Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

Perechea USD/CHF 30m.

Este acest patern impulsiv ?

Sa vedem daca respecta regulile pentru a fi catalogat patern impulsiv:

 

1. trei dintre valuri sunt orientate in aceeasi directie;

2. primul val este urmat de valul doi orientat in directie opusa;

3. valul trei trebuie sa fie mai lung in pret decat valul 2;

4. urmeaza valul 4 care trebuie sa aiba aceeasi directie cu valul 2 si care nu trebuie niciodata sa retraga valul 3 in totalitate;

5. valul 5 aproape intotdeauna este mai lung in pret decat valul 4, dar el trebuie sa fie minim 38.2 % din valul 4;

6. daca valul 5 este mai mic decat valul 4 atunci se numeste "failure";

7. valul 3 nu trebuie sa fie cel mai mic val in pret in directia trendului ( valul 3 nu are voie sa fie mai mic decat valul 1 si valul 5 );

8. intr-un patern de impuls trebuie sa avem un val extins. In cazul nostru este valul 1. De ce ? Pentru ca el masoara 161.8 % din urmatorul cel mai lung adica valul 3;

9. o alta regula este regula alternantei. Alternanta trebuie sa fie prezenta intre valul 2 si 4. In cazul nostru alternanta este prezenta prin pret, timp, complexitate, constructie.

10. regula egalitatii care spune ca cele 2 valuri neextinse tind sa fie egale in pret sau daca nu sunt egale, valurile relationeaza printr-o relatie fibonaci. In cazul nostru presupusul val 5 este 61.8 % din valul 3;

11. cand valul 1 este extins atunci de obicei valul 3 este egal cu 61.8 % din valul 1. In cazul nostru se respecta regula;

12. daca valul 2 este mai mare, atunci valul 4 va fi probabil 61.8 % din valul 2; In cazul nostru se respecta regula;

13. intrarea in tranzactie am facut-o la spargerea valului 2 care este un flat neregulat si nereusit;

14. spargerea valului © din interiorul valului 2 a fost facuta intr-un timp mai mic decat formarea valului ©, a se vedea regulile de confirmare al paternurilor corective;

15. SL-ul se pune dupa ultimul maxim sau higher high;

16. TP-ul se pune la 1:2, adica eu am SL-ul la 56 pips iar TP-ul trebuie pus la 112 pips;

17. Cand va fi acest patern finalizat si confirmat ? Atunci cand linia de trend 2 - 4 intrerupta alba va fi sparta intr-un timp mai scurt decat timpul formarii ultimului val 5;

 

Cam asta este ce am invatat eu pana acum. Daca mai sunt reguli il rog pe wolf34 sa le adauge.

Atasez si graficul

 

Va salut pe toti,

O seara buna,

post-2700-0-76879600-1347477057_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Dupa cum arata acolo esti tot in 3. DAR, esti pe franc ceea ce face orice analiza mai mult decat grea ca sa nu zic imposibila. francu e sustinut si sti si tu asta asa ca orice sentiment al pietei dispare din desen atunci cand SNB ul face ajustari si daca si ei au citit neowave, stiu cum sa faca sa nu mai iasa la socoteala valurile.

Pana mai ieri, francu cu euro erau frati in ale valurilor si inca mai sunt din motivele stiute, doar ca atunci cand euro creste si francu ar trebui sa creasca si el, (adica sa cada pe grafic ) mai vine SNB ul si face ajustari care in final fac ca francul sa ramana intr un range acceptabil dar euro sa sara.

Asa ca francul ar trebui sa se aprecieze si mai mult de atat (adica sa pice perechea), dar .... e greu de estimat cu cat, si cand vine centrala sa faca treaba, totusi, sunt bani multi.

 

PS

  • Will stick to cap on franc of 1.2000 per euro
  • Prepared to buy fx in unlimited quantities
  • Will continue to aim for 3-month libor at 0-0.25%
  • Swiss franc is still high, appreciation would have serious impact on swiss prices, economy
SNB acum la 10 30 Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

Se pare ca ziua asteptata a sosit . Cum zig-zagul alungit nu a fost confirmat , iata ca piata ne face o surpriza frumoasa . Eu unul nu am prea vazut triunghiuri terminale pe Eur-Usd , asa ca este pentru mine o raritate . Confirmarea acestuia va veni prin depasirea pragului de 1,2936 , insa nu obligatoriu , dupa care retragerea va sparge linia de trend trasata intre valurile 2 si 4 . Miscarea este posibil sa fie una violenta , iar valul c ( triunghiul terminal ) va fi retras in totalitate . Intrarea in piata va fi vanzare si ordinul va fi plasat la 1,2810 .

S-auzim numai de bine .

post-3630-0-08246300-1347515691_thumb.jpg

Editat de ovidiu_gnt
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut la toti !!!

