Sari la conținut

XTB


neamtu_victor

Postări Recomandate

Actualizarea se face manual momentan , din acest motiv nu exista actualizare in timp real si sunt prezentate doar primele 20 pozitii.

Daca va uitati cu atentie o sa observati ca sunt si nume de familie cu participanti de sex masculin si feminin ( probabil joaca doar unul dintre cei doi). Nu a afirmat nimeni ca acele 166 de conturi sunt individuale , o persoana poate deschide oricate conturi vrea folosind datele reale apartinand mai multor cunoscuti , ar fi de altfel absurd sa nu accepti o persoana pentru ca mai este cineva cu acelasi nume. Numele incomplete nu vor mai fi acceptate incepand cu luna urmatoare , speram sa avem un mod automat de afisare a clasamentului ,acesta este primul concurs deci este inca o perioada de teste.

Conturile de concurs nu sunt cu nimic diferite fata de cele care nu participa in privinta parametrilor, singura diferenta este ca unele vor fi luate in considerare pentru rezultatele finale iar celelalte nu.

Stiu ca suntem in Romania si totul trebuie sa fie masluit dar exagerati , daca nu din alt motiv macar va puteti gandi ca nimeni nu vrea sa se compromita pentru 4000RON. Daca acum se presupune ca e concurs masluit sunt curios ce parere o sa aveti despre ce urmeaza.

Nu deranjeaza cu nimic conturile care ruleaza EA.

Partea cu respingerea pozitiilor pierzatoare si acceptarea celor castigatoare nu am inteles-o , probabil era o gluma.

Nu pot explica functionarea acelui EA pentru ca momentan nu am cunostintele necesare dar cu siguranta nu exista nici un fel de modificare facuta de xtb la conturile de concurs.

 

XTB are sediul in Bucuresti strada Buzesti 74 , cei care doresc sa ne viziteze sunt bineveniti.

 

Spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Management

Uite asa imi place! Brokerii sa nu se mai ascunda pe vamist dupa tot felul de nickname-uri pe forum si sa iasa in fata si sa-si asume declaratiile. Ati vazut ca se poate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Actualizarea se face manual momentan , din acest motiv nu exista actualizare in timp real si sunt prezentate doar primele 20 pozitii.

Daca va uitati cu atentie o sa observati ca sunt si nume de familie cu participanti de sex masculin si feminin ( probabil joaca doar unul dintre cei doi). Nu a afirmat nimeni ca acele 166 de conturi sunt individuale , o persoana poate deschide oricate conturi vrea folosind datele reale apartinand mai multor cunoscuti , ar fi de altfel absurd sa nu accepti o persoana pentru ca mai este cineva cu acelasi nume. Numele incomplete nu vor mai fi acceptate incepand cu luna urmatoare , speram sa avem un mod automat de afisare a clasamentului ,acesta este primul concurs deci este inca o perioada de teste.

Conturile de concurs nu sunt cu nimic diferite fata de cele care nu participa in privinta parametrilor, singura diferenta este ca unele vor fi luate in considerare pentru rezultatele finale iar celelalte nu.

Stiu ca suntem in Romania si totul trebuie sa fie masluit dar exagerati , daca nu din alt motiv macar va puteti gandi ca nimeni nu vrea sa se compromita pentru 4000RON. Daca acum se presupune ca e concurs masluit sunt curios ce parere o sa aveti despre ce urmeaza.

Nu deranjeaza cu nimic conturile care ruleaza EA.

Partea cu respingerea pozitiilor pierzatoare si acceptarea celor castigatoare nu am inteles-o , probabil era o gluma.

Nu pot explica functionarea acelui EA pentru ca momentan nu am cunostintele necesare dar cu siguranta nu exista nici un fel de modificare facuta de xtb la conturile de concurs.

 

XTB are sediul in Bucuresti strada Buzesti 74 , cei care doresc sa ne viziteze sunt bineveniti.

 

Spor.

Nu stiu ce se intampla si ce nu, dar eu am pus exact acelasi EA pe 2 calculatoare legate in aceeasi retea cu diferenta de 2ms ping la serverul xtb. Rezultatele sunt complet diferite adica: unele pozitii nu sunt deschise pe un cont si pe altul da. Ea-ul rula pe aceleasi perechi cu aceiasi parametrii. Am spus ca hai poate cele 2ms influenteaza cu ceva si am inversat calculatoarele dar rezultatul la fel. Pe contul din concurs nu se deschideau toate pozitiile care erau deschise pe celalalt cont. Cum explicati fenomenul? Serverul e acelasi nu?

