Sari la conținut

Strategie cu elemente preluate de la Bill Williams plus altele


Postări Recomandate

N-am fost la PC nici când s-a deschis şi nici când s-a închis. Am pus un TP după ureche, cam 11-12 pipşi. Am avut noroc să îi încasez, aşa că nu sunt deloc entuziasmat. Trebuie să îmi fac nişte reguli pentru TP/SL, mai trebuie să mă documntez în privinţa asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stop loss-ul il poti pune la primul fractal din directia opusa sau chiar la al doilea. Cam asta ar fi abordarea standard. (Bill Williams zice mai mult de al doilea)

 

Pentru trailing stop uita-te la alea 3 exemple din poza care am pus-o mai sus. Imagineaza-ti un trailing stop dupa una din liniile aligatorului. Eu uneori pun trailing stop dupa minimele lumanarilor daca este impuls clar.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De dimineaţă am avut situaţia din imagine pe EURUSD 1H: un fractal buy valid şi un stochastic 12. Mai mult, preţul e aproape de banda Bollinger inferioară, aşa că mă aştept la un bounce-back care, după mine, este mai probabil decât o străpungere. Aligatorul nu s-a trezit încă, dar probabil o va face până preţul va ajunge la 1.2752. Aşa că am plasat un buy stop la 1.2752, SL 1.27070 (nivelul fractalului precedent, după cum am învăţat ieri) şi TP 1.27910. Dacă totul merge bine, îi pun şi un trailing stop pe parcurs. Momentan aşteptăm.

 

Later edit: Fractal sell la 1.2679, în concordanţă cu trendul general şi cu AO. Aşa că o să ignor stachastic şi mai pun un sell stop la 1.2679. Exact reţeta de ieri: un buy stop şi un sell stop, aşteptând să vedem care va fi confirmat de trend şi activat, dacă e cazul.

post-2735-082314400 1284011521_thumb.jpg

Editat de amiralul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Când zici ”primul fractal în direcția opusă” (atât pentru SL cât și pentru semnal de intrare) te referi ca acel fractal precedent să fie valid (în raport cu dinșii aligatorului) sau nu contează asta?

 

Primul fractal in drectia opusa: pai daca ti s-a activat un ordint intr-o directie...te uiti in urma si vezi care e primul fractal in directie opusa...

Pentru SL fractalul nu trebuie sa fie valid.

 

Ti-am exemplificat si la pozitia care o ai... post-2415-073671700 1284015200_thumb.gif

 

Referitor la aceasta pozitie, aligatorul deja se trezeste, poti acum sa muti sl-ul in spatele liniei albastre.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.