Sari la conținut

Postări Recomandate

O mica completare la ceea ce spus flames in legatura cu fibo time zone clusters. Atingerea unui astfel de cluster de timp de catre pretz poate avea doua reactzii din partea lui(cu indeplinirea unor conditii bineintzeles).

Pretzul poate face reversal sau isi poate accelera miscarea pe directzia initziala. Detereminarea unui astfel de cluster si sosirea pretzului intr-o astfel de zona este un semnal de alarma care ne va face....ochii cat sarmaua si ne va obliga sa urmarim cu mare atentzie price action.

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Introducerea unor noi elemnte de confluentza cum sunt extensiile fibo si proiectiile fibo nu fac altceva decat sa ne ajute in a determina daca o zona este suficient de puternica pentru a marii sansele de reusita a unui trade.

 

Un mic exemplu pe EURGBP!

 

post-1363-126434736727_thumb.png post-1363-126434738568_thumb.png post-1363-126434740558_thumb.png

 

 

 

exact asta vreau sa spun si o voi spune mereu, analize simple cu instrumente puternice dar fara calcule prea complicate, o analiza pe o pereche nu trebuei sa va ia mai mult de 1 2 minute pe zi.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat si eu la toate explicatiile si vreau in primul rand sa va felicit pe amandoi pt efortul depus.

dar in toate exemplele, zonele la care trebuie sa facem ochii cat sarmaua sunt de fapt zone de rezistenta, suport, sau ppz-uri, care se vad foarte clar si cu ochiul liber. personal mi se impleticesc ochii in toate ratiile alea fibo.

dar oricum ar fii trebuie sa le studiez, pt ca doar studiul continuu ne duce mai aproape de telul nostru, acela de a deveni adevarati traderi.

inca odata felicitari flames si oltciter.

Editat de viadutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate viadutz! Ultimele exemple au fost cam "incarcate" din pct. de vedere grafic, dar nu am vrut decat sa va arat cum se folosesc cele trei "scule" legate de fibo : retrecementul, extensia si proiectia. Dupa ce vezi confluentzele este suficient sa le marchezi pe cele importante dupa care elimini tot ce ai trasat si graficul devine iar usor de citit.

 

De altfel o tehnica isi arata eficientza prin simplitate atunci cand o poti folosi cu succes si pe grafice care sunt "primitive" din pct.de vedere al indicatorilor si mai ales al elementelor grafice. Iata mai jos un exemplu. Grafic de la brokerul Marketiva!

 

post-1363-126439294165_thumb.png

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat si eu la toate explicatiile si vreau in primul rand sa va felicit pe amandoi pt efortul depus.

dar in toate exemplele, zonele la care trebuie sa facem ochii cat sarmaua sunt de fapt zone de rezistenta, suport, sau ppz-uri, care se vad foarte clar si cu ochiul liber. personal mi se impleticesc ochii in toate ratiile alea fibo.

dar oricum ar fii trebuie sa le studiez, pt ca doar studiul continuu ne duce mai aproape de telul nostru, acela de a deveni adevarati traderi.

inca odata felicitari flames si oltciter.

 

viadutz -ce ar fi fost daca lasam graficele goale si aratam doar punctele? sa fi zis ceva de genu pe un grafic absolut gol, aici este un punct de inflexiune (ar fi fost super, nu?, si toata lumea ar fi zis asta e nebun [ia puncte de revers din trecut si spune ca sunt extensii de timp in functie de alte cateva puncte tot din trecut, asta e deja de domeniul prostiei) (no offence!), ei bine nu puteam face asta, trebuia sa incarc graficele si eu si sorin ca sa va aratam cum functioneaza sistemul (clusterele), ca el functioneaza, cum se mannca mancarea asta de peste, ce trebuie facut, etc. etc. sincer eu ma bucur ca ai prins ideea, e de sapat mult la ea dar e simpla usor de folosit si poate deveni foarte uzuala ca si fibo retracement, diferenta dintre fibo pret si fibo time e aproape 0, functoineaza la fel, modul de trasare e putin diferit la fibo time, intentia mea a fost ca multi cauta punctele astea (care sunt relative de asta ne trebueisc cateva filtre ca sa ne dam seama daca e un punct bun sau nu)dar nu stiu cum sa le caute si sa nu se mai creada despre ele ca nu exista!, tehnicile bazate pe clustere de pret si de timp sunt foarte uzuale tehnicilor de trade de genul -swing- swingerii cunosc foarte bine puterea acestor unelte! eu ma bucur ca tehnicile astea prind si incoltesc printre voi, cu ceva munca vor da si roadele asteptate .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.