 

Multumesc,

Victor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce se intampla si ce nu, dar eu am pus exact acelasi EA pe 2 calculatoare legate in aceeasi retea cu diferenta de 2ms ping la serverul xtb. Rezultatele sunt complet diferite adica: unele pozitii nu sunt deschise pe un cont si pe altul da. Ea-ul rula pe aceleasi perechi cu aceiasi parametrii. Am spus ca hai poate cele 2ms influenteaza cu ceva si am inversat calculatoarele dar rezultatul la fel. Pe contul din concurs nu se deschideau toate pozitiile care erau deschise pe celalalt cont. Cum explicati fenomenul? Serverul e acelasi nu?

 

Multumesc,

Victor

Serverul este acelasi , probabil vom reusi sa avem unul separat pentru concursuri in viitor. Dupa cum am spus si in raspunsul anterior nu am idee ce s-a intamplat cu acel EA , sunt inca in partea de studiu in ceea ce priveste aceasta functionalitate a platformei si ar fi absurd sa incerc sa explic ceva ce nu inteleg.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

XTB

 

1. Concursul e un fake 85% (poate mai mult): prea multe conturi cu nume de fata.

2. 166 de persoane inscrise in concurs??? S-o creada mutu'!

3. Probabil ca nu le convin userii care tranzactioneaza cu EA (caz similar cu ODL care a banat 140 de conturi care foloseau FAPTURBO)

 

forex[/acronym]-systems-reviews.com/brokers/#55:"]http://forex-systems-reviews.com/brokers/#55:

 

I cant call this broker a scam because they are a legal company and CFTC and NFA regulated however everything I heard about them recently is only bad.

Recently the most shocking news was they banned over 140 fapturbo traders that made consistent profits for several weeks. Here is what victim-members report:

"This morning I received the following email:

Good Morning.

Unfortunately ODL Securities has decided not to allow the FapTurbo Expert Advisor Program. ODL has notified us here at Back Bay FX that those of you on this e-mail have had your accounts suspended at ODL Securities.

 

Here is what members received:

 

It is with great regret that I am writing this email to you today. After several discussions with our risk department and line managers, it is felt that your account should be closed and the balances repaid in full. This recourse has been brought about as a result of unethical trading within your account of late; maliciously or not, with the use of a Robot/EA or not, these actions are unethical and go against the policies of ODL.

I hope this will satisfy any queries you may have about this recent suspension of your account and I wish you the best of luck with your future trading. "

So winning money is called "unethical trading" here. lol. while all other brokers find fapturbo trading fine and welcome fapturbo clients.

 

Probabil ca ce faci tu e "unethical trading" ... :tongue:

 

PS

 

Personal consider tradingul dupa EA o pierdere de vreme (asta pina iti vine mintea la cap).

tavi asocierea facuta nu este tocmai una corecta . Scrii mare XTB si dupa faci o asociere cu ODL Securities , am inteles ca e doar un exemplu dar sunt multi care ar putea vedea o legatura intre cele doua companii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

@Xtrdr, Tavi a dat un exemplu (asa cum bine ai inteles) si nu a facut o asociere. Nu mi se pare nimic "incorect" in treaba asta.

 

De fapt altul era motivul pentru care am tinut sa intervin... Si mie mi se pare ciudat comportamentul sesizat de Victor. Desi sunt un om tehnic care traieste din calculatoare si dezvoltare software, nu pot sa gasesc o alta explicatie pentru acest comportament in afara celui sugerat la inceputul threadului: un filtru pe conturile de concurs. Totusi, sunt constient ca nivelul meu de cunoastere este si va fi limitat si ca oricand pot invata lucruri noi. Asa ca astept cu interes sa gasiti o explicatie pentru acele diferente (voi sunteti cei mai in masura sa gasiti explicatia) si sa o postati aici. Si in plus, ati putea posta si statement-urile concurentilor. Bine, nu e obligatoriu sa dati explicatii sau mai stiu eu ce, dar sunt sigur ca realizezi ca este in interesul vostru sa faceti asta.

 

In alta ordine de idei, sper ca pe viitor postarile pe vamist sa se faca numai cu userul Xtrdr.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Xtrdr, Tavi a dat un exemplu (asa cum bine ai inteles) si nu a facut o asociere. Nu mi se pare nimic "incorect" in treaba asta.

