Sari la conținut

Postări Recomandate

 

USDCAD Daily

 

 

:) Foarte frumos se dezvolta pozitia ta pe USDCAD , Mati! Felicitari!

 

Salut!!

Mersi.(rugaciunea a avut efect.nu am primit BUOB-ul cerut dar si DBLHC-ul primit a fost bun) :)

 

spor la pipsi!!!

post-3372-126398816971_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

timp versus pret.

 

 

un subiect de care multi traderi nu s au atins de el, ori nu l au inteles ori din alta cauza nu l au luat in vizor. lucrurile sunt simple, timp fara pret nu se poate si nu e vorba de vreo chestiune grea sau de neinteles pentru mintile noastre e chiar foarte simplu dar nu toate mintile sunt deschise asa ca fiti cu bagare de seama. multi se feresc ca e greu, eu zic ca e tocmai invers si un copil de clasa a 7 a poate face treaba asta!!!. trebuie ceva experienta si invatata metodologia de lucru, principiile le va explica olciter am si eu patentele mele in fuctie de elliott mult mai la bisturiu decat cea pe care o va prezenta olciter. o sa va dea olciter si metodologie ca e undeva pe aici pe forum. pretul intalneste timpu asa se creaza un fractal, aia cu calcule matematice e litaratura de prost gust. multi cauta punctele astea de inflexiune dar nu si pot inchipui ca e atat de simplu de fapt asta e si ideea daca o strategie cuprinde mai mult de 3 fraze e de aruncat la gunoi. incercati sa ganditi logic si simplist.

 

am atasat o poza la chf aparent pleaca pe un trend fara nici un semnal fara nimic poate niste div. ascunse dar insuficient price action e greu de identificat acolo dar pretu face un reject puternic si este punctul unde pretul intalneste timpul, nu intotdeauna se potrivesc aceste ratii si italniri de aceea ne trebuei o metodologie.

post-1776-126399106462_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sistemul e LMC .... merge pe orice time frame il pute-ti adapata pe sistemele voastre oricare ar fi acesta si care include price action sau alte elemente naturale ale pietei, elemente de tip fractal.

 

in poza atasata am aratata cum se masoara corectia in fuctie de impuls, timp versus pret, nu este obligatoriu ca se schimba trendu din punctele astea dar acolo pretu are o reactie schimbarea trendului il filtrati dupa alte reguli pe care le stiti de la olciter etc sau din ce aiti invatat dar tine-ti minte ca timp fara pret nu se poate. aceasta tehnica nu merge luata singular, ea poate deveni o parte a unui plan de trade, a sistemului de asteptare sa evitati intrarile pripite care va aduc emotie si poate fi un filtru suplimentar la tipul vostru de analiza. va urez succes.!!!

post-1776-126400226385_thumb.jpg

post-1776-126400227353_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

flames-foarte interesant subiectul,poti detalia putin?sau de unde sa ne inspiram?

 

 

 

salut!

 

sunt doua tipuri de metodolgii pentru asa ceva.

1.undeva pe forum in arhive la materile e un folder cu carolyn boroden care merge putin diferit dar pana la urma toate reprezinta aceasi chestie.

2. ceea ce folosesc eu este ceva mai apropiat de elliott wave le i au in functie de anumite unde daca citi elliott wave generale partea 1 undeva la sfarsit am spus de chestiilea astea dar l e am lasat in coada de peste ca nu era interes, dar mi a venit intre timp alta idee, ca merge nu numai pe elliott ca e foarte greu ci merge la fel de bine si in functie de higher high, higher low .... stiti voi restu, cam asa procedeaza carolyn boroden. eu merg putin diferit dar nu vreau sa va incarc cu elliott daca stiti price action nu are rost se poate dezvola enorm chestia asta. aici sunt materialele.

http://vamist.ro/forex-materiale-educative?path=/fibonacci%20carolyn%20boroden

 

 

later edit:am vrut doar sa atrag atentia ca punctele astea se pot gasi si nu sunt niste mituri puteti dezvolta pe sistemul de trade personal sa aveti acuratete si precizie.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.