Sari la conținut

Postări Recomandate

Primul scop al unui trader incepator ar trebui sa fie evitarea tradeurilor negative!

 

 

post-1363-126417331375_thumb.png

 

Felicitarile mele si la cat mai multe capitalizari de conturi! Dupa munca si rasplata, stii zicala.

Numai dupa sarguinta, rabdare si alti cativa factori-cheie ai putut realiza asemenea performante.

 

Bafta in continuare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pot adauga si felicitarile mele, si nu numai, OLCITER ce sa ti zic, nota 10+, pentru ce ai facut tu acici in threadul asta pe forum s a scris mult dar statistica recenta ne spune si multe 15k vizualizari de la deschidere, mult inainte!- multe postari, inseamna mult interes, strategii complete pe pasi marunti pentru cei care vor sa invete multe explicatii in extensia din ftp, pentru cei mai avansati analize in timp real explicatii si tot tacamul, tehnici de monmey management, trade, pozition etc etc, ce sa mai, nu mai am nimic de zis, nota 10+. statemenu arata un succes demn de urmat!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incerc sa fiu cat se poate de selectiv, si probabil acesta e motivul pentru care nu postez multe pozitii.

din cand in cand o dau si in bara artistic, si azi va voi da niste exemple.

pozitii pe saptamana asta:

1. Eur/Cad - looser. dupa parerea mea greseala a fost in analiza, pin barul ( de fapt o retestare a ppz-ului) avea closeul chiar sub un ppz si un round number 1.4800

am pus un buy stop peste acea zona dar din pacate ordinul a fost executat, la fel si stop loseul putin mai tarziu.

2. tot Eur/Cad - de data aceasta ordinul buy stop pus peste zona cu probleme, la care s-a adaugat un ordin buy limit luat pe tf-ul de 15 min.

post-1703-126417957885_thumb.jpg

3. Eur/Aud - un buob frumos pe 4h care a strapuns ppz-ul de la 1.5500

post-1703-126418062493_thumb.jpg

 

oltciter felicitari pentru performante. ma bucur ca am de la cine invata si sa vad ca ma tin pe aproape.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am vizionat cu deosebit interes filmele Carolynei Boroden despre clusterele fibonacci si fibo time zone. Am fost interesat in mod deosebit in legatura cu fibo time zones. Cursul este exceptional , si tinand cont ca este un material video ajuta mult mai mult decat ai citi o carte.

Va recomand sa-l vizionati . Asa cum va spus si flames gasiti cele trei volume de arhiva aici

 

Acordati acestui curs deosebita atentie. Va ajuta in tehnica cu bare sa vedeti daca o zona PPZ sau S/R se afla pe o confluentza deosebita marcata de un cluster fibo deosebit si nu numai.

 

Spor la studiu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci Sorin pentru ca ai ridicat mingea la fileu, eu am adus niste exemple si metodologia (4 reguli mari si late :biggrin: ) am scos din filmuletul video (esenta esentelor), am atasat 3 poze pentru a vedea ca functioneaza metodologia, un exemplu este luat chiar din filmulet, al doilea este pe gold. nu cred ca este greu, de asta am si zis la inceput ca sistemul este L.M.C. daca nu intelegem chestiunea asta simpla, ca sa fiu rautacios atunci o dam in T.B(fac pariu ca nimeni nu se stie ce insemna t.b., :happy::) ),

 

Asta e abia partea simpla, partea complicata intervine atunci cand se formeaza clusterele, dar veti vedea din cartea High Probability Trading Strategies de la pagina 111 pana la 139 (subacapitolul 5 beyond traditional cycle)CArolyn Boroden, acolo aveti tot ce va trebuie si filmuletul bineinteles, acest sistem se poate adapta pe orice tip de tehnica care include elemnte naturale ale pietei. o data cu experimentarea si folosirea in mod uzual a acesor unelte puternice de trade plecand de la simplu spre complex o sa faceti si sa o identificati si clusterele de timp (metodologia este aceasi dar se iau in compartie mai multe unde HH, LL LH si HL apropiate, eu am mers numai pe una singura vedeti din poza cu gold) spor la treaba si mult succes.

