Sari la conținut

XTB


neamtu_victor

Postări Recomandate

Normal mi s-ar parea ca in cazul marcarii unui profit sa se foloseasca Bid-ul la conversie (indiferent de directia - long sau short - prin care s-a obtinut) si in cazul unei pierderi sa se foloseasca Ask-ul deoarece veti avea o pozitie de -X USD echivalenta cu o pozitie short, deci va trebui sa intrati long pe USDRON pentru conversie. Nu stiu daca e corect ce spun dar mi se pare mai logic.

 

 

Oricum, multa bafta si respect pentru ca sunteti activi pe forum!

Este intr-adevar mai logic si ar fi si mai profitabil pentru noi :tongue:. Dar momentan acesta este sistemul agreat.

 

Bafta mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 73
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Normal mi s-ar parea ca in cazul marcarii unui profit sa se foloseasca Bid-ul la conversie (indiferent de directia - long sau short - prin care s-a obtinut) si in cazul unei pierderi sa se foloseasca Ask-ul deoarece veti avea o pozitie de -X USD echivalenta cu o pozitie short, deci va trebui sa intrati long pe USDRON pentru conversie. Nu stiu daca e corect ce spun dar mi se pare mai logic.

 

 

Oricum, multa bafta si respect pentru ca sunteti activi pe forum!

daca ar face asa ar insemna ca iti ia doua spreaduri la fiecare pozitie dus intors (una din perechea jucata si din conversia cu ron) si ar fii cei mai scumpi de pe piata ... macar asa la un curs fix adica toate doar in ask mai merge ... cu toate ca si asa exista un inconvenient

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal mi s-ar parea ca in cazul marcarii unui profit sa se foloseasca Bid-ul la conversie (indiferent de directia - long sau short - prin care s-a obtinut) si in cazul unei pierderi sa se foloseasca Ask-ul deoarece veti avea o pozitie de -X USD echivalenta cu o pozitie short, deci va trebui sa intrati long pe USDRON pentru conversie. Nu stiu daca e corect ce spun dar mi se pare mai logic.

 

 

Oricum, multa bafta si respect pentru ca sunteti activi pe forum!

daca ar face asa ar insemna ca iti ia doua spreaduri la fiecare pozitie dus intors (una din perechea jucata si din conversia cu ron) si ar fii cei mai scumpi de pe piata ... macar asa la un curs fix adica toate doar in ask mai merge ... cu toate ca si asa exista un inconvenient

 

Pai tocmai asta e faza, ca nu le fac pe toate in aceeasi cotatie (bid sau ask)- vezi post#33 - ci diferentiaza in functie de directia pozitiei prin care ai facut profitul/pierderea, ceea ce mi se pare ciudat si nu am mai vazut la altcineva. Eu in ideea asta spuneam ca mi s-ar parea explicabil daca ar diferentia pe criteriul daca ai marcat un profit sau ai marcat o pierdere (datorita pozitiei in USD cu care raman ei) nu am zis ca asta ar fi mai bine sau mai rau pentru client sau pentru broker, ci doar ca ar fi mai de inteles.

 

Acum ca sa ma refer si la cine ar profita si cine ar pierde din asta, normal ca clientul este cel care pierde pentru ca pierderile i se vor mari (fiind transformate la Ask), iar castigurile i se vor diminua (fiind transformate la Bid), iar pentru broker va fi mai profitabil dupa cum a recunoscut cu fair-play :tongue: si Xtrdr.

 

Probabil ca au ales aceasta diferentiere in functie de directia prin care ai facut profit/pierdere pentru a fi mai acceptabil pentru client. Insa asta e adevarat doar in cazul in care ai procent de castig la longuri la fel ca la shorturi (si egal cu 50%), pentru ca avantajul de la una se va diminua cu dezavantajul de la cealalta, iar per total ar fi un joc cu suma zero asa cum se numeste in statistica sau in teoria jocurilor. Mai rau e daca ai procentaj de castig mai mic de 50% pe shorturi pentru ca atunci vei avea pierderi accentuate si nu vei avea destule castiguri pentru a le atenua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Normal mi s-ar parea ca in cazul marcarii unui profit sa se foloseasca Bid-ul la conversie (indiferent de directia - long sau short - prin care s-a obtinut) si in cazul unei pierderi sa se foloseasca Ask-ul deoarece veti avea o pozitie de -X USD echivalenta cu o pozitie short, deci va trebui sa intrati long pe USDRON pentru conversie. Nu stiu daca e corect ce spun dar mi se pare mai logic.

