Sari la conținut

NonLinearRegresion/zWinner/PremierStochastic/


Postări Recomandate

adica daca am inteles eu bine, tu ai in cont aprox. 80 usd si tranzactionezi de 10.000. aici e problema . la un volum de 0.1 lots, atunci cand vei pierde 80 pipsi ( indiferent daca odata sau pe rand), nu vei mai avea bani in cont. Adica esti supraexpus.

Parerea mea.

atunci cand faci tranzactii cu conturi mici sau pe virtual, incearca sa tranzactionezi ca si cum n-ar fi 80 usd ci 80.000. Ai face la fel?

 

Ok,am inteles care e treaba cu expunerea. 1 : ( 80:10000) = 125.Din asta inteleg ca cu cat esti mai aproape de 1 sau chiar sub el ,e mai bine pentru contul tau.

Cu 80000 usd nu m-as expune asa.Dar la un cont mic nu prea conteaza.Cum spuneai si tu ,la sfarsitul anului ( cu conturi mici),iti iei din profit o inghetata sau o bere (asta daca ai profit).Insa la un cont de 100 usd merita sa risti cat te tine inima,ca nu ai nimic de pierduta ( asta daca nu pierzi in fiecare luna cate 100 usd :)) ).

Contul cu care postez e demo .Pe asta doar probez strategiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut timp si am vrut sa vad ce e cu NonLinearRegresion.Asa ca de la 9:30 la 15:00 l-am urmarit pe chart ( nu mereu,logic),si am descoperit cateva lucruri interesante.

 

 

1. De fapt actioneaza ca suport si rezistenta pe ultimele 300 lumanari ( sau depinde cat e setat la - period ).Deci e un indicator de suport si rezistenta dinamic.

2. In acelasi timp iti arata si trendul ( pe o perioada mai indelungata sau mai scurta,in functie de numarul de lumanari ales).E bine de folosit pe o perioada mai mare,deci 300 la period e ok.Trendul e aratat de inclinatia dungilor.

 

Trend up - dungile au o inclinatie in sus

 

http://img854.imageshack.us/img854/2893/trendup.png

 

Trend down - dungile au o inclinatie in jos

 

http://img196.imageshack.us/img196/102/trenddown.png

 

 

sideways trend - dungile au extramitatile curbate ori amandoua in jos sau sus,sau pur sii simplu dungile nu au nici o inclinatie la extremitati

 

http://img560.imageshack.us/img560/9470/sidewaystrend.png

 

3. Atunci cand piata este in trend ,sus sau jos, dungile rosii sunt atinse,de cele mai multe ori, doar inainte de pullback ( adica contra trend).

Prin urmare pretul nu se poate duce prea mult pentru a avea o ratie risc/castig buna.Prima imagine (fig.1) de mai jos explica mai bine.

 

 

Avem un trend ascendent ,iar in momentul cand s-au format varfurile 1,2 si 3 acestea erau in dunga rosie, dar dupa cum se vede erau pullback-uri ,iar la intrare in tranzactii din aceste varfuri ,ratia de risc /castig 1/3 nu a fost indeplinita si avem doua pierderi.In schimb varfurie 4 si 5 au avut potentialul acesta de ratie 1/3 .Varful 4 a fost o pierdere ,dar 5 a adus un castig de 3 ori SL-ul.Problema cu 4 si 5 e ca ele nu au intrat in dunga rosie ca sa pot lua tranzactiile.

 

La fel ,in a doua imagine (fig.2) de mai jos avem un trend descendent,dar nici unul din varfuri nu a intrat in dunga rosie ca sa pot intra in tranzactie dupa regula mea.Deci o rispia de potential.In schimb toate au intrat in dunga albastra de sus ( cele in directia trendului), (7 la numar),si ar fi fost castigatoare.Deci la un sl de 4-5 pips ,pe fiecare ,aveam un castig total de 84 sau 105 pips :(( .

 

In concluzie:

 

intr-un trend clar ascendent e bine sa nu se intre in tranzactie la varfurile care ating banda rosie de sus (deoarece dupa ele urmeaza contra trendul si se duce mai putin decat trendul).In schimb se poate intra in tranzactie cand varfurile ating dunga rosie de jos si cea albastra de jos ( dupa ele urmeaza continuare trendului,si asta se tot duce).

