Sari la conținut

NonLinearRegresion/zWinner/PremierStochastic/


Postări Recomandate

M-am jucat si eu cu Zwinner alert,ce nu imi placea era ca dadea semnal la sfarsitul lumanarii .Deci daca stateam pe H1 dadea semnal pe la ora x si 59 de min.Degeaba ai o lumanarre de 30 de pipsi daca prinzi doar sfarsitul

 

Pe langa faptul ca da semnalul tarziu (dar asa e cand se foloseste un chart care are la baza timpul),mai face si repaint (cel putin asa am observat pe M15).Eu folosesc un chart bazat pe price action iar intarzierea semnalului nu mai e .

Sunt sigur ca toti cei care au incercat sistemul NonLinearRegresion/zWinner/PremierStochastic/,

l-au adaptat stilului propriu,adaugand sau eliminand anumiti indicatori.

Mie unul imi plac charturile simple ,asa ca am eliminat din greu.Folosesc doar doi indicatori NonLinearRegresion si Donchian Channel.

Deci cum folosesc sistemul:

 

Intrare

Astept ca pretul sa intre in dunga rosie si apoi sa se respinga de linia Donchian-ului.Daca pretul depaseste cu 1 pip prima bara formata dupa respingerea din linia Donchian-ului,intru in tranzactie.

 

SL

1 pip deaspupra sau sub bara care s-a respins de donchian.

 

TP

simplu: de 3 ori SL ( sau cel putin 2 x SL)

 

alte mentionari:

 

nu intru in tranzactie daca pretul nu intra clar in dunga rosie.

TP e sfant ,ori 3 x SL sau 2 x SL ,altfel nu inchid tranzactia si iau SL

 

imaginea 3 de mai jos ,clarifica putin lucrurile

 

 

 

 

Chestia tare aici nu este zWinnerul ci celelalte doua indicatoare care-ti arata foarte bine zonele de overbought si oversold.

 

Dupa mine,indicatorul important din sistem e NonLinearRegresion.

 

Pentru cei care intra in tranzactie dupa indicatori si vor sa-si tina chartul mai aerisit pot folosi MBFX Timing.ex4

 

In sell se intra dupa ce atinge dunga rosie, iar MBFX timing se duce peste nivelul 70 si apoi se coloreaza in portocaliu.

In buy se intra dupa ce atinge dunga rosie ,iar MBFX timing se duce peste nivelul 30 si apoi se coloreaza in verde.

 

dar cum indicatorii au intarziere,intrarile vor fi cu o bara in plus fata de intrarile price action.

 

vezi imaginea 2

 

 

 

 

MBFX Timing face parte din sistemul MBFX System,care are 2 indicatori

 

MBFX Timing si MBFX System ( care e de fapt NonLinearRegresion)

 

vezi imaginea 1

 

 

cam atat

MBFX Timing.ex4

post-6295-0-74047100-1349180130_thumb.png

post-6295-0-99528200-1349180131_thumb.png

post-6295-0-90541500-1349180133_thumb.png

Editat de AdrianBc
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

M-am jucat si eu cu Zwinner alert,ce nu imi placea era ca dadea semnal la sfarsitul lumanarii .Deci daca stateam pe H1 dadea semnal pe la ora x si 59 de min.Degeaba ai o lumanarre de 30 de pipsi daca prinzi doar sfarsitul

 

Pe langa faptul ca da semnalul tarziu (dar asa e cand se foloseste un chart care are la baza timpul),mai face si repaint (cel putin asa am observat pe M15).Eu folosesc un chart bazat pe price action iar intarzierea semnalului nu mai e .

Sunt sigur ca toti cei care au incercat sistemul NonLinearRegresion/zWinner/PremierStochastic/,

l-au adaptat stilului propriu,adaugand sau eliminand anumiti indicatori.

Mie unul imi plac charturile simple ,asa ca am eliminat din greu.Folosesc doar doi indicatori NonLinearRegresion si Donchian

 

 

 

folosesti un offline chart , un Renko Chart probabil ... un Constant Range Bar ...

sau ce ?

 

cred ca observatia cu lumanarea sfarsitului sau ... invers ... sfarsitul lumanarii ... nu are sens ; sistemul nu te ajuta sa castigii pipsii dintr-o lumanare ... dintr-una singura ... ci dintr-un ciorchine intreg ...

si de altfel din cate tin eu minte , se tranzactioneaza -- dupa aparitia semnalului zWinn ,--dupa Clos-ul lumanarii urmatoare !(ceea ce intre noi fie spus.. cred ca elimina si eventuale repaintinguri ( pe care eu ... nu le-am sesizat pe chartul H4 si nici pe H1 , cele pe care lucrez eu .)

 

daca semnalul ZWinn ar fi fost 100 % sigur ... am fi folosit un singur indicator, doar pe acesta !

 

 

hai... s-auzim de bine...

Editat de Magicianul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

folosesti un offline chart , un Renko Chart probabil ... un Constant Range Bar ...

sau ce ?

 

 

 

Da , e un chart offline median renko.

 

Azi a fost o zi buna pentru sistemul acesta.Pacat ca nu am putut profita de ea.

 

stiu ca la astea era o problema cu updatarea Chartului...

 

poti sa pui scriptul aici ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca la astea era o problema cu updatarea Chartului...

 

poti sa pui scriptul aici ?

 

 

 

 

Nu am avut niciodata probleme cu updatarea chartului.Si am facut tranzactii reale numai cu renko si range bar.

 

uite si indicatorul:

 

indicatorii se pun in folderul pentru indicatori si dll-ul in folderul libraries.Vezi ca doar MedianRchart.mq4 trebuie pus in chartul de 1M .Celalalt are si el rolul lui,dar nu trebuie pus in nici un chart.

Te descurci tu!

MR.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica daca am inteles eu bine, tu ai in cont aprox. 80 usd si tranzactionezi de 10.000. aici e problema . la un volum de 0.1 lots, atunci cand vei pierde 80 pipsi ( indiferent daca odata sau pe rand), nu vei mai avea bani in cont. Adica esti supraexpus.

Parerea mea.

atunci cand faci tranzactii cu conturi mici sau pe virtual, incearca sa tranzactionezi ca si cum n-ar fi 80 usd ci 80.000. Ai face la fel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.