Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

Am mai uitat de un trade facut aseara, arata cam asa:

 

post-1715-125671438598_thumb.jpg

 

Am mai luat un trade fix la fel chiar acum. Il pun si pe el cand se intampla ceva.

 

Si doua pe USDJPY. Dupa cum vedeti, primul e un buy de la suport dupa un (aproape) hammer + o candle bull sau macar o tentativa, dar in timp ce l-am luat pe primul am pus si un ordin de sell la breakout. Buy nu a mers, sell da.

 

Teoretic,pentru ca se pare ca am pus SL la buy fix pe nivelul de sell, adica tranzactiile mi s-au anulat. Ordinul sell a fost cu risc 0,1% din cont.

 

post-1715-125671480902_thumb.jpg

 

Pe total 7 trade-uri, 3 reusite.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal Oltciter !

 

Te rog ajuta-ma sa pot afisa balance ( graficul ) la contul meu, ma tot chinui de ceva vreme, am uitat ce trebuie sa fac

 

 

 

Multumesc

 

Aoleo muica! E grele dom'le!:((

 

Linga tabul Trade ai Account history. Selectezi Account history si dai clik dreapta pe ce-ti apare acolo. Din meniu faci clik pe Save As DetailedReport! O sa-ti creeze un fiser numit "DetailedReport". Sa tii minte unde l-ai salvat!:((

 

 

Dupa care atunci cand creezi postul vezi ca ai un buton undeva mai jos pentru atasare de fisiere "Click to atach files" si incarci fisierul "DetaliedReport"

 

Later edit: Vezi ca la salvarea raportului iti creeaza si un fiser imagine cu graficul balantzei. S-a il atasezi si pe ala!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am prins 2 trade-uri dar le-am inchis pe amandoua undeva langa brekeven (+2 pips). O ora intreaga m-am chinuit sa-mi dau seama ce sa fac cu ele, nu-mi venea sa le inchid (frica), nici sa le las sa curga (lacomie). Poate cea mai buna idee era sa inchid cate jumatate din ele dar asta insemna sa ratez eventual profit... Sa vedem:

 

post-1715-125681463813_thumb.jpgpost-1715-125681464377_thumb.jpg

 

Breakout al unei rezistente trasate pe H1, miscare cu destul de mult momentum. Apoi un harami, am fost la 2 pips distanta sa ma scoata din trade. Pe urma parea ca se hotarase sa faca profit dar s-a intors. A fost un mare efort sa mai astept acea candle rosie. Putin deasupra este o alta rezistenta pe H1, ingrosata, si s-a format un bearish engulfing. Acum imi pun problema de ce nu intru short?!

 

post-1715-125681486244_thumb.jpgpost-1715-125681486813_thumb.jpg

 

Aici se intampla cam acelasi lucru, doar ca vorbim de o rezistenta pe H3 sparta. Tot harami, apoi inca unul. Altfel spus tot momentumul care ar fi trebuit sa propulseze miscarea a disparut. Si nu-mi ramane decat sa ies de acolo si sa astept oportunitati mai bune.

 

Nu contabilizez trade-uri din care am scapat pe breakeven. Deci inca 4/8.

Ca tot simt ca scriu cam pentru pereti, aveti alte sugestii cu privire la cum as fi putut sa gestionez trade-urile astea? :((

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-1715-125691767991_thumb.jpgpost-1715-125691768343_thumb.jpg

 

O gramada de forta in miscarea asta, nu mi-am pus niciodata problema sa intru pe reversal, cautam un breakout. Si a aparut. Imediat cum a spart nivelul a crescut vreo 20 de pips, pe urma a inceput sa stagneze. Am mutat SL pe breakeven.

 

Daca nu era miscarea aia gigantica inainte, in care cursul a crescut continuu timp de 9 ore (mai rar am vazut) cred ca l-as fi lasat sa curga asa cum trebuia. Dupa ce s-a balbait cateva zeci de minute m-a scos la BE.

