Sari la conținut

Strategie bazata pe divergente


  

49 membri au votat

  1. 1. Sunteti interesati de analize video din perspectiva acestei strategii?

    • Da
      44
    • Nu
      5


Postări Recomandate

Salut !

 

Interesanta strategia, interesant statement, cumva merge bine cu CCI, divergente si paternuri de bare ? Ma gande-am ca intrarea sa se faca dupa un patern.

Am vazut ca merge excelent combinatia pe storic.

 

Merci

Bafta

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Interesanta strategia, interesant statement, cumva merge bine cu CCI, divergente si paternuri de bare ? Ma gande-am ca intrarea sa se faca dupa un patern.

Am vazut ca merge excelent combinatia pe storic.

 

Merci

Bafta

 

Nu folosesc pattern-uri de bare sau de candele la intrarile mele, fiindca intrarile mele sunt bazate pe incalcarea liniei de trend in prezenta divergentelor cat si stabilirea zonei de suport, unde imi asigur la BE+1 cat si a zonelor de target profit unde imi incasez profituri partiale. Merge cu orice indicator care semnaleaza divergente. Am pus mai multi indicatori, ca sa am mai multe oportunitati de intrare.

Vezi ca putin mai in urma este si contul pe care tranzactionez cu parola de investitor daca vrei sa vezi ce tranzactionez in cursul saptamanii. Statement-urile nu sunt de pe istoric, sunt real-time. Dupa cum se vede merge foarte bine, am peste 90% tranzactii profitabile si, avand in vedere ca intru pe toate miscarile: corective si impulsive este excelent.

 

Bafta.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt TF-urile care-ti convin ?

 

De la Daily la 30 de minute, insa vreau sa incerc si weekly si montlhy, mai ales ca pe eur/gbp s-ar putea sa am un setup pe monthly la sfarsitul acestei luni. Sub 30 de minute nu prea am incercat insa trebuie sa mearga la fel de bine, de ce nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii m-am gandit la o chestie:

1) Identificam divergenta

2) Identificam paternul de bare gen pinbar sau BEOB, BUOB

3) Trasam linia de trend

 

Intrebare:

1) Intrarea in tranzactie se face dupa ce am identificat divergenta si paternul de bare cu un pending order sub/deasupra paternului ?

2) Intrarea in tranzactie se face dupa ce am identificat divergenta, paternul de bare, linia de trend, si spargerea liniei de trend ?

 

Concluzie: Intram in trade dupa patern sau dupa spargerea liniei de trend ?

 

Merci

O Duminica placuta

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii m-am gandit la o chestie:

1) Identificam divergenta

2) Identificam paternul de bare gen pinbar sau BEOB, BUOB

3) Trasam linia de trend

 

Intrebare:

1) Intrarea in tranzactie se face dupa ce am identificat divergenta si paternul de bare cu un pending order sub/deasupra paternului ?

2) Intrarea in tranzactie se face dupa ce am identificat divergenta, paternul de bare, linia de trend, si spargerea liniei de trend ?

 

Concluzie: Intram in trade dupa patern sau dupa spargerea liniei de trend ?

 

Merci

O Duminica placuta

 

Daca ar fi sa ordonez ideile as pune:

 

1.Identificam divergenta

2.Trasam linia de trend

3.Identificam patternu de bare sau de candele

 

Nu vreau sa contrazic ideea ca un pattern nu ar spori intrarea insa ce faci cand pretul nu face patern insa ai restul conditiilor?

 

Vreau sa lucrez lucrez sa imbunatatesc intrarile la pozitiile luate dupa divergente clasice, acolo S/R sunt foarte apropiate de pret, ceea ce face ca managementul pozitiei sa fie foarte rapid (uneori pana in 10 pips) aici ar functiona de minune un pattern si intrare fara pozitie de tip stop ci mai degraba pozitie de tip limit, fiindca avand ZM cat si target-urile mai apropiate decat in celalalt caz e putin mai dificil de tranzactionat.

 

La fel se poate intampla si pe topuri, respectiv pe bottomuri ca si in cazul cu divergente clasice sau cand S/R se afla in apropierea lui TP1, cazul de mai jos unde am luat tranzactia si am castigat un pip, apoi pretul s-a dus in tp1 la FE 61.8:

 

post-2510-126855223419_thumb.png

 

 

Asadar, pentru intrebarile tale ca sa iti raspund ca patternul de bare m-ar ajuta doar in cazul divergentelor clasice, care presupun de cele mai multe ori miscari corective si sunt mult mai dificil de tranzactionat iar ca sa castig cativa pips in plus pana la ZM as utiliza formatiuni de tip bar: pin bar, beob, buob iar de candlestick: shooting star sau morning star, piercing, dark cloud cover, si engulfing-uri cu conditia sa nu-mi invalideze linia de trend altfel nu mai are niciun rost sa mai tin cont de ele.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar ce faci cand ai situatii de genul acesteia de mai jos?

