Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

Salutare Scrat!

 

Stiu de contul demo de la IBFX si de ce ai spus in trecut. Urmaresc cu atentie tot ce spui. Mi se pare aproape de realitate si conturile demo de la admiral markets.

 

 

Multumesc pentru indicatori

 

 

P.S Mai stiu si ca trebuie priviti intr-un anumit context. Pt. ca daca ii privesti altfel nu te ajuta cu nimic

 

 

 

Spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

am atasat aici un curs video pentru incepatori/intermediar.

 

167 minute de suport si rezistente (pe intelesul tuturor, trebuie doar engleza).

 

forex[/acronym]-materiale-educative?path=/CURS%20FOREX%20INCEPATOR%20INTERMEDIAR]Forex - Materiale educative | Vamist Forex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate face cineva un material pentru newbies despre S+R lines ? ceva in stilul lazypawn , cu exemple concrete simplu si la obiect ? :D stiu ca poate fi mult de scris, dar poate ne face cineva si noua pomana asta :D . eu din ce am cules de pe forum nu am inteles concret in ce consta , decat ca liniile trebuie sa reuneasca cel putin 2 wicks pentru bearish wicks-urile de sus ale candle-urilor si pt bullish cele de jos. Nick Bencino zice ca cel putin 3 . Ma rog...sper sa apara un material demonstrativ , pana atunci caut pe google :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate face cineva un material pentru newbies despre S+R lines ? ceva in stilul lazypawn , cu exemple concrete simplu si la obiect ? :D stiu ca poate fi mult de scris, dar poate ne face cineva si noua pomana asta :D . eu din ce am cules de pe forum nu am inteles concret in ce consta , decat ca liniile trebuie sa reuneasca cel putin 2 wicks pentru bearish wicks-urile de sus ale candle-urilor si pt bullish cele de jos. Nick Bencino zice ca cel putin 3 . Ma rog...sper sa apara un material demonstrativ , pana atunci caut pe google :D

 

NU stiu daca ai vizionat pina acum vre-un clip facut de mine dar iti recomand sa intri pe urmatorul link:

 

Vamist.Materiale educative

 

si vei gasi in folderul "Clipuri forex" o serie de clipuri si softul de vizionare. Descarca clipurile eurusd1, eurusd2 si eurusd3 in care vei gasi cum inteleg eu suportii si rezistentzele (exemplificari concrete)! Sper sa-ti fie de folos!

 

 

Bafta la pipsi!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate face cineva un material pentru newbies despre S+R lines ?

 

 

pai sunt atatea dar tre sa le cauti, sau e greu de cautat?

 

materiale sunt multe cred ca prea multe (pe net exista o explozie de info (in domeniu) si unlele de calitate)ani de zile numai de studiu)dar sunt in engleza, ca trader nu cred ca ai avea probleme. urmareste materialel lui oltciter care sunt foarte bune, am pus si eu materiale pe s+r: simple si la obiect.

 

forex[/acronym]-materiale-educative?path=/STEVE%20NISON]Forex - Materiale educative | Vamist Forex

 

forex[/acronym]-materiale-educative?path=/CURS%20FOREX%20INCEPATOR%20INTERMEDIAR]Forex - Materiale educative | Vamist Forex

 

sau forexfactory- threadul :"no brain traders" No Brainer Trades @ Forex Factory

 

"james 16" james16 Chart Thread @ Forex Factory

 

mare atentie nivelel de s+r fara price action nu functioneaza asa ca ar trebui sa inveti si price action.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cd 6 uploadat "fibonacci levels part 1"

cd 7 "fibonacci levels part 2"

 

 

forex[/acronym]-materiale-educative?path=/CURS%20FOREX%20INCEPATOR%20INTERMEDIAR]Forex - Materiale educative | Vamist Forex

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si care era de fapt nelamurirea despre suporti/rezistente? eu n-am inteles.

