Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Am facut si eu o mica analiza la usd/chf m30, atat cat ma pricep la ewa. Am presupus valul 1 impulsiv si valul 2 corectiv care este un polival. Valul 1 este monoval. Presupunerea mea si cea ce vad pana acum este ca ne aflam in interiorul valului 2. Daca piata sparge linia de trend 0-2 atunci valul 2 nu este terminat. Oricum este de urmarit ce va face piata. De ce am initiat tranzactia de sell ? Pt ca am observat cum pretul a spart linia de trend 0-(b) intr-un timp mai scurt decat formarea valului ©. Il rog pe wolf sa-mi spuna daca este corect sau nu.

 

Multumesc,

post-2700-0-61364800-1347362677_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei doresc sa incerce sa castiga bani din forex , voi atasa o analiza tehnica cu rugamintea de a tranzactiona pe un cont demo , fara a selectiona SL si TP ( pentru cont de 1000USD , tranzactionati 1lot ) . Incepand de astazi cu riscul de a se intoarce piata putin , vindeti Eur/Usd cand ajunge la 1,2750

Cine se asteapta sa tranzactioneze in fiecare zi , se inseala , voi posta urmatoarea analiza si urmatoarea tranzactie atunci cand voi considera finalizat valul .

Spor la pipsi !

post-3630-0-41974900-1347363013_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Vaxx

 

ai procedat corect , singura problema care nu o cunostem este daca valul 1 este valul 1 si nu suntem la sfarsitul patternului !

 

Greseli:

1. Menegenentul riscului .

2.Raportul profit \ pierdere.

3.Ai pus SL dar TP unde este ?

 

Cu respect , succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ZEN

Totul pare sa fie simplu si sa fie aproape perfect ceea ce ai scris , dar aici apar cateva intrebari :

 

1.de unde stim noi ca trendul ascendent care se intampla acum nu este de fapt de la inchiderea pozitiilor pe termen lung a investitorilor?

2. de unde stim noi ca ,,turma ,, de fapt a terminat miscarea descendenta pe termen mediu si nu o continua?

3.la ce punct ne raportam sau nivel la care am putea sa spunem ca sentimentul este schimbat ?

4.care este punctul de inceput , confirmare si continuare a psihologiei spuse de tine ?

 

Din punctul meu de vedere , simplu nu se poate raspunde la intrebarile astea dar as vrea sa primesc un raspuns ,, simplu ,, !

 

Ati invatat sa tineti volanul unei masini , de ce mai avem nevoie de reguli de circulatie !

 

C-am asa suna ceea ce ai spus tu !

 

Daca conduci pe dealuri unde nu este nimeni te poti orienta simplu , ce faci cand intri in Bucuresti luni dimineata la ora 9 si mai ales in centru orasului ?

 

astept raspuns

 

Mersi

 

In ciuda avansului tehnologic, omul, ca esenta nu s-a schimbat. Omul contemporan are aceleasi nevoi si are acelasi psihism, determinat de nevoile sale, ca si omul din epoca de piatra. So, omul, desi face progrese in tot felul de domenii, desi se plimba prin locuri noi, desi se muta de colo-colo, omul tinde sa revina la lucrurile cunoscute, sa revina in teritoriile cunoscute unde se simte comfortabil din cauza ca acolo, in locurile cunoscute, crede el ca detine controlul. Pentru foarte multi ani, EURO, a fost o valuta puternica, si inca este. Asa ca, investitorii si turma fiind obisnuita cu un euro puternic nu renunta atat de usor la asta, deoarece un euro puternic este un loc cunoscut, o stare de fapt care-i ofera investitorului si turmei siguranta. Cu un euro slab nu s-a putut obisnui si atunci investitoril a folosit ca scuza pentru un euro puternic si cele mai mici stiri pozitive sau fapte pozitive/date pozitive, din zona euro.

Mai sus ti-am raspuns la intrebarea numarul 1. Stim ca acesta este un nou trend pozitiv deoarece investitorii sunt obisnuiti cu asta, cu un euro puternic si ei revin acum, la un euro puternic. Raspunsul de mai sus este valabil si pentru intrebarea numarul 2.