 

De fapt altul era motivul pentru care am tinut sa intervin... Si mie mi se pare ciudat comportamentul sesizat de Victor. Desi sunt un om tehnic care traieste din calculatoare si dezvoltare software, nu pot sa gasesc o alta explicatie pentru acest comportament in afara celui sugerat la inceputul threadului: un filtru pe conturile de concurs. Totusi, sunt constient ca nivelul meu de cunoastere este si va fi limitat si ca oricand pot invata lucruri noi. Asa ca astept cu interes sa gasiti o explicatie pentru acele diferente (voi sunteti cei mai in masura sa gasiti explicatia) si sa o postati aici. Si in plus, ati putea posta si statement-urile concurentilor. Bine, nu e obligatoriu sa dati explicatii sau mai stiu eu ce, dar sunt sigur ca realizezi ca este in interesul vostru sa faceti asta.

 

In alta ordine de idei, sper ca pe viitor postarile pe vamist sa se faca numai cu userul Xtrdr.

User-ul Xtrdr a fost creat joi 26 februarie si l-am creat pentru a raspunde la acuzatiile de pe acest thread. Va fi folosit in continuare pentru orice implica XTB. Nu vad niciun sens in a folosi un alt nick pt a explica diverse probleme aparute cu platfroma xtb. Suntem deschisi catre critici si le acceptam ca fiind inevitabile si ca surse pentru imbunatatire serviciilor noastre. Te asigur ca nu exista niciun filtru pe conturile de concurs ( sa fim seriosi pentru un cont demo de concurs un EA cu money management si reguli de intrare stricte nu e tocmai alegerea cea mai potrivita ,o abordare cu risc maxim fiind mult mai potrivita). In privinta statementurilor , va fi publicat raportul de tranzactionare pentru castigator ( probabil vor aparea critici privind faptul ca si acesta poate fi editat).

 

In alta ordine de idei , daca aveti vreo propunere privind modificarile aduse la MT5 le puteti scrie aici . Vor fi trimise catre developer impreuna cu ideile noastre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@Xtrdr

 

:tongue: Bravo! Un mare bravo pentru interventie! Cum spunea si Stefan, exact asta este ceea ce asteptam de la toti brokerii, sa vina si sa lamureasca lucrurile, in mod deschis, sa spuna "eu sunt brokerul cutare", si nu sa intre cu smekerii de genul "stiti, am deschis cont la brokerul cutare, si mi se pare super bun, are facilitati nemaipomenite (urmeaza lista lunga de facilitati copiate de pe web) voi ce parere aveti?" etc, cum am mai avut in trecut tentative de astea.

 

Legat de MT5, exista o serie (foarte mare) de discutii pe forum la MQ. Desigur ca s-ar putea spune multe in plus, fiecare dorim facilitati de care nu a mai auzit nimeni si care probabil nu ar fi folositoare altcuiva, decat acelui care le-a propus... eu am o lista de aici pana la Bucuresti (daca nu stii, locuiesc in Thailand). Cred totusi ca cel mai bine este ca cei cu astfel de propuneri sa le discute direct pe site la MQ, in engleza, fiind mult mai usor sa ajunga la urechile developerului. Totusi, pentru cei care au dificultati cu engleza, putem deschide un topic paralel cu propuneri pt MT5, pe care eventualii brokeri (care ne viziteaza, toti, nu numai XTB) sa le citeasca si daca ei gasesc vreuna demna de luat in seama, atunci sa o forwardeze developerului (MQ), chiar si in nume propriu, pentru ca pe mine ca user nu ma intereseaza cine a propus o anumita facilitate, atat timp cat o am in platforma. Sa ii zicem de exemplu "Propuneri pt MT5", iar ca subtitlu (explicatie, nu mai stiu cum se numeste) sa punem "in atentia brokerilor MT care ne viziteaza". Asta numai daca sunt destui care sa vina cu propuneri. Dar pentru a va face o idee, e bine sa aruncati first un ochi pe MQ, sa vedeti in mare cam ce isi doreste lumea, si poate va mai vin idei.