 

ce usor e sa arunci cu o caruta de carti pe un incepator , nu flames ? tu tot asa ai facut la inceput ? ai bagat teorie in nestire fara practica deloc sau practica mai putin. cred ca fiecare la inceput a ciupit un pic o teorie a pus in practica , a vazut ca nu merge a incercat alta , la a doua incercare - opa , lumina mare- descopera ceva si se reintoarce la prima lectie si incepe sa inteleaga ce vrea de fapt sa zica . Tu ma trimiti pe mine , oaie slaba intr-o mare de lupi. Cam asa vine asta . Decat sa imi dai sfaturi din astea mai bine nu imi mai da omule.Daca era sa ma arunc in teorie brusc puteam sa intru si singur. Dar practic ma ratacesc , mai ales ca nu sunt as cu lb engleza.Cu toate ca stiu engleza cat sa ma descurc, zeci de pagini sau sute de teorie in lb engleza nu este ca cea in romana.Nu stiu de ce ai tu impresia ca as fi un lenes si as astepta mura-n gura. Pesemne ca este usor sa cataloghezi newbiii asa dupa ce ai in carca cativa ani de trade, dar inainte de a face asta, adu-ti aminte de prima luna in care ai aflat cu ce se mananca forexul. Ai si un stil acid de a da sfaturi, no offense . Multumesc dl Oltciter , o sa ma uit la filmele dvs cat de curand.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca a inceput sa se incinga putin discutia asta :D Salutare!

apolo, cred ca ai destul despre suporti si rezistente aici. Sunt o gramada de filmulete (din care o parte nu le-am vazut spre rusinea mea) pentru care tin sa multumesc inca o data si ceva trade-uri puse de mine, sunt la nivelul meu de incepator dar ar putea sa te ajute.

 

In alta ordine de idei, trebuie sa ma apuc din nou de trading pentru ca am lasat lucrurile prea moale si pentru ca la fiecare trade contul meu nu vrea decat sa se scufunde si mai mult pe rosu. Sper sa incep cat mai curand..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Voi tranzactiona mai multe perechi (9, ma gandeam sa pun si argint dar nu sunt foarte convins) deci nu pot urmari foarte atent ce se intampla pe plan fundamental (ca de inteles nu intelegeam oricum :(( ). Deocamdata o sa folosesc R-R 1 - 1+spread, stiu ca nu e optim dar e mai relaxant decat frustrarea continua cu piramidari, iesiri progresive din tranzactii, etc.

 

Sa incep cu ultima mea tranzactie, de care sunt destul de mandru, in mare parte pt ca a iesit bine. Ce vedeti pe grafic reprezinta toate informatiile pe care le-am folosit sa iau trade-ul. Mi-a placut hammer-ul pe H1, confirmat cu un candle bull, in urma caruia am intrat. Daca mai pica putin cursul cred ca voi cumpara din nou.

 

post-1715-125665040467_thumb.jpgpost-1715-125665041143_thumb.jpg

 

Un trade esuat de data asta pe GBPUSD, am mers pe sell pentru ca aproape de linia de trend pretul a incetinit mult si parea sa vrea sa se intoarca. Din pacate am intrat in trade seara si de dimineata s-a inviorat cursul.

 

post-1715-125665065563_thumb.jpg

 

Mai sunt 2 pe EURCAD, nu ma incanta sa tranzactionez asa ceva pentru ca habar n-am de ce e in stare perechea asta si spread-ul e cam mare, dar conditiile mi s-au parut ideale. Partea proasta e ca le-am pierdut pe amandoua. Din nou hammer-uri, unul confirmat (al doilea trade, destul de slaba intrarea dar aveam 1:1 pana la suport) si unul neconfirmat.

 

post-1715-125665101119_thumb.jpg post-1715-125665116748_thumb.jpg

 

Am uitat niste chestii esentiale: linii galbene - desenate pe TF 1D, albastre 3H, rosii 1H. Linii ingrosate- o zona de suport/rezistenta de pana la 30 de pips. Pe total 4 trade-uri 1 reusit. Succes!

Editat de andrei_lint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.