Pentru intrebarea numarul trei: ne raportam la 1.2000 (ma rog, 1.2040).

La intrebarea 4, punctul de inceput este 1.2000.

Viata omului este un cerc, un cerc in care el se plimba si de aceea el tinde sa revina unde a mai fost, fie ca este vorba de locuri, stari de spirit, relatii sociale, mentalitati, obisnuinte, etc. Un nivel inalt al pretului EURUSD este ca un drog pentru investitor si turma si acest nivel va fi atins. Miscarea bineinteles ca nu va fi liniara, ca vor fi corectii. Din punctul acesta de vedere cred ca un punct de echilibru sau pivot, daca vrei, va fi undeva in jurul lui 1.37-1.38.

Daca ma insel asta e, s-au mai inselat si altii.

Toate cele bune!

Editat de ZEN
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ZEN

din cate citesc si vad scrii foarte bine , dar eu nici acum nu inteleg , ,,poate sunt mai greu de cap,,.....ce legatura au toate povestile astea cu TRADINGUL?

povestile tale nu ofera o intrare si nici iesire intr-o tranzactie !

cauta analiza si ultima intrare a lui Vaxx in piata apoi fii atent la piata..... si gandestete singur , eu sunt tehnic si aici vb de analiza tehnica bazata pe o anumita teorie care se numeste EWA.

din cate am urmarit tu scrii peste tot si stii aproape tot , filozofie , politica , analiza tehnica , analiza fundamentala, economie .....

dar tot ce am citit nu are legatura cu TRADINGUL .

nu te supara , dar .........asta inteleg

in plus cele 4 intrebari au fost intrebari capcana , fiindca la ce era mai principal din intrebare ( ceea ce era accentuat si subliniat ) nici nu ai atras atentie !

fii mai atent !

la regulile de circulatie

si vreau sa stii ca uite asa procedeaza si piata , iti arunca praf in ochi si ...... ce este mai principal se omite . :D

 

SUCCES!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ZEN

 

cand omul simplu de la tara o sa faca tranzactii profitabile pe BURSA sa stii ca deja .......trebuie o mare schimbare .

trading fac doar oamenii care sunt dispusi sa invete si au abilitatile necesare , restul sunt povestitori si spectatori.

 

,, vrabia malai viseaza ! ,, dar nimeni nu o incurca sa viseze !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ZEN

 

cand omul simplu de la tara o sa faca tranzactii profitabile pe BURSA sa stii ca deja .......trebuie o mare schimbare .

trading fac doar oamenii care sunt dispusi sa invete si au abilitatile necesare , restul sunt povestitori si spectatori.

 

,, vrabia malai viseaza ! ,, dar nimeni nu o incurca sa viseze !

 

Dar stii, ca e nevoie si de oamenii de la tara, fiindca cineva mai trebuie sa si piarda, nu-i asa?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !

Analiza tehnica NEOWAVES EUR\USD H1

 

Patternul se apropie de sfarsit !

 

Probabilitatea ca patternul presupuns de mine impulsiv sa se apropie de sfarsit este destul de mare , dar nu putem sa spunem ca este gata ,fiindca nu avem confirmarile ca s-a sfarsit .

In toate cele trei grafice o sa urmariti evolutia completa si o sa se inteleaga presupunerea mea si de grad mai mare .

Daca miscarea de grad mai mare este un zigzag atunci probabil ca si acest pattern sa fie gata . Dar totusi mi se pare ceva ciudat , de ce ?

Nu stiu daca am presupus corect acea figura de triunghi running , da ea este confirmata , fiindca piata a impins la 161.8 FIBO dupa ea , dar parca mi se pare prea simplu sa fie decat un simplu zigzag ar trebui sa fie un pattern mai complex , o combinatie dubla cel putin. Acest lucru o sa incercam sa-l intelegem in continuare .

Va urez succes !

post-6242-0-60874800-1347428747_thumb.png

post-6242-0-46698500-1347428768_thumb.png

post-6242-0-96976700-1347428786_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.