 

post-2510-126855388996_thumb.png

 

Observi ca pretul atinge TP-urile foarte rapid si nu mai poti intra la spargerea LT. Acolo ar prinde bine un pattern de tip bar/candlestick ca sa poti incasa ceva la TP2, TP3. Mai e si pozitia lui S1 (linia rosie) ca la TP3 trebuie sa asiguri la +1 daca S1 este cel mai departat de pret.

Sau ii spui pur si simplu pas.

Eu pe contul acela am tranzactionat tot ce mi-a picat in mana, sincer. Nu am facut deloc selectivitate, ceea ce ma duce cu gandul ca se poate face profit si in conditii vitrege insa trebuie iuteala de mana. E adevarat ca loturile pe divergentele clasice au fost de 10 ori mai mici ceea ce, zic eu, e potrivit.

 

Pareri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am deschis si eu un cont special pt. aceasta strategie si vreau sa folosesc H4 dar si cu patern de bare, si cu timpul evolutia contului.

Dealtfel am deschis un cont si pentru analiza volumelor ( Scrat ) cu urmarirea paternurilor de bare si cu confirmare la schimbare de trend.

 

O sa postez si la tine si la Scrat intrari de trade pt. a le discuta.

 

Multumesc

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am deschis si eu un cont special pt. aceasta strategie si vreau sa folosesc H4 dar si cu patern de bare, si cu timpul evolutia contului.

Dealtfel am deschis un cont si pentru analiza volumelor ( Scrat ) cu urmarirea paternurilor de bare si cu confirmare la schimbare de trend.

 

O sa postez si la tine si la Scrat intrari de trade pt. a le discuta.

 

Multumesc

Numai bine

 

Ce te-a determinat sa faci acest lucru, vrei sa vezi unde sunt profiturile mai considerabile?

Eu zic sa vorbesti si cu Scrat sa iti spuna mai in detaliu cum pot fi facute intrarile pe strategia cu volume si sa deschizi doua conturi respectand conditiile ambelor strategii, ale sale si ale mele, fiindca am dedicat un timp deloc neglijabil in a observa piata si a vedea ce functioneaza si ce nu, inainte de a posta respectivele conditii si o sa pierzi timp degeaba cu tot felul de improvizatii - o sugestie. De-abia apoi, daca crezi ca poti imbunatati ceva vreunei strategii putem discuta si sa le imbunatatim, de ce nu, eu sunt deschis oricarei initiative.

Tot imi doream sa posteze si ceilalti pe strategia lui Sorin, un statement demo tratat cumsecade, de ce nu, ca sa vad cum se descurca si ceilalti, poate postezi tu pana la urma, cine stie. Asa oricine poate pune o poza, afirmand ca este short/long pe un setup, cand de fapt nu e, asa cred ca ar fi corect. Nu vreau sa fiu rautacios sau sa imi caut neaparat adepti ai strategiei, fiindca stiu foarte bine ca fiecare persoana are anumite particularitati si cand e vorba de tranzactionare si, nu ni se potriveste acelasi stil de trade, asta e clar. Barbu zicea, parca, intr-un topic, o strategie + un statement.

 

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai inteles gresit si te inteleg, am 2 conturi cu care merg pe demo cel pe care l-am deschis acum 3 - 4 luni este la topicul strategie vaxx, acum o luna am deschis cont pt. strategia lui Oltciter iar acum am deschis 2 conturi pt. tine si Scrat ( strategii ) apoi in final dupa un nr. indelungat de tranzactii toate cele 4 conturi le unesc intr-unul singur care va fi cel de real. Tin cont de toate strategiile si voi colabora cu voi pt. toate trade-urile. Statemnt il voi posta pt. fiecare strategie in parte pe moment ce trece timpul. Ultimele 2 conturi pt. strategia ta si a lui Scrat le-am deschis azi asa ca nu am ce statement sa afisez, in plus vreau sa lucrez pe H4 deci va mai dura.

 

Sa fiti siguri ca nu veti scapa asa usor de mine, doar sunt de al vostru nu ? Vezi activitatea mea pe acest forum de mult timp

 

Va salut pe toti :smile:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.