 

 

Oricum, multa bafta si respect pentru ca sunteti activi pe forum!

daca ar face asa ar insemna ca iti ia doua spreaduri la fiecare pozitie dus intors (una din perechea jucata si din conversia cu ron) si ar fii cei mai scumpi de pe piata ... macar asa la un curs fix adica toate doar in ask mai merge ... cu toate ca si asa exista un inconvenient

 

 

Probabil ca au ales aceasta diferentiere in functie de directia prin care ai facut profit/pierdere pentru a fi mai acceptabil pentru client. Insa asta e adevarat doar in cazul in care ai procent de castig la longuri la fel ca la shorturi (si egal cu 50%), pentru ca avantajul de la una se va diminua cu dezavantajul de la cealalta, iar per total ar fi un joc cu suma zero asa cum se numeste in statistica sau in teoria jocurilor. Mai rau e daca ai procentaj de castig mai mic de 50% pe shorturi pentru ca atunci vei avea pierderi accentuate si nu vei avea destule castiguri pentru a le atenua.

 

aici ai dreptate ptr ca iti iau mai multi bani pe cele pierzatoare ... astfel incat money managenet e mai dificil un pic ... adica daca ai nesansa sa ai mai multe pierzatoare consecutiv te vei repara mai greu ca altii ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

Am discutat despre intrebarile/dubiile aparute pe forum in privinta XTB cu directorul sucursalei. Daca doriti putem organiza saptamana viitoare o intalnire la sediul nostru , neformala, in care puteti sa ne puneti orice intrebare si sa aveti acces la baza de date pentru conturile demo folosita in cadrul concursului. De asemenea avem si un coleg din Polonia foarte bun pe analiza tehnica in vizita pe care il puteti intreba ce va intereseaza din domeniu. Nu este o invitatie pentru promovarea serviciilor , doar o oportunitate de a ne cunoaste si de a lamuri orice problema aparuta.

 

Cei interesati pot stabili o data si ora convenabila la care ar dori sa aiba loc aceasta intalnire.

Editat de Xtrdr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Salut,

 

 

Tranzactioneaza cineva LIVE cu acest broker? Am vazut ca sunt rglementati de CNVM, insa parca sunt prea insistenti. In ultimele saptamani am tot fost sunat de unul din brokerii lor care imi tot prezinta oportunitati, si daca nu vreau sa-mi deschid la ei un cont real....

 

Aveti experiente cu ei?

 

multumesc pentru raspuns

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut nu te impacienta, asa este cu brokerii ... cauta "marfa" ... ce vrei? economia de piata. si pe mine m-au sunat de mai multe ori, m-au invitat pe la ei ...etc. Sunt polonezi la origine si sunt veniti in Romania din 2008 si ... isi fac portofoliu de dansatori (pe sarma ...se intelege). Eu cred ca sunt ok in mare, mai putin volumele de tranzactionare sunt cam mari 0.1, dar ...ce sa zic? ofera si eur/ron si usd/ron ...si multe altele ... contul se deschide la BCR (asta parca iti da o anumita incantare ... adicaaaa ...daca castigi te agata fiscu mai repede) ... am zis ca o sa incerc si la ei un cont dar un pic mai "tarziu" (prietenii stiu de ce). Parerea mea este ca poti sa ii iei in seama si nu este nimic anormal din ce zici ca ti s-a intamplat. Cam atat ... Bafta

P.S. acum vreo 2-3 luni aveau vreo 30 clienti in Romania, azi nu mai stiu ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut nu te impacienta, asa este cu brokerii ... cauta "marfa" ... ce vrei? economia de piata. si pe mine m-au sunat de mai multe ori, m-au invitat pe la ei ...etc. Sunt polonezi la origine si sunt veniti in Romania din 2008 si ... isi fac portofoliu de dansatori (pe sarma ...se intelege). Eu cred ca sunt ok in mare, mai putin volumele de tranzactionare sunt cam mari 0.1, dar ...ce sa zic? ofera si eur/ron si usd/ron ...si multe altele ... contul se deschide la BCR (asta parca iti da o anumita incantare ... adicaaaa ...daca castigi te agata fiscu mai repede) ... am zis ca o sa incerc si la ei un cont dar un pic mai "tarziu" (prietenii stiu de ce). Parerea mea este ca poti sa ii iei in seama si nu este nimic anormal din ce zici ca ti s-a intamplat. Cam atat ... Bafta

P.S. acum vreo 2-3 luni aveau vreo 30 clienti in Romania, azi nu mai stiu ...

Am citit despre xtb, ma intereseaza si pe mine, dar astept o oferta de bonus cum au facut vanguard si deltastock. Apropo, ma bate gandul sa deschid un cont la bulgari, daca tot au un bonus asa de atractiv. Ma puteti ajuta cu un sfat ?

P.S. Deltastock are si o lista de comisioane atractiva, nu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.