 

(fig.1)

 

http://img713.imageshack.us/img713/2271/25265453.png

 

intr-un trend clar descendent la fel,e bine de evitat intrarea in tranzactie la varfurile care ating banda rosie de jos.Dar se poate intra in tranzactie la varfurile care ating banda rosie de sus si cea albastra de sus.

 

(fig.2)

 

http://img820.imageshack.us/img820/425/80892597.png

 

Intr-un sideways trend se intra in tranzactie doar cand varfurile se formeaza in banda rosie de sus sau jos.Nu se intra in tranzactie cand varfurile se formeaza in banda albastra de jos sau sus.

 

http://img560.imageshack.us/img560/9470/sidewaystrend.png

 

 

4. Iar a patra si poate cea mai interesanta observatie e ca acest sistem poate prinde high si low-ul lumanarii de o zi cu o ratie de risc/castig fantastica de 1la 10 chiar 20.

 

si vin cu un exemplu .

 

azi la 10:10 (ora romaniei) a fost cel mai jos pret al lumanarii de o zi ( asta pana in clipa de fata) 1.2877,si culmea e ca am avut un semnal valid atunci .De fapt doua,dar doar unul nu a luat sl-ul ( vezi imaginea de mai jos).S-ar fi du 61 pips ( pana la 1.2937) cu un risc de doar 4-5 pips.Si apoi mai jos cu 15-20 pis de 1.2937 ( aici s-a intors pretul), am fi avut iarasi un semnal valid cu un castig mare.

 

http://imageshack.us/a/img201/7311/54845650.png

 

Problema e cum iti dai seama care din varfuri e high-ul si low-ul zilei.

Am pus pivotii pe chart si am vazut ca S1 e la 1.2876 ,iar linia de mijloc intre pivot (1.2922) si R1 ( 1.2964) adica M1 e la 1.2943 .

 

Asa am tras concluzia ca high-ul si low-ul zilei se formeaza in preajma acestor linii majore.E normal ca nu ai sa poti ghici exact ,dar prin intuite ai sa stii cam pe unde se formeaza si atunci poti lasa 2-3 tranzactii sa merga mai mult de ratia 1/3.Sau se pot deschide doua ordine dintr-un semnal valid,unul cu un TP de 3xSL si celalalt lasat sa se duca ( dar aducand Sl-ul la Breakeven dupa ce pretul merge de oua ori Sl-ul).

 

http://imageshack.us/a/img339/762/pivot.png

 

sper ca s-a inteles ceva !

 

mentioneza ca ma folosit blocuri de 2 pips la median renko .

Am tot vorbit de dunga albastra,doar ca la mine in imagini nu apare colorata.Dar cred ca deduceti ca dungile albastre sunt cele dinainte de cele rosii.

Editat de AdrianBc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu si ma gandeam ca cineva ar zice "faci reclama", eu pur si simplu sunt curios daca exista indicator ceva mai bun .....

 

eu nu zic...doar intreb !

 

Am deschis acest topic pentru NonLinearRegresion (in principal ) and Company . Pentru alte ... modalitati de trading , alte indicatoare... poti deschide un alt topic.

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,am fost iesit din zona o perioada din cauza unor probleme de familie.Tranzactii am facut si au fost foarte buna pana am intrat intr-un cerc vicios.Am luat sell la eur usd am avut tp si a fost ratat cu 2 puncte iar sl nu am avut in piata iar cand am revenit aveam 40-50 de puncte minus.Nu a fost problema iar vineri am fost infrant de propriile sentimente cand am vazut ca eur trece de 1.3050 si merge catre 1.3100 am decis ca la primul semn de intoarcere sa inchid si sa nu mai privesc in urma.Zis si facut am inchis pozitiile pe un - sanatos la 1.3055 dupa care am privit cu stupoare cum eur o ia la vale.

Per total am pierdut 60% din valoarea contului, am retras 30% si mi-am lasat 10% pentru a incerca sa dezvolt iar contul.Astazi euro a atins in acest moment aproape 100 de puncte retragere fata de nivelul la care am decis sa inchid pe -. Va puteti imagina ce stare de frustrare am.

O zi buna si spor la pips.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.