Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

@flames ,

Nu m-am referit la nicio extensie , ci la un zig-zag truncat ( asa scrie in carte , asa scriu si eu ) , confirmat de spargerea liniei de trend si a carui retragere se apropie cu pasi repezi de 81% . Retragerea are forma unui zig-zag alungit . Intrebarea era urmatoarea :

 

Intrucat exista posibilitatea ca acest zig-zag alungit sa fie de fapt un impuls , este posibil ca valul 2 al impulsului sa fie triunghi ?

 

Pe figura anterioara erau suplimentar , valorile de la fibo retracement si expansion pentru a demonstra ca zig-zagul este truncat . Pe figura noua , este trecuta doar retragerea acelui zig-zag truncat . Am atasat si valul B sau 2 ( in cazul in care este un impuls ) pentru a vizualiza si demonstra ( daca mai era nevoie ) .

P.S. Te rog sa recitesti cele doua posturi anterioare ale mele si sa vezi ca eu nu am scris ce ai pus intre ghilimele .

post-3630-0-35907000-1347644132_thumb.jpg

post-3630-0-28351900-1347644142_thumb.jpg

Editat de ovidiu_gnt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Analiza GBP/JPY

 

Cel mai probabil ne aflam in valul terminal, numarul 5 al unei corectii de tip flat A-B-C (parte a unui val B de grad superior). Poate daca pretul va mai avea suficienta putere, valul C (auriu) va echivala ca marime valul A, mergand pana la un pret de 127.85, ceea ce coincide cu 161.8% din valul iii, al lui B (maro), si-atunci va fi un val v extins, daca nu, va fi un val v esuat si vom asista mult mai repede la caderi de pret.

 

post-2510-0-26853600-1347125905_thumb.png

 

Succes!

 

Evolutia perechii GBP/JPY, care, se pare, ca se indreapta vertiginos spre 161.8 Fibonacci din valul III, pentru a finaliza Flat-ul. Multi n-au crezut in puterea nabanuita a acestei perechi de "a tasni" de-a dreptul, in sus.

 

post-2510-0-33071200-1347645705_thumb.png

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ,

 

Mai m-am gandit si am ajuns la o alta concluzie . Zig-zagul truncat desenat anterior nu poate fi luat in calcul intrucat nu este confirmat de retragere din punct de vedere al timpului . Asadar , cred ca ne aflam la sfarsitul miscarii de crestere . Exista posibilitatea unei reveniri la trendul crescator , insa pentru a confirma noua ipoteza valoarea perechii Eur/Usd nu trebuie sa depaseasca 1,3283 . Asadar in loc de truncat , ( A )-( B )-( C ) este un zig-zag alungit confirmat de aceasta data , de spargerea liniei de trend si retragerea de peste 61,8% . Pe trendul actual nu poate fi vorba despre un impuls ci doar de zig-zag alungit , care pentru confirmare trebuie sa fie retras sub 1,2624 . In ceea ce priveste intrarea in piata cred ca vom putea vorbi despre aceasta doar dupa ce canalul de trend va fi spart .

Spor la pipsi !

post-3630-0-76763100-1347869913_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.