Sari la conținut

EURO-DOLAR


flames

Postări Recomandate

Legat de fundamental, pe la Tv se aude ca USD-ul intr-a din nou intr-o gaura.Iar Bush a venit cu un discurs, cum ca sa nu ne facem griji (adica americanii) ca o sa se stabilizeze treburile.

Din asta inteleg ca euro are de mers inca in sus.Cat de bine se coreleaza fundamentalul cu tehnicul, iar altii se cearta pe tema "care-i mai buna".

Nu e nici o legatura intre fundamenta si tehnic probabil sta J.W Bush si citeste acest forum, sau poate mai si face si elliott

post-1926-1222412213_thumb.jpg

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul va cobori cel mult pana la linia de trend.Daca uniti linia canalului cu linia de trend o sa va dea o extrema.De acolo, zic eu ca nu va mai cobori.(totodata terminarea undei 4).Daca va cobori mai jos va strica si constructia EW, ceea ce nu-mi vine sa cred, din cauza ca sunt multi suporti in acea zona

post-1335-1222498874_thumb.jpg

Editat de MarcoTrader2007
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul va cobori cel mult pana la linia de trend.Daca uniti linia canalului cu linia de trend o sa va dea o extrema.De acolo, zic eu ca nu va mai cobori.(totodata terminarea undei 4).Daca va cobori mai jos va strica si constructia EW, ceea ce nu-mi vine sa cred, din cauza ca sunt multi suporti in acea zona

Poate sa coboare si sa intersecteze chear sa se scufunde mult mai adânc peste presupusul al tău val 1 si v-a fi in patern(ăsta nu înseamnă ca aşa v-a face).

Răspunsul il găseşti undeva pe la analize elliot făcut de mine

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt invatacel asa ca vreu sa vad daca ce am calculat e bine.

Motivul este faptul ca a spart 38.2, tehnic si doi, joi a mai cazut o stea, asa ca mi-e greu sa cred ca vor fi destui bani sa tina jos ceea ce, logic, trebuia sa fie demult sus.

 

Daca am dreptate maine vom vedea un salt foarte frumos urmat de stabilizare la 1.4620.

Missy Elliot e greu pt mine dar cum vad la Iordaki sansele sunt mai mari in sus.

 

 

EURO/USD - Fibonacci pentru Luni si Marti.

 

Buy 1,4605

 

Sell 1,4720

post-2659-1222609903_thumb.jpg

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am coborât mai mult decăt aşteptam

Dar cauntul e actual. S-ar putea sa avem aşa varianta

 

http://clip2net.com/clip/m3810/thumb640/1222684882-clip-352kb.jpg

 

P.S. Barbones printre altele aici e EWA charturi se publica

Editat de iordaki
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am coborât mai mult decăt aşteptam

Dar cauntul e actual. S-ar putea sa avem aşa varianta

 

http://clip2net.com/clip/m3810/thumb640/1222684882-clip-352kb.jpg

 

P.S. Barbones printre altele aici e EWA charturi se publica

Ok. Scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piata e foarte grea si nu vreau sa mai postez ceva pana nu se linisteste ca nu vreau sa influentez pe careva -adevaru ca am cateva variante dar am capatat o oarecare neincredere pe termen mediu si lung in ceea ce priveste dolaru.

 

vreau sa discutam aici cateva aspecte de ordin funadamental si tehnic fara grafice:

 

1. piata se comporta atipic foarte greu de descifrat si in elliott

2. piata sufera niste mutaii majore (sa fie niste corectii mai serioase? ) sunt intrebari la care vom afla raspunsuri mai tarziu!

3.ce se intampla? de ce piata se citeste din ce in ce mai greu? de ce sunt asemnea volatilitati? de ce atata frica, panica? undeva nu merge bine si ne scapa noua traderilor ceva! atunci ce anume? se merge in monoval pe tf mari si cred cu volume imense ceee ce ma face sa cred ca bancile centrale umbla si tot umbla in piata dupa cum ati si auzit la stiri. am vazut patternuri care au fost facute praf intr un timp record as spune!!!!(dar asta e alta idee)!!!

iar am scris alambicat ... sper sa ma intelege ti!

 

incercari de raspuns.

am vazut comportamentul perechii euro dolar in timpul nfp ului (f atipic) si deloc normal (nfp atat de negativ si dolar care se inatarseste) care e raspunsul? eu am o idee dar vreau mai mult, sunt sigur ca si mie imi scapa ceva! poate f mult!

nu discut de criza din america, de criza din europa nu asta ma intereseaza acu, vreau un altfel de raspuns (poate il aveti voi) eu va zic cam ce am auzit.

 

1.

in luna august anul asta s a semnat un acord intre fed si bce boe si boj (acordul swap daca engleza mea e buna si am inteles ce spunea mister trichet pe euronews de egalizare (sau ceva in sensul asta tipul vobeste intr o engleza cu accent frantuzesc) sau de normalizare a dobanzilor intre euro si dolar si celelate majore)(normalizare cred ca e cuvantul mai bine folosit) -nu sunt f sigur ca am inteles eu perfect!!! trichet spune ca infuzia de lichiditate sunt de ambele parti ale atlanticului (brusc sa nu i mai placa lui trichet un euro tare ba il vrea foarte jos si foarte repede ) euro alearga ca un ferrari zilele astea, si intr o singura directie !