 

Legat de problema lui Victor, nici mie nu mi-a venit sa cred ca "cineva se complica pt 4000 de RON", de aia am si incercat sa ii sugerez sa faca toate testele posibile si imposibile inainte de a arunca cu piatra. Dar omu' e calculatorist, deci probabil ca stie si el ce si cum, si incerc sa ii dau dreptate, mai ales ca a facut el expertul in cauza, nu e un BBox luat de pe net sa nu stie ce e in el. Mai ales ca aveti acelasi server, acum avem certitudinea, datorita postului direct de la broker, deci nu se pune problema ca serverul de concurs era prea incarcat datorita concursului, si de asta a dat requoturi. Fiind acelasi server, acelasi expert (la care omu stie ce e in el), nu exista o alta explicatie la comportarea diferita, in afara de faptul ca conturile sunt setate diferit, ori ca exista un dealing desk (uman, adica manual) care se comporta diferit pentru conturile de la concurs. Asta imi intareste concluzia ca "ceva e putred" acolo la concursul ala, Vorba ta, e Romania! :)

 

Pana la proba contrara, considera asta o opinie personala. Asta nu are nici o legatura cu cinstea si corectitudinea brokerului, am auzit de broker bun care facea niste concursuri de rahat, si am auzit si de broker de rahat care a dat faliment, dar facea niste concursuri super. Deocamdata ce discutam aici este concursul. Eu as fi curios sa vad expertul lui Victor, dar probabil ca nu e de dat la altii. Dar atunci as putea spune cu exactitate (si fara dubii, adica bag mana in foc si dau si scris :D daca exista vreo posibilitate ca behaviorul ciudat sa vina de la expert. Atat timp cat nu stim ce e in el, tre sa mergem pe incredere, avand in vedere ca Victor cred ca stie ce face, in materie de programare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

...(sa fim seriosi pentru un cont demo de concurs un EA cu money management si reguli de intrare stricte nu e tocmai alegerea cea mai potrivita ,o abordare cu risc maxim fiind mult mai potrivita).

Asta mi-a scapat prima data, ori nu am inteles-o (patruns-o) la prima citire. Subscriu 100%. Concursul fiind demo, adica nu pierzi nimic daca distrugi contul, abordarea cu risc maxim mi se pare si mie cea mai potrivita, si am si aplicat-o la concursurile la care am participat. Ori ne gadilam ori facem bani. Afirmatia dovedeste ca ai oarece experienta in trading. Ne poti spune si noua despre? Adica de cat timp tranzactionezi, cam ce rezultate ai, daca (in cadrul brokerului sau personal) ai invartit conturi reale mari (5-6 cifre)? etc. Cat se poate spune, cat nu, atunci nu. Multumim anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...(sa fim seriosi pentru un cont demo de concurs un EA cu money management si reguli de intrare stricte nu e tocmai alegerea cea mai potrivita ,o abordare cu risc maxim fiind mult mai potrivita).

Asta mi-a scapat prima data, ori nu am inteles-o (patruns-o) la prima citire. Subscriu 100%. Concursul fiind demo, adica nu pierzi nimic daca distrugi contul, abordarea cu risc maxim mi se pare si mie cea mai potrivita, si am si aplicat-o la concursurile la care am participat. Ori ne gadilam ori facem bani. Afirmatia dovedeste ca ai oarece experienta in trading. Ne poti spune si noua despre? Adica de cat timp tranzactionezi, cam ce rezultate ai, daca (in cadrul brokerului sau personal) ai invartit conturi reale mari (5-6 cifre)? etc. Cat se poate spune, cat nu, atunci nu. Multumim anticipat.

 

Experienta mea in trading se reduce la circa 2ani si jumatate de tranzactionare pe BVB , Sibex si actiuni listate in SUA ( printr-un broker din state ). Rezultatele au fost ok , am beneficiat si de faptul ca piata era in cel mai puternic trend crescator(ca procentaje de crestere anuala) pe care cred ca l-a avut de la infiintare. Am ramas cu aproximativ jumatate din expunere la inceputul crizei mizand pe ideea, gresita, ca actiunile care stau bine fundamental vor rezista desi AT dadea semnale de sell puternice. Extern ma axez in principal pe etf-uri ca instrumente (SPY , DIA si QQQQ). Marimea contului este la limita inferioara a celor 5 cifre. Forex tranzactionez real de aprox o luna ( de cand am inceput sa lucrez la xtb) rezultatele sunt promitatoare dar cu siguranta vor aparea si momente dificile , cred ca e inevitabil :tongue: . Nu vad o diferenta puternica intre tranzactionarea de actiuni si cea de CFD-uri , AT functioneaza mult mai bine totusi si atentia cred ca trebuie indreptata mai mult spre money management( abordarea din experimentul testoaselor mi se pare cea mai potrivita pentru ca face legatura intre pierderea acceptata si volatilitatea pietei). Pozitii mici cu probabilitate mare de a castiga si un raport reward/risk macar 3/1.

 

Colegii mei au o experienta mult mai mare in forex.

Editat de Xtrdr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.