Sari la conținut

Strategie cu elemente preluate de la Bill Williams plus altele


Postări Recomandate

nu e neaparat topicul potrivit dar de curand am descoperit si eu Fractalii lui bill williams, care pe tf daily par a da un randament foarte bun,

 

Offtopic
intrebarea mea este unde pot gasi orele de inchidere ale lumanarilor daily(cand se inchide ziua de tranzactionare) ? multumesc anticipat.
Editat de Cityzen
Adaugat tag offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, cam asa zice multa lume ca merg bine pe daily dar in principiu aproape orice merge mai bine de la 4h in sus decat pe tf-uri inferioare.

 

Offtopic
Lumanarea daily se inchide la ora 00.00 dupa ora serverului. Tu vrei de fapt sa afli care este ora serverului pentru brokerul cu care lucrezi. Aceasta ora difera de la broker la broker dar cel mai simplu este sa mergi pe graficul de o ora sau mai mic, cand piata este deschisa, sa vezi la ce ora sa deschis lumanarea curenta. Compari ora respectiva cu ora locatiei tale si asa vezi diferenta. De exemplu daca serverul brokerului este cu 2 ore in urma ta aia inseamna ca se va inchide la ora 2 noaptea ora romaniei.
Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update la pozitia pe NZDUSD: deja are 100 de pipsi profit. In principiu se poate muta stop loss-ul la break eaven mai ales ca ar fi in zona liniei albastre Jaws a aligatorului. Poate nu este o decizie extraordinara, piata poate face o corectie de 150 de pipsi si apoi sa o ia la goana 500 in sus. Totusi decizia este luata si din perspectiva contului personal si a riscului total alocat. Daca asigur aceasta pozitie la be imi permit sa iau o alta pozitie noua pe alt instrument. Daca o las deschisa nu pot lua o noua pozitie pe alt instrument deoarece riscul total pentru cont ar fi prea mare.Cam asta e rationamentul pentru aceasta decizie.

post-2415-042985100 1283770703_thumb.gif

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am inchis tranzactia cu 90 pipsi la primul semnal valid de sell de pe 1h. De observat este ca daca si intrarea ar fi fost facuta la semnalul evidentiat pe grafic, ar fi fost 220 pipsi :) (Ca si recapitulare, semnal valid inseamna ca fractalul sa fie spart deasupra liniei rosii in caz de buy si sub ea in caz de sell)

post-2415-073160000 1283843790_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Relativ recent am descoperit si eu teoria lui Bill Williams si o gasesc interesanta (probabil reflex de incepator, dar mi-l asum). Voi, cei care tranzactionati dupa folosind teoria lui, folositi toate cele 5 dimensiuni simultan pentru a lua o decizie? Pentru ca in acest caz, algoritmul mi se pare extrem de complex si pana se analizeaza situatia pe toate cele cinci nivele, se pierde semnalul de intrare. Sau poate dupa un timp sunt reflexe care se invata si procesul decizional decurge mult mai rapid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu eu nu folosesc toate cele 5 dimensiuni dar am studiat toate cele 3 carti ale lui Bill Williams si toate elementele din strategiile propuse de el. Conform celor spuse in carti cele 5 dimensiuni nu trebuie urmarite decat daca esti deja in trade, cu alte cuvinte primul semnal care te intereseaza este fractalul si apoi eventual piramidezi dupa restul semnalelor. El mergea pe principiul ca atunci cand piata este intr-un trend daca se misca 1000 de pipsi tu prin piramidari faci 1500 sau 2000 sau poate chiar 3000.

 

Eu nu folosesc piramidari decat foarte foarte rar. Si tot ce folosesc de la Bill Williams este aligatorul, fractalii, awsome oscilator.

 

Daca folosesti alligator nu iti prea trebuie gator oscilator... iar Accelerator Oscilator nu il folosesti decat daca vrei sa piramidezi sau daca vrei sa iti muti trailing stopul dupa 5 lumanari cu aceasi culoare si la AO si la AC.

 

Pare complex la inceput dar daca studiezi cu atentie conceptul lui e de fapt foarte simplu. Tot ce te intereseaza la inceput este un setup valid de intrare la fractal, pentru asta folosesti doar fractalii si alligatorul. Dupa ce ai o pozitie deschisa atunci poti urmarii si celelale elemente daca doresti pentru piramidare sau inchiderea pozitiei dar sincer nu iti recomand sa te complici prea mult.

 

Awsome oscilator e inlocuitorul meu pentru MACD dar in rest fractalii si alligatorul sunt suficiente.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de tine daca esueaza sau nu. Imi aduc aminte ca era la un moment dat un fond de investitii care in anul respectiv era in top la ce rezultate avea si folosea ghici ce... teoria haosului a lui Bill Williams. E un exemplu frumos dar nu toti si oricine poate sa devina profitabil. Forex-ul e o specie mai rara apropo si daca vrei sa joci pe tf-uri mai mici de daily cu fractalii si alligatorul va trebui sa te "adaptezi" caci acolo lucrurile stau altcumva.

 

Fractalii de fapt te ajuta sa identifici mai repede anumite tipuri de minime si maxime insa cu timpul daca iti antrenezi creierul poti sa depistezi punctele astea si fara fractali daca esti pasionat de charturi naked si "simplificare. Eu am incercat si se poate.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de tine daca esueaza sau nu.

Oi fi eu incepator, dar sunt constient deja de asta :)

 

Daca vrei sa joci pe tf-uri mai mici de daily cu fractalii si alligatorul va trebui sa te "adaptezi" caci acolo lucrurile stau altcumva.

 

Cam asta ar fi ideea, TF-uri mai mici de daily, desi am citit ca BW (si nu numai) functioneaza mai bine pe TF-uri mai mari. Voi fi atent si ma voi adapta (sau voi schimba TF-ul).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din propria experienta ti-as recomanda graficul de 1h ca si tf. Merge excelent daca stii cum sa il folosesti si poate sa mearga chiar mai bine decat daily. Uita-te in exemplul de mai sus de pe nzdusd.

 

Pe unele perechi in functie de volatilitate poate sa mearga la fel de bine si 30 de min.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.