Sari la conținut

Strategie bazata pe divergente


  

49 membri au votat

  1. 1. Sunteti interesati de analize video din perspectiva acestei strategii?

    • Da
      44
    • Nu
      5


Postări Recomandate

felicitari dirzule. f clar si concis explicat totul. ai talent ce mai tura gura.

doar o chestiune am de spus ( pe langa ce a spus domn' profesor oltciter)

pt ca ai cerut pareri iti arat ce vad eu pe eur/gbp weekly:

post-1703-126799465091_thumb.gif

dupa spargerea triunghiului vom stii in ce directie va merge pretul. intrare eventual la retestarea laturei sparte.

 

si o intrebare. care curs al domunului dologa?

 

Rosesc Vlad, termina. :smile: Perfect de acord cu graficul si explicatia ta privind eur/gbp.

A fost vorba de Clubul de Afaceri de la Deva, unde domnul Dologa a sustinut un seminar.

Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sfarsit de retrace la 70.7 fibonacci, daca linia de trend va fi sparta vom intra short si ii vom face management conform graficului:

 

post-2510-12680386056_thumb.png

 

La zona fiecarui target price voi inchide 2/3 din pozitie si voi muta stop loss-ul si mai jos iar la suporti doar voi conserva cat mai mult din profit modificand stop loss-ul.

 

Bafta.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oportunitate de short la eur/chf. Desi traficul este ucigator de-a dreptul, riscul pe care il implica este foarte mic, in jur de 10 pips stop loss daca nu mai noi high-uri. La fel si potentialul. Trebuie asigurat aproape instantaneu odata ce a confirmat, in jur de 8 pips, depinde acum pana unde se va face candela bearish peste linia de trend.

 

post-2510-126801309139_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Monthly: mai are de coborat in opinia mea pentru a face si o divergenta clasica bullish pe capete (pretul LL si osma HL), uneori nu e suficient doar sa ai o divergenta bullish ascunsa. Se vor lua decizii de mutare sl in zona pozitiva in caz de incalcare a liniei de trend, la R1 si R2 iar la TP1, TP2, TP3 inchideri partiale.

 

post-2510-12680420943_thumb.png

 

Weekly: desi Sorin zice ca e bottom (nu contest doar din punct de vedere weekly), osma imi sugereaza ca e OB, iar OB in conditii de un trend down e un semn de exclamatie foarte puternic. Aici divergenta bearish ascunsa a fost confirmata deja. Nu recomand totusi intrare acum. Intrarea trebuia facuta mai devreme, e pierdut momentumul tranzactiei.

 

post-2510-126804256376_thumb.png

 

Daily: divergenta bullish clasica ne sugereaza o viitoare miscare corectiva sau de ce nu o schimbare de trend inspre up confirmand si scenariul de pe monthly, sa nu uitam ca si divergentele clasice pot semnala inceputul unui reversal.

 

post-2510-126804293254_thumb.png

 

Sugestia mea, este sa asteptati si sa corelati 3 tf-uri daca se poate, daca nu 2, pentru a avea o perspectiva mai ampla asupra miscarilor viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Managementul pozitiei eur/jpy:

 

Pretul a atins tp1 in momentul cand a spart linia de trend minora, asadar am intrat cu buy limit, cativa pips sub pret. Pe urma, a atins R1, ce m-a determinat sa asigur la +1.

 

post-2510-126805967098_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Managementul pozitiei eur/chf:

 

Pretul a atins target 1, am inchis 1/3 din pozitie, restul ramane la dezvoltare - se poate vedea pe contul pe care vi l-am dat cateva posturi mai sus.

 

post-2510-126805616397_thumb.png

 

Am asigurat pozitia la +1 de indata ce a ajuns in zona lui S1 si a lovit stop-loss-ul imediat dupa aceea. Totusi a functionat, desi perechea este mai dificila de tranzactionat.

 

post-2510-126806250373_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sfarsit de retrace la 70.7 fibonacci, daca linia de trend va fi sparta vom intra short si ii vom face management conform graficului:

 

post-2510-12680386056_thumb.png

 

La zona fiecarui target price voi inchide 2/3 din pozitie si voi muta stop loss-ul si mai jos iar la suporti doar voi conserva cat mai mult din profit modificand stop loss-ul.

 

Bafta.

 

Am inchis 2/3 din pozitie si am adus sl la +1 intrucat pretul a atins tp1 si s1 si se cerea efectuarea acestui lucru.

 

post-2510-126806263215_thumb.png

 

Voi reveni mai tarziu cu noi oportunitati de intrare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.