Sari la conținut

Concurs Forex Challenge - ianuarie 2009


Stefan

Postări Recomandate

Vorba unuia din reclama - adaptare: Traderii nostrii sunt mai buni decat ai lor!

:)

 

Hehe, nu numarati bobocii primavara. Bobocii se numara toamna. Ati uitat de aia patru (pozitiile 9-12) care nu au updatat deloc... aia tranzactioneaza ca godacii in cucuruz si parca vad la sfarsit de etapa cum vin cu conturi de milioane de parai %%-

 

Legat de traderii institutionali, pentru cine a citit cartea lui Steenbarger (Enhancing Trader's Performance) stie ca procentul traderilor institutionali care esueaza este si el destul de mare, mai mult de jumatate din ei esueaza. Si chiar si aia mari de tot esueaza (vezi LTCM, When Genius Failed). Totusi procentul nu se apropie de 90-95%, ca in cazul traderilor mititei, si asta se datoreaza in primul rand "screeningului" de care se vorbea anterior. Acest screening nu se manifesta doar la angajare. Angazarea este etapa medie, din cele trei etape de screening. Mai exista o selectie anterioara, pentru ca numai traderii care sunt buni ajung sa aplice (si sa ocupe) pt asemenea posturi. Acela e tot screening. Dar cel mai important este screeningul de DUPA angajare. O firma care se respecta are tot timpul supervizori de genul lui Steenbarger, care supervizeaza si consiliaza continuu traderii, se intereseaza de ce au luat anumite trade-uri, ce au gandit cand le-au pus, cand au iesit, etc, se fac zilnic meetinguri care traseaza "directiile" de tranzactionare ale zilei respective, si chiar selecteaza instrumentele (perechi valutare, actiuni, etc) care ar putea produce surprize.... A naviga ape pline cu asemenea rechini este ca si cum as pleca eu singur la razboi impotriva chinezilor... Si in plus, m-as intreba pe drum "bai, astia sunt multi al dracului, oare unde naiba ii ingrop pe toti?".... Si totusi, desi tranzactioneza cu o armata de analisti in spate, traderii institutionali esueaza si ei in proportie destul de mare. Cititi cartea, este link pe undeva pe aici...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 317
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

  • Management

Azi e ultima zi de trading. Dupa aia mai aveti doua zile in care trebuie sa va inchideti tranzactiile si sa dati un ultim publish.

 

A fost destul de agitata aceasta prima editie (in special la inceput) si vreau sa-mi cer scuze in mod oficial pentru problemele care au fost. Sper ca impreuna cu cei de la FxPro sa gasim o rezolvare si sa mai face si alte editii.

 

Tot de luni o sa apara si sondajul de care vorbeam acum cateva zile pe care o sa va rog sa-l completati ca sa centralizez problemele aparute si sa le trimit la FxPro.

 

@Sugubi, ai dreptate. Acum am vazut si eu ca .ro e redirectionat catre .com. Probabil este ceva temporar. Oricum, concursul este valabil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi e ultima zi de trading. Dupa aia mai aveti doua zile in care trebuie sa va inchideti tranzactiile si sa dati un ultim publish.

Adica pana Luni sau Marti? Mai ales ca nu se pot inchide in weekend la fxpro....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Azi e ultima zi de trading. Dupa aia mai aveti doua zile in care trebuie sa va inchideti tranzactiile si sa dati un ultim publish.

Adica pana Luni sau Marti? Mai ales ca nu se pot inchide in weekend la fxpro....

 

Hmmmm... Am gresit eu (ma refeream sa fie inchise in wk). Avand in vedere ca in wk nu se poate, va trebui sa le inchideti de astazi si sa dati publish pana duminica. Imi cer scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi e ultima zi de trading. Dupa aia mai aveti doua zile in care trebuie sa va inchideti tranzactiile si sa dati un ultim publish.

Adica pana Luni sau Marti? Mai ales ca nu se pot inchide in weekend la fxpro....

 

Hmmmm... Am gresit eu (ma refeream sa fie inchise in wk). Avand in vedere ca in wk nu se poate, va trebui sa le inchideti de astazi si sa dati publish pana duminica. Imi cer scuze.

 

Poti sa trimiti si chestionarele deja... %%-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.