Sari la conținut

Strategie cu elemente preluate de la Bill Williams plus altele


Postări Recomandate

Ce reprezinta liniile alea 2 mov (una pe grafic si una pe indicator)?

 

P.S. nzd, aud, si eur le vad si eu tot e buy

 

Cele doua linii evidentiaza o divergenta ascunsa. In restul topicului o sa mai gasesti exemple similare.

 

Eu nu am certitudinea ca pozitiile de buy o sa iasa profitabile, conteaza foarte mult si unde inchizi si de ce inchizi pozitiile.

 

Asa cum am mai scris in acest topic, nu incerc sa prezic ce o sa faca piata... o las sa faca ce vrea ea, incerc doar sa ma adaptez si sa dansez pe ritmul ei sau sa incerc sa fac surfing pe valurile ei. Te mai doboara cate un val, mai iei cate un stop loss doua, mai inghitzi un pic de apa, alge prin par dar te ridici si mai incerci o data :)... ca la surf nu? :)

 

Am considerat ca suntem pe un trend ascendent si ca o divergenta ascunsa poate indica un nou val in directia trendului.

 

Analiza tehnica este predispusa la subiectivism

 

Iata totusi cum arata dintr-o alta perspectiva. Unii poate deja o vad de short...

 

chiar pe unde am linia verde unde am intrat in piata se poate considera un nivel de S/R. unii probabil considera ca acest suport a fost spart, devenit rezistenta si se asteapta la un nou val in jos.

post-2415-127109921126_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrare short pe AUDUSD la fractal pe 4h ce coincide cu minimul pentru BEOB de pe daily

 

Pentru aceasta pozitie exista diferite variante de management datorita nivelelor evidentiate pe graficul de 4h.

 

La cum arata si pe 1h se poate inchide o parte din pozitie si eventual asigurat la BE sau... centurile de siguranta, inima in dintii, controlul emotiilor si pastrarea pozitiei pentru dezvoltare, chiar daca urmeaza o corectie deasupra nivelului de unde s-a intrat :):)

post-2415-127113609536_thumb.gif

post-2415-127113609921_thumb.gif

post-2415-127113626414_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crossurile astea parca tot mai mult imi atrag atentia. Situatie interesanta pe AUDCAD cu divergenta ascunsa pe 1h, si setup frumos de impuls corectie cu fractal. Plasat pending buy stop, iar zonele de luare a profitului ar fi nivelele de retragere Fibo evidentiate pe grafic.

post-2415-127113685545_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.