 

Analiza tehnica NEOWAVES EUR\USD H1

 

Dupa parerea mea , patternul presupus impulsiv este in valul 5 .Cine cunoaste notatia s5 stie ce insemana asta .

Fiindca este o formatiune care se afla in valul C de grad mai mare si presupus de mine un posibil zigzag , are mare probabilitate ca sa fie un zigzag alungit si din acest motiv ma astept la o impingere in sus , innainte ca valul 5 sa fie gata .

Daca observam valul B al acestui zigzag este destul de mare in timp , rezulta ca valul C ar trebui sa fie aproximativ( A+B)\2.

 

Pregatire pentru trading

 

Acestea sunt momente importante in tranzactionarea patternurilor NEOWAVES fiindca ne apropiem de sfarsit .

Incepand din dimineata aceasta, aceasta miscare trebuie urmarita cu mare atentie , menegementul riscului sa fie calculat procentual si sa nu fie mai mult de 3% valoric din capitalul existent ( nu care a fost depus la inceput, dar existent!) , apoi sa fie adaptat volumul la conditia pietii si respectat cu strictete.Volumul tranzactieie va depinde de marimea SL si va fi raportata la valoarea fixa deja calculata a riscului de 3%.( lucrul extrem de important si vital). In momentul in care se va initia tranzactia o sa fie evident si TP masurat dupa punctul de terminare , daca nu este de min 1:2 potential de dezvoltare chiar si la confirmare la asemenea patternuri nu se initiaza tranzactia .

 

Nici intr-un caz sa nu fie initiata tranzactia pana nu este sparta linia de trend 2-4 ! Nu este sparta nu exista intrare in piata !

In plus fiind in apropiere rezistenta psihologica de 1.3 ma astept la o spargere violenta cu volatilitate crescuta si o posibila repetare a maximului. Daca piata se va apropia de 1.3 la intoarcere si spargerea linie de trend 2-4 stopul trebuie plasat mai sus de acest nivel chiar si in cazul in care nu este depasit de valul 5.

 

Mult succes !!!!

post-6242-0-25221000-1347515687_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu mai amestecam (teoriile) propun ca deschidem un alt thread NEOWAVES & EWA ANALIZE SI TRADING, teoriile difera foarte mult in plus ca cei de aici initiaza si tranzactii, nu numai analize, eu zic sa dam cezarului ce-i al cezarului, am luat aceasta decizie din mai multe motive, grupurile de trading sunt vizibilie doar daca le accesezi, ele nu apar la deschiderea forumului (continutul lor). metoda neowave nu e chiar pentru incepatori daca si restu au inteles asta le multumesc.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

Am cam dat cu Elliot de pamant , dar asa se intampla cand ii dai inainte cu "Batman !Batman !" , daca luam in calcul varianta mai apropiata de realitate si eram mai atent la liniile de trend , poate ca nu faceam o asa greseala , dar macar in al doisprezecelea ceas , sa vedem si barna din propriul ochi .

Despre ce este vorba , i-am tot dat cu vanzarea , desi linia de trend era sparta , fara sa urmaresc ce figura poate fi formata pana la linia de trend .

Acum cand am vazut ca tot creste Eur/Usd , fara sa confirme o serie de figuri , m-am "luminat" si ce am descoperit . Un zig-zag truncat mare si frumos , care ne confirma o crestere a perechii pana dincolo de 1,3210 . Asadar asteptam o mica intoarcere si cumparam .

Spor la pipsi !

post-3630-0-25667700-1347608469_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa spun .Ceva parca nu este acolo unde trebuie . Poate ne ajuta wolf si flames . Din cate am citit eu , in cazul unui impuls , valul 2 este de forma simpla ( zigzag sau plat ) in nici un caz triunghi . Ce este cert ( cel putin asa spune teoria ) , este ca Valoarea va ajunge dincolo de 1,3210 (>81% retragere ) , insa nu spune nimeni ca va ajunge azi sau saptamana viitoare , ar fi prea rapid , cred ca totusi avem de-a face cu un zig-zag alungit , insa confirmarea va veni dupa ce valul C este retras mai mult de 61,8% . Apropo pentru a fi zigzag alungit valoarea Eur/Usd trebuia sa depaseasca 1,3093 , ceea ce s-a si intamplat . Acum asteptam corectia sa vedem ce confirma ( impuls sau zigzag alungit ) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ovidiu, "zigzag trunchiat care face o extensie frumoasa" ori e trunchiat ori e ('extensie') alungit. acolo pare sa fie unul alungit din cate vad la tine in poza -ma rog abia observ pretul....- "imi place ai un grafic clar vizibil, liber se pot vedea segmentele foarte limpede" dupa ce te hotarasti ce e acolo iti dau si raspunsul, no offence!

incepe de aici http://www.elliottwave.ro/ewpublic/Teoria%20Elliott%20Wave.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.