corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca ceva...

Eu am observat ca Pe M1 e mai putin zgomot decat pe M15, cu tot ca ma asteptam sa fie exact invers.

Daca nu pe real, pe demo e foarte bine de tranzactionat pe M1.Sunt o multime de semnale (cele mai multe dintre ele corecte) si poti capata experienta mult mai repede

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.