 

post-1715-125691769562_thumb.jpg

 

Trade-ul asta a mers dar sunt intrucatva nemultumit ca nivelul de rezistenta a fost cam slab. Se mai vede si inainte cum se chinuia sa faca ceva in zona asta si nu reusea nimic. In fine, dat fiind faptul ca 1.07 era prin preajma m-am gandit sa plasez un ordin cativa pips mai sus, mai degraba decat in locul in care trebuia. S-a dovedit a fi o idee inspirata.

 

M-am gandit mai mult la breakout decat la reversal datorita miscarii anterioare (5 candle-uri inainte si dupa ultimul cerculet rosu), foarte ordonata, candle-uri de masura relativ egala: ceva nu era bine, trebuia sa o ia razna, asteptam o crestere a volatilitatii.

 

 

Am uitat ceva: 5/9.

Editat de andrei_lint
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am lasat un limit sell pe GBPCHF care s-a activat. Sunt mult mai multe teste pe istoric al nivelului. SL am pus 10 pips deasupra la 1.68, TP=SL+spread ca de obicei. Deocamdata perechea asta este castigator detasat, am facut 3 trade-uri toate reusite.

 

post-1715-125718060218_thumb.jpg

 

6/10 reusite.

 

Mi-au venit 2 idei cu privire la cum as putea imbunatati metoda. Nu le voi aplica pana nu fac 100 de trade-uri, dar nu strica sa fie de pe acum pe-aici:

 

1. Take profit. Varianta mai buna decat ce fac eu e sa ies la urmatorul nivel de rezistenta, daca si price actionul si candlestickurile imi spun asta. Dar am gasit ceva pe internet foarte interesant. Omul trasa o linie de trend din urmatoarele cateva candle-le dupa ce intra in trade si cand linia era sparta iesea din trade... Interesant.

 

2. Sa ne gandim cum face in mod normal pretul in preajma unei linii de suport. Sa zicem bounce, bounce, bounce, break, bounce (acum e rezistenta), bounce(la fel), break, bounce (suport), bounce(tot suport), etc...

 

Ei, as putea sa presupun ca pretul NU va face breakout din moment ce ele apar mai rar ca reversal-urile (altfel n-am mai gasi liniile de suport si rezistenta pe chart nu?) si sa merg mereu pe reversal.

 

Dar la fiecare reversal sa pun si un limit order in caz ca apare breakout pentru a contracara un trade ratat. Cred ca exista suficienta logica in ideea asta incat sa mearga.

 

Mai ramane si varianta in care tranzactionez doar breakout-uri care din cate observ au o probabilitate mai mare de reusita dar apar mai rar. De gandit. Succes la trading!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ei, as putea sa presupun ca pretul NU va face breakout din moment ce ele apar mai rar ca reversal-urile (altfel n-am mai gasi liniile de suport si rezistenta pe chart nu?) si sa merg mereu pe reversal.

 

 

PRETUL merge in Zig-Zag si implicit face Canal (orizontal sau inclinat).

O iesire din Canal are loc dupa mai multe reversal-uri catre centrul Canalului.

Asta este un fel de Lege a Price Action.

 

Da, probabilitatea este mai mare tranzactionand Reversal decat Breakout (in/din Canal)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai luat 2 trade-uri pe EURUSD, din care abia am salvat 3 sferturi din unul. Miscare masiva in jos deci cred ca se putea merge cu trendul fara a-ti pune prea multe probleme. Candle-urile spuneau cam asa: am scazut muuult, acum mai crestem putin da nu stim ce e de facut (harami), iar deasupra noastra e o rezistenta. Mie imi suna a sell...

 

Curand am vazut ca pretul face breakout de la nivel. Asa ca am inchis sell si am mers pe buy. Din ceva oboseala + enervare, cand am vazut ca pretul s-a dus langa 1.47 si se intoarce de acolo am inchis trade-ul. M-ar fi scos din nou.

 

post-1715-125732280938_thumb.jpg

 

5/11.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.