 

 

later edit: scuzati elementele elliott din grafic (gold) ceea ce ne intereseaza pe noi este chiar modalitatea de a intelege cum functioneaza aceste ratii de timp!?! (fac pariu ca va ti prins, exact ca si cele de pret, nu e nici o diferneta)luate pe varfuri(hh, ll, hl, lh) vede-ti metodologia si experimentati modul de trasare pentru identificarea potentialelor puncte de revers.

post-1776-126427099155_thumb.jpg

post-1776-126427099915_thumb.jpg

post-1776-126427100481_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

regula numaru 1: high to high for low -ratii de extensii adica de (obicei) peste 100% mai sunt si altfel de cazuri cand se face proiectie si lowulpica sub 100% dar conteaza ideea. cine stie sa raspunda la intrebarea cu T.B.?

post-1776-126427530787_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

regula nr.2. cu ceva erori de o bare la weekly (sistemul nu e perfect) pentru orientare este ideal. asta e pentru darzu!!!!

 

ganditi-va la faptul ca e claculat pe o distanta de aprox 96 de saptamani cu eroare de o bara saptamanala.

post-1776-126427686582_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un exemplu de functionalitate.

 

in poza atasata -lira yen pe m 5- mi a luat ceva sa determin high-ul deoarece sunt mai multe candele care se inchid la acelasi pret -la high rosu stanga- chiar daca plecam din mai din drepta cu cateva candele high-ul proiectat era la aceasi eroare de candele fata de 50% timp, 3 candele eroare.

 

Am vrut sa arat ca functioneaza pe toate time frame-urile dupa cum v am zis, totul ok pana aici dar carcotasii ar putea intreba: de unde stiu sa incep sa iau punctele ca sa fac o proiectie sau o coretie de timp?!! intrebare perfect valabila de altfel, raspunsul suna asa: dupa cum vedeti in poze am mers pe high-urile si lowurile cele mai semanificative si apropiate de momentul in care se afla pretu indifernet de time frame (o data cu experienta o sa va dati sema, e ca atunci cand stiti dar nu puteti explica pentru toate urechile) un fel cum ia olciter ppz sau alte minuatii la un momend dat devine instinct, asa e si la mine ce pot sa zic, ca regula generala de trasare merg pe cele mai apropiate si semnificative varfuri (highs and lows), pentru o acuratete mai mare folosesc elliott wave pe segmentare de valuri dar asta e alta poveste.

post-1776-126427789349_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar trebui interpretat sistemul de confluente de pret si timp sau clustere!?!

 

Daca avem sau identificam in timp real asemnea situtii, confluente puternice de timp versus pret nu ne aruncam in tranzactii cu ochii inchisi (sistemul asta de confluente va asigura un confort doar din p.d.v.d. al timpului asteptat va poate spune daca e timpul sa fiti atenti in piata si daca nu, in sesnul de urmarirea a graficelor). Am aratat in poze ceva foarte interesant care poate fi o alta confirmare a ceea ce credem despre bunul mers al pietei sau ar trebui sa ne ingrijoreze si sa luam niste decizii, in pozele atasate am scris de multe ori ca uenele ratii fibo time zone de extensie sau corectie cum ar fi .618, .382 corectie si extensie 1.618, 2.000, 2.618 nu au picat pe lowurile sau high-urile asteptate ele pana la urma au fost invalidate si nu au facut nici o miscare semnificativa au functionat acele ratii care au picat pe low-ul sau high-ul asteptat sau in proximitatea acestor ratii, au facut cel putin corectie sau chiar au schimbat trendul. Si asta poate fi o confirmare daca o ratie cum ar fi 1.618 si asteptam un low de ex. nu pica in proximitatea unui low atunci trendu continua si ratia care este destul de puternica este invalidata.

