Sari la conținut

Postări Recomandate

GBPUSD h1. Setup de continuitate!

 

post-1363-127055752504_thumb.png

 

 

EA-ul atasat va ajuta sa manageriati automat pozitiile cu ajutorul setarilor optionale care pot fi modificate din optiuni. Cei care folosesc platforme cu 5 zecimale vor trebui sa inmulteasca cu 10 setarile optionale. EX: 30X10 = 300 pipeti = 30 pips.

ManageTPv2-4.mq4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USDCAD h1

 

post-1363-127055872904_thumb.png

 

L-am avut si eu luat dupa alta tehnica insa mi-a dat peste nas

De la inceput nu mi-a placut cum arata macd-ul de pe h4 . prea departe de zero si fara nici o divergenta acolo . poate va urca insa cred ca o va mai freca pe aici prin preajma o vreme . sub h4 arata bine .

Editat de merlyn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

NZD/USD - Pin Bar H4

 

Am atasat situatia daily asa cum o vad eu, marcand trendurile pe termen scurt mediu si lung prin canale de culoare diferita, impreuna cu pin barul de pe H4.

 

Pin-ul sa format pe un nivel foarte important, 0.7, la confluenta cu MA200 zile si in partea de jos a canalului albastru.

 

Prima zona de management o vad la 0.7030, unde Sl-ul ar trebui adus la BE, iar mai departe as vedea un TP undeva in zona lui 0.72, pe limita superioara a canalului galben, sau ceva mai sus la 0.74 ppz important. Pana acolo trebuie bineinteles urmarit pretul cu atentie, in zona superioara a canalului rosu, sau la 0.71 round number, fiind necesar ca SL-ul sa fie urcat pe masura ce pretul creste.

 

Personal nu folosesc inchideri partiale de pozitii si prefer sa urmaresc pretul cu Sl-ul sau sa inchid pozitia complet la anumite nivele importante in care consider ca pretul s-ar putea opri. Din cauza asta nu am marcat niste nivele tp1 sau tp2 pe grafic.

 

Nu am sa intru totusi pe acest setup intrucat nu sunt familiarizat cu perechea NZD/USD si prefer sa evit perechi ale calor miscari nu le inteleg. Nici nu urmaresc decat de foarte putin timp NZD si prefer sa nu il tranzactioneaz deocamdata.

 

De asemenea nu tranzactionez cu exactitate metoda descrisa in acest topic insa folosesc cateva elemente importante prezentate aici. Mi sa parut totusi interesant acest pin bar pe NZD/USD si m-am gandit sa il propun catre discutie aici.

post-3657-127057027837_thumb.jpg

post-3657-127057036971_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NZD/USD - Pin Bar H4

 

Am atasat situatia daily asa cum o vad eu, marcand trendurile pe termen scurt mediu si lung prin canale de culoare diferita, impreuna cu pin barul de pe H4.

 

Pin-ul sa format pe un nivel foarte important, 0.7, la confluenta cu MA200 zile si in partea de jos a canalului albastru.

 

Prima zona de management o vad la 0.7030, unde Sl-ul ar trebui adus la BE, iar mai departe as vedea un TP undeva in zona lui 0.72, pe limita superioara a canalului galben, sau ceva mai sus la 0.74 ppz important. Pana acolo trebuie bineinteles urmarit pretul cu atentie, in zona superioara a canalului rosu, sau la 0.71 round number, fiind necesar ca SL-ul sa fie urcat pe masura ce pretul creste.

 

Personal nu folosesc inchideri partiale de pozitii si prefer sa urmaresc pretul cu Sl-ul sau sa inchid pozitia complet la anumite nivele importante in care consider ca pretul s-ar putea opri. Din cauza asta nu am marcat niste nivele tp1 sau tp2 pe grafic.

 

Nu am sa intru totusi pe acest setup intrucat nu sunt familiarizat cu perechea NZD/USD si prefer sa evit perechi ale calor miscari nu le inteleg. Nici nu urmaresc decat de foarte putin timp NZD si prefer sa nu il tranzactioneaz deocamdata.

 

De asemenea nu tranzactionez cu exactitate metoda descrisa in acest topic insa folosesc cateva elemente importante prezentate aici. Mi sa parut totusi interesant acest pin bar pe NZD/USD si m-am gandit sa il propun catre discutie aici.

 

Mie mi se pare ca are spatiu de dezvoltare cam mic. Este si mult trafic inainte. Posibil insa sa functioneze!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Criodi - NZDUSD h4

 

In timp ce tu ai un pin bar cu o locatie si marime buna, dar cu nu spatiu de dezvoltare redus, eu am un BUOB in aceiasi locatzie. Voi prefera sa vad cum se termina bara daily pentru ca la ora asta tinde sa formeze un pinbar. Daca se va intampla acest lucru probabil voi pune un buy limit pe 0.7000 BRN.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.