Sari la conținut

Strategie bazata pe divergente


  

49 membri au votat

  1. 1. Sunteti interesati de analize video din perspectiva acestei strategii?

    • Da
      44
    • Nu
      5


Postări Recomandate

pt.a fi conservator asa este aduci pozitia la BE+1 la 5, 6 pipsi profit in functie de S/R in exe. tau, dar eu am observat ca trebuie sa lasi tranzactia mai mult timp la dezvoltare sa vezi ce se intampla. Ce am vazut eu pe istoric la H4 confirma acest lucru adica pozitia adusa la BE+1 imediat era luata, lasand-o la dezvoltare numarul de pipsi profit era mult mai mare.

Fii atent facem in felul urmator:

1) Acest cont care l-am deschis pt. aceasta strategie il voi folosi numai pt. pozitiile la dezvoltare nu aduc imediat pozitia la BE+1

2) Tu mergi in continuare asa cum ai mers pana acum

 

Voi posta un statement cu tranzactiile mele in functie de timpul meu si facem la final o comparatie

 

Ce zici nu este contructiva ideea ?

 

Impuscam 2 iepuri deodata

 

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt.a fi conservator asa este aduci pozitia la BE+1 la 5, 6 pipsi profit in functie de S/R in exe. tau, dar eu am observat ca trebuie sa lasi tranzactia mai mult timp la dezvoltare sa vezi ce se intampla. Ce am vazut eu pe istoric la H4 confirma acest lucru adica pozitia adusa la BE+1 imediat era luata, lasand-o la dezvoltare numarul de pipsi profit era mult mai mare.

Fii atent facem in felul urmator:

1) Acest cont care l-am deschis pt. aceasta strategie il voi folosi numai pt. pozitiile la dezvoltare nu aduc imediat pozitia la BE+1

2) Tu mergi in continuare asa cum ai mers pana acum

 

Voi posta un statement cu tranzactiile mele in functie de timpul meu si facem la final o comparatie

 

Ce zici nu este contructiva ideea ?

 

Impuscam 2 iepuri deodata

 

Numai bine

 

Pe 1h si 30min e alta mancare de peste dar, unde ai stop loss-uri de peste 40-50 de pips, eu zic ca nu merita.

Testeaza, nu te impiedica nimeni. E frate bine sa pui sub semnul intrebarii anumite chestiuni, sa nu le iei de-a gata. Uite euro de ieri si acum mi-e deschis, ai urmarit. Sincer nu stiu daca se poate ajunge la o asa rata de profitabilitate de peste 90%. Daca se poate, foarte bine - esti deschizator de drumuri.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pt.a fi conservator asa este aduci pozitia la BE+1 la 5, 6 pipsi profit in functie de S/R in exe. tau, dar eu am observat ca trebuie sa lasi tranzactia mai mult timp la dezvoltare sa vezi ce se intampla. Ce am vazut eu pe istoric la H4 confirma acest lucru adica pozitia adusa la BE+1 imediat era luata, lasand-o la dezvoltare numarul de pipsi profit era mult mai mare.

Fii atent facem in felul urmator:

1) Acest cont care l-am deschis pt. aceasta strategie il voi folosi numai pt. pozitiile la dezvoltare nu aduc imediat pozitia la BE+1

2) Tu mergi in continuare asa cum ai mers pana acum

 

Voi posta un statement cu tranzactiile mele in functie de timpul meu si facem la final o comparatie

 

Ce zici nu este contructiva ideea ?

 

Impuscam 2 iepuri deodata

 

Numai bine

 

Uite aici, o oportunitate la USD/CHF: posibil final de retrace la 78.6 (fibo extrem pentru corectii), divergenta bullish hidden, S1 la 1.0613 unde am si alert cu BAT alert setat la "marimea spreadului" sa se declanseze cu tp1: 1.0629, tp2: 1.0652 si tp3: 1.0688.

 

post-2510-126871627386_thumb.png

 

Bafta.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca nu a spart linia de trend. Dupa spargere intri ?

 

Nu mai intru ca am pus deja doua pozitii pentru daily. O sa postez si pozele cu intrarile, mai tarziu.

Bafta.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Managementul pozitiei short EUR/USD, daily

 

Pretul a spart linia de trend minor confirmand divergenta classic bearish, totusi am asteptat sa revina la suport si, de-abia apoi am intrat short, pentru a putea sa fac un management mai bun al pozitiei. Am inchis 60% din pozitie de indata ce pretul a atins tp1 de la FE 61.8, si restul de 6%, ce nu l-am putut inchide din lot l-am calculat in sl pozitiv, astfel ca am asigurat pozitia la +5 pips. La tp2 - cca. 1.3647 (FE 100.0) voi mai inchide 2/3 din pozitie.

Imaginea de mai jos este mai sugestiva:

 

post-2510-126872618786_thumb.png

 

Spor la treaba.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deocamdata am 2 tranzactii deschise care nu le-am inchis, chart-urile sunt postate la tine pe topic.

 

O sa dureze pana fac un nr. de ceva tranzactii ca sa pot posta un statement.

La cate tranzactii doresti sa postez un statement ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.