 

2.se voprbeste de nevoia de lichiditate (lichiditatea se face intr o proportie covarsitoare in dolari) in momentul de fata - se scot sute de miliarde de dolari zilnic din piata (poate am gresit cifra dar se scot cantitati imense) dolarul se apreciaza prin lipsa lui efectiva. intrebare: cat va mai dura? aprobarea planului de 700 miliarde inseamna cu siguranta alti bani scosi pentru nevoia de lichiditate (poate mai si tiparesc dar nu cred ca atat de multi )(e doar o parere personala) si asta numai in SUA, patternurile la tf mari si f mari au fost stricate la unele perechi sau chiar au inceput mari impulsuri in jos ca la aud si gbp la euro sunt rezervat (BRL va umbla la dombanda si se gandeste si BOE care e scopul ce nu a mers bine ca acu doua luni s a umblat ultima oara?) cerearea de dolari sa fie atata de mare incat sa mai mergem jumate de an (poate mai mult) pe apreciere de dolar? ca fundamental adica economic este un non sens cee ce face dolaru! nu neg ca in europa nu merg lucrurile cum trebuie dar parca amplitudinea miscarilor e prea mare -mult prea mare! de unde atat panica ?

 

stiu ca si voi aveti cateva inrebari sau mai multe si poate aveti si ceva raspunsuri! as fi recunoscator daca postati chestii constructive, stiri, idei...etc.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

capitalul din toata lumea se scurge inapoi spre US. companiile mari din US isi lichideaza "proprietatile" si scot dolarii de pe piata.

 

http://www.forexfactory.com/news.php?do=news&id=111160

 

If you can't understand dollar strength, here's a clue

 

Many cannot figure out how the dollar can rally amid a rapidly slowing economy and and a historic credit crunch. Here is a strong hint: capital is flowing out of overseas and emerging markets and back into the US as the decoupling theory (the idea that the US and emerging markets had become delinked) proved to be deeply flawed. Reuters is running a headline saying the MSCI LatAm index is down 10% today alone. similar moves have been seen in Asia while the associated commodities bubble continues to leak. All these trades were predicated on an ever-weaker dollar. A years-long trend is being unwound in months; we are only on about month-three of the reversal. It could still have quite a way to run. A sustained break below 1.3665 is of monumental importance near-term.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

piata e foarte grea si nu vreau sa mai postez ceva pana nu se linisteste ca nu vreau sa influentez pe careva -adevaru ca am cateva variante dar am capatat o oarecare neincredere pe termen mediu si lung in ceea ce priveste dolaru....

 

 

 

...stiu ca si voi aveti cateva inrebari sau mai multe si poate aveti si ceva raspunsuri! as fi recunoscator daca postati chestii constructive, stiri, idei...etc.

se pare ca EW nu da rezultate, se pare ca AT nici atat, piata nu reactioneaza la calendarul economic.... ce e de facut?

 

cred ca ar trebui sa ne uitam un pic si catre politica economica :P

 

repet paritatea ar trebui sa fie la 2 dar, DAR nimanui in europa nu i-ar conveni DPDV economic atata timp cat vrem sa producem si sa exportam. probabil ca o recesiune nedeclarata bate la usha ceea ce presupune ca pretul la materiile prime sa scada, ceea ce automat ar duce la intarirea dolarului. probabil ca marile puteri economice vor sa revina la un punct unde toata lumea o ducea bine in sensul ca exista un echilibru. nimeni(aici ma refer la majoritatea) nu vrea USA sa pice ca ar pica toti(majoritatea :) tarilor superdezvoltate).

 

si atunci se incearca o revenirte pe alt palier. se stie bine ca si inflatia este o problema majora daca europa a tot stat cu ochii pe ea, america inca nu a bagat-o in seama preocupata fiind de a evita o adevarata prabusire fiind preferata o aterizare fortata unei prabusiri.

 

concluzia? dap tradelover scrat tavi_star au vazut bine si au anticipat corect ca se duce in jos. :D unde? probabil 1,3-1,33 ar fi un loc de incercat daca nu tine, va merge mai jos. america oricat s-ar putea bucura de maruntisul asta de 700mld $ trebuie sa fie operata. acesti bani nu pot fi vazuti decat cel mult ca si anestezicul inaintea operatiei pe cord deschis care va presupune o perioada si mai neagra. dupa care va veni reanimarea covalescenta etc.

 

japonia sta pe excedent dar bazandu-se f f mult pe exporturi o asteapta mari probleme.

 

anglia s-a luat dupa america(subprime) fara sa aibe acoperire (macar dolarul este valuta forte deocamdata comparativ cu lira care nu este decat o ambitie)

 

europa(EU) doreste sa evite o recesiune(italia spania-careia i s-au terminat banii de ajutor de la EU, franta germania) in consecinta cred ca ar dori sa slabeasca euro ca sa poata exporta mai mult

 

deocamdata cam atat....

 

cred ca ar trebui urmarite acele tranzactii care sunt in concordanta cu parerile voastre fundamentale.

 

am simtit pe pielea mea ce inseamna sa joci contra bancilor. este fascinant sa vezi cum la un anumit nivel i se da in cap la euro si acel nivel scade treptat :D e drept ca am castigat pe EU dar asta pt simplul fapt ca mi-am spus ca nu ma mai iau in piept cu bancile :D

 

aici flames, cred ca mai trebuie sa stii, sa poti sa te adaptezi vremurilor, sa ai flexxibilitate. daca esti un scalper nu a probleme, daca esti un intraday iar nu cred ca ai avea probleme dar daca esti swing-er sau mai pe TF mai mare si te bazezi strict pe analize tehnice.... apar probleme. :D

 

asa cum ai zis in alt thread asta este o meserie si sa studiezi dar in primul rand sa TE STUDIEZI :D sa te asezi in fata monitorului si pur si simplu sa lasi chartul sa te patrunda efectiv sa-l simti iar asta presupune sa stai cel putin 12 ore cu ochii pe el. :D

 

in fine... asta e parerea mea daca tot ai cerut pareri :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.