 

Ce facem cand avem o astfel de confluenta???, nimic, asteptam, ce asteptam???? price action este confirmarea ideala. In pozele de la silver si gold am aratat cum functioneaza aceste nivele de timp si pret (nu e nimic nou fata de ce v-a zis olciter pana acu dar eu am introdus si factorul timp). Un hammer, un engulfing, piercing, shooting star, etc ..pin, outside bullish sau bearish bar...etc, etc, sunt confirmarile care trebuie sa le asteptati pe aceste confluente! cu cat un pattern de candele sau bare se formeaza pe aceste confluente creste probabilitatea unei schimbari de directie si de cele mai multe ori aceste price action care se formeaza pe aceste nivele tin loc de suport si de rezistenta (eu cred ca suportii si rezistentele luate pe grafice istorice (ceva de genul :hai ca am trasat un suport sau o rezistenta care a functionat pe nivelul x acu trei ani si o trag pana in prezent si astept sa vad ce face pretu e un bull shit), (probabil este cea mai idioata gaselnita si imi asum ce zic!) trecutul se repeta ar zice carcotasii, total adevarat!!!, nu contrazic nimic!!! dar nu se repeta la fel si atunci cel mai sigur element ramane tot price action!. De acea un sport sau rezistenta facuta de o candela mare sau una cu un spike mare este mult mai sigura ca suport si rezistenta decat niste nivele luate de acu 2 ani sau 1 an! nu cautati S/R mai inapoi de 40 de candele pe orice tf, este o cautare inutila.

 

in pozele atasate aveti elementele care trebuie sa stea la baza unui trade singura chestiune e sa asteptati formarea acestor elemente!!!

 

P.S.1. Timpul “consumat” de o anumita stare de spirit a societatii nu are un minim sau un maxim absolut dar exista anumite limite generale. Analizand pattern-urile completate anterior si aplicand anumite principii si reguli privind comportamentul din punct de vedere al timpului se pot aproxima cele mai bune momente pentru completarea unor formatiuni (trenduri, cicluri etc.).

 

P.S.2. Nu exista “sansa” sau “intamplare” in activitatea pietei, nu exista aberatii sau comportamente ce nu pot fi clasificate. Un numar mare de analisti isi petrec timpul facand tot felul de calcule pe baza preturilor incercand sa gaseasca acel indicator magic care le va rezolva toate problemele. Cum poate, insa, o transformare a preturilor sa fie mai buna decat datele originale? Altfel spus, pretul ar trebui sa fie principalul, ultimul, si cel mai important indicator. Este singurul indicator pe care se poate pune o baza si singurul care afecteaza direct rezultatele obtinute. Nu conteaza absolut deloc ce cred analistii, expertii, prietenii, sau ce semnaleaza un anumit indicator; singurul lucru care conteaza e urmatorul: ce reactive au avut piata? Daca preturile cresc si ai cumparat, inregistrezi profituri; daca preturile scad si ai cumparat, inregistrezi pierderi, indifferent de semnalele sau nivelele indicatorilor folositi. (traducere sumara din alta teorie care se portiveste perfect aici). )

-(personal mi-a placut foarte mult aceste text, in decurul scurtei experiente forexiste am observat ca oamenii au o tendinta fatala spre a complica lucrurile si a interepta voit dupa o parere personala sau alta fara nici o baza sau cunostinte reale, mergeati pe calea simplitatii si experimentati tot timpul nicodata nu se stie peste ce veti da insistenta si munca nu duc la lucruri gresite.)

 

P.S. aceastea fiind zise eu am cam terminat ce aveam de zis pe aici pe forum o voi lasa mai moale in viitor (open mind, cititi printre randuri, a spune ca nu se poate asta denota multa neputinta, asa ca luati aminte si cine are ochi sa vada cine nu nu!!! hehe asa am invatat si eu citind printre randuri).

post-1776-126429571376_thumb.jpg

post-1776-126429571965_thumb.jpg

post-1776-126429572443_thumb.jpg

post-1776-126429573114_thumb.jpg

post-1776-126429573737_thumb.jpg

post-1776-126429577462_thumb.jpg

post-1776-126429577954_thumb.jpg

post-1776-126429578436_thumb.jpg

post-1776-126429579048_thumb.jpg

post-